כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // תיאטרון־מחול בנושא מחאה ו־20 שנה לשבתות וחגים

20 שנה לשבתות וחגים: שיח בקולנוע יפו; נכס, צאן, ברזל: מופע במרכז כלים בת ים; מחווה לאמן רן הררי: אירוע מיוחד בבית אריאלה; לא להתקרב: מופע תיאטרון־מחול בפרדס חנה ותל אביב

20 שנה לשבתות וחגים // שיח בקולנוע יפו

אירוע מיוחד לרגל 20 שנה לסדרת הטלוויזיה ״שבתות וחגים״ יתקיים הערב (23.7) בקולנוע יפו. באירוע ייפגשו ברק הימן (״החבר דב״, ״דני קרוון״) ורני בלייר (״שבתות וחגים״, ״פרשת השבוע״) – שניים מהבמאים הבולטים ביותר בתחום הדוקו והטלוויזיה בהתאמה, אקטיביסטים פוליטיים וראשי מחלקות לקולנוע (הימן ב״מדרשה״, בלייר ב״ספיר״) שמלמדים את דור העתיד של היוצרים הישראלים.

השניים יפגשו למחווה מיוחדת, בחסות המדרשה לאמנויות בבית ברל, לכבוד 20 שנים ל״שבתות וחגים״ בבימוי של בלייר – סדרה שהיוותה את אחד מרגעי השיא של הטלוויזיה הישראלית. במפגש יוצגו קטעים מיצירותיו של בלייר, בדגש על קטעים הקשורים לתקופה הסוערת הפוקדת אותנו, ולאקטיביזם חברתי ופוליטי. בלייר והימן ישוחחו על מקורות השראה, מהן סדרות יחסים ריאליסטיות, כיצד משפיעים החיים על היצירה (ולהפך), איך מנהלים מחלקת קולנוע, איך מחנכים את הדור הצעיר לאקטיביזם ומי בכלל צריך לימודי קולנוע?

דרור קרן ואלון אבוטבול, שבתות וחגים. צילום: עודד לביא

דרור קרן ואלון אבוטבול, שבתות וחגים. צילום: עודד לביא


נכס, צאן, ברזל // מופע במרכז כלים בת ים

המופע ״נכס, צאן, ברזל״ מאת מיכל סממה ובהשתתפות עומר עוזיאל, כרמית בוריאן, קימ טייטלבאום ומשה שכטר אבשלום, שעלה בבכורה במוזיאון תל אביב בתערוכה ״דמיינו מוזיאון (או: הגוף הזוכר)״, מתארח בסוף השבוע (27-30.7) במרכז כלים לכוריאוגרפיה בבת ים.

המופע הוא יצירת פרפורמנס תלוית שפה המבוססת על קריאה של ערכים מתוך תשעת כרכי המילון העברי אברהם אבן שושן משנת 1998. הקריאה הכפייתית במילון כמו מפרקת לגורמים את המתח בין שפה לגוף ולתרבות, וסממה מתבוננת באמצעותה, במבוכה מהולה בהומור ובעצב, על היחסים בין קניין רוחני לקניין גשמי, ועל הצורך בבעלות על נכס, על בית, על אדמה וארץ. המציאות החיצונית המשתנה, בין מגפה למהפכה, כמו מעוררת לחיים את הערכים המילוניים ונוסכת בהם דחיפות ורלוונטיות.

מיכל סממה, נכס צאן ברזל. צילומים: יאיר מיוחס

מיכל סממה, נכס צאן ברזל. צילומים: יאיר מיוחס


birds

מחווה לאמן רן הררי // אירוע מיוחד בבית אריאלה

״פתאום, יש צורה״ – אירוע מחווה לאמן רן הררי – יתקיים מחר (24.7) בסלון העירוני בבית אריאלה. הררי היה אמן ייחודי ואוטודידקט שהשפיע על אמנים רבים אך לא קיבל את ההכרה הראויה בחייו. הוא הציג תערוכות יחיד בבית האמנים בתל אביב, במוזאון רמת גן ופעמיים במשכן לאמנות בעין חרוד. בעשורים האחרונים לחייו נדד בין חדרים שכורים בקיבוצים והמשיך לעבוד בקצב בלתי רגיל בזירוקס וגואש על ניירות, ולא הפסיק לחדש וליצור עבודות מרתקות. בשנותיו האחרונות התגורר בעוספייה והתחיל שם פרק חדש של עבודות גואש מופשטות. המפגש יאפשר התוודעות לעבודותיו ולמקומן החשוב בשדה האמנות הישראלית.

בין הדוברים באירוע יהיו האמנית מאיה כהן לוי, יובל קדר, המשורר שמעון בוזגלו והבמאי דודו קריינר. בנוסף תתקיים הקרנת וידיאו של העבודות של הררי שיצר הצייר יצחק ג׳קובס, ותהיה בו אפשרות לעיין בתיקיות עם עשרות מהעבודות שהררי הותיר אחריו.


לא להתקרב // מופע תיאטרון־מחול בפרדס חנה ותל אביב

״לא להתקרב ممنوع الاقتراب״ מופע תיאטרון־מחול של המרכז לתיאטרון עכו בקופרודוקציה עם Quote Unquote Collective קנדה, מאת ויאם חאטר ואוריין מיכאלי, יוצג ביום חמישי (27.7) בתיאטרון הידית בפרדס חנה וביום שישי (28.7) בתיאטרון תמונע בתל אביב.

בימים אלה, כשרוחות של התנגדות נושבות ברחובות, ויאם ואוריין מנסים להניע את עצמם לצאת למחאה. המפגש ביניהם הוא מפגש בלתי אפשרי, המתקיים בשתי שפות, משתי נקודות מבט שאינן מתיישבות. זה מפגש המתנגד מעצם קיומו להפרדות שהמציאות כופה. ויאם ואוריין עוברים בין חומרים ביוגרפים, אישיים וציבוריים, מצטטים דרך קולם וגופם סיסמאות מוכרות מהפגנות, תנועות אייקוניות, נאומים, שירים ופעולות, מפרקים אותם, משחקים איתם, מורדים בהם ומחפשים דרכם את קול ההתנגדות שלהם.

לא להתקרב . ممنوع الاقتراب). צילום: אסקף

לא להתקרב . ممنوع الاقتراب. צילומים: אסקף

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden