כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // נועה צוק ואהד פישוף חוזרים ל־CCA; תיאטרון בובות בינלאומי בחולון

רקונטו קון: נועה צוק ואהד פישוף ב־CCA; צומת לב, ב־FeelBeit; פנגיאה של רקדני בת־שבע; מעשיות: מופע מחול בתיאטרון תמונע; פסטיבל בינלאומי במרכז לתיאטרון בובות חולון

רקונטו קון // נועה צוק ואהד פישוף ב־CCA

המופע ״רַקוֹנְטוֹ קוּן״ מאת נועה צוק ואהד פישוף יעלה מחדש לסדרה של הופעות שיתקיימו החל מיום רביעי (2.8) ובמהלך החודשים אוגוסט וספטמבר במרכז לאמנות עכשווית (CCA) בתל אביב. רַקוֹנְטוֹ קוּן מתנהלת היכן שהוא במרחב הפנטסטי של בדיון אתנוגרפי. יש בה קדמוניות ועתידנות, אבסורד ואופל, תוגה ואינטנסיביות גופנית. לצד שכלולו המתמשך של חזון אסתטי המבוסס, בראש ובראשונה, על התנועה האנושית, ניצבת בלב פרקטיקת שיתוף הפעולה של צוק ופישוף האינטראקציה המורכבת בין הנראה והנשמע.

האופן שבו הם עובדים בתוך, מסביב וכנגד החוזה האודיו־ויזואלי, שואב את השראתו מטווח רחב של מסורות אורקוליות – סאונד־ארט, קולנוע, בלט, מוזיקת פופ ופולקלור. המיזוג הרב־תחומי האופייני להם בין מחול, סאונד ומיצג, מתקיים בשיא מורכבותו במרחב הפואטי שבין הקולי לחזותי. ההעלאה המחודשת של רקונטו קון (שנוצרה בשנת 2019) בקיץ 2023, עם קאסט רקדנים חדש לגמרי, איפשרה לצוק ופישוף, שמופיעים גם הם בעבודה, לחזור אליה, לערוך שינויים ולעבד אותה מחדש. העבודה נוצרה לגלריה הרב־תכליתית הממוקמת בקומה העליונה של המרכז. הקהל יושב מסביב, קרוב למופיעים, תוחם בגופו את זירת ההתרחשות.

רקונטו קוןץ צילום: גוני ריסקין

רקונטו קון אהד פישוף ונעה צוק. צילום: גוני ריסקין


צומת לב – בבית! // סדרת אירועים ב־FeelBeit

אחרי שלוש שנים של פעילות מרגשת בטיילת, יתקיימו החל מה־9.8 סדרת אירועים בחלל הבית והמרפסת של FeelBeit בירושלים. ״צומת לב – בבית!״ היא חוויה אמנותית רב־חושית לאוהבי אמנות בכל גיל, בניהולן המשותף של נסרין אבו בכר ותמי יצחקי.

למשך ארבע שעות המרחבים הפנימיים ומרחבי המרפסות של FeelBeit יהפכו לבית של ממש – והבאים בשעריו יהפכו לאורחים. בשיתוף עשרות אמנים ואמניות, המבקרים מוזמנים.ות לשוטט בסלון, בספריה, בחדרי השינה והילדים, במטבח, במרתף ועליית הגג, חדר הכביסה, המרפסת וחצר המשק, ולגלות משהו חדש ומרגש בכל פינה וחלל.


פנגיאה התאחדי! // מופע של רקדני בת־שבע יוצרים

לנוכח המשברים האקולוגיים והחברתיים שאנו מצויים בהם, פורסם לאחרונה מניפסט לכונן מחדש את פנגיאה – יבשת העל שהחלה להתפצל לפני 200 מיליון שנה. הקריאה הכנה והבלתי אפשרית הזאת חותרת לשים קץ למלחמות, לרעב ולבזבוז משאבי הטבע על ידי איחוי הקרעים הטקטוניים שפיצלו בינינו מלכתחילה.

פנגיאה התאחדי! שתוצג במרכז סוזן דלל החל מיום רביעי (2.8) היא נישה של אירוניה אינטרנטית – ממים, סטיקרים, חולצות ועצומות, והזמנה לחוש מחדש אופטימיות אנושית חסרת תקנה. המטרה הזאת, בלתי אפשרית ככל שהיא נשמעת, עומדת להבנתנו בבסיס כל ניסיון לכונן שלם אחד מפרטים רבים. בהשראת פנגיאה, מזמינים רקדני בת־שבע יוצרים לראות כל יצירה כיבשת מובחנת שמבטאת את התרבות, המנהגים והאקלים הייחודיים לה, אבל בו בזמן, מבעבעת מתוך עולם משותף של מחקר תנועה וגוף.

רקדני בת־שבע יוצרים היא פלטפורמה ייעודית ליצירה מקורית מאת רקדני ורקדניות הלהקה. כחלק ממנה הלהקה מעמידה לרשות הרקדנים משאבים להפקה ולשיווק של ערבים המוקדשים ליצירותיהם. רבים מהכוריאוגרפים העצמאיים שפועלים בזירת המחול המקומית התחילו את דרכם בסדנאות האלה.

רקדני בת שבע יוצרים. צילום: עידו טולדנו, עיצוב מאי ג'רפי

רקדני בת שבע יוצרים. צילום: עידו טולדנו


birds

מעשיות // מופע מחול בתיאטרון תמונע

מעשיות – מחזה וריקודים לצמד – עבודת מחול לשתיים מאת זוהר קרני שחוברה למיניאטורות נדירות לפסנתר מאת המלחין סרגיי פרוקופייב – תוצג ביום רביעי (2.8) בתיאטרון תמונע בתל אביב. שתי עלמות נעות ברווח שבין הכניעות לבין הפעולה האלימה, בין הציות לבין המרדנות, ובתוך הכאוטיות של הסדר מתבוננות בבריונות, כוח והיררכיה. בדקלומים, סיפורים ומשחקים הן חונכות זו את זו ומציירות זיכרונות של שליטה, כאב ועונג.

דרך הפעולה הגופנית והשפה הכוריאוגרפית, מתקיימת בעבודה תהליך ניכוס מחדש של כוח לקבוצות מודרות המסומנות בחברה כחלשות, ביניהם ילדים ונשים. העבודה משלבת הפקת קול וטקסט, עבודה מוזיקלית וטקסטואלית, המתבססת על מבנה ״מיושן״ או ״מסורתי״ של מופע פרונטלי תיאטרוני, ובאותו הזמן דורסת ופוצעת את הרעיונות שבדרך כלל מובאים במבנה שכזה.

מעשיות, מחזה וריקודים לצמד. צילומים: יואב טריפמן

מעשיות, מחזה וריקודים לצמד. צילומים: יואב טריפמן


פסטיבל בינלאומי // המרכז לתיאטרון בובות חולון

הפסטיבל הבינלאומי ה־25 לתיאטרון בובות ייפתח ביום חמישי (3.12) במרכז לתיאטרון בובות בחולון. הפסטיבל יציע עשרה ימים של חוויה תיאטרלית לכל המשפחה עם עשרות מופעים, הצגות, תערוכות, סדנאות וחגיגה אמנותית במתחם יוצא דופן. האמנים והאמניות שיופיעו בפסטיבל מהווים תמונת מראה של החברה הישראלית כולה: מכל המגזרים ומכל חלקי הארץ.

הבכורות הישראליות יכללו את ההצגות: ״שם זמני סופי״ (שרון גומבוש וליבי רן) – הצגה למבוגרים על אישה אחת, בגדלים שונים, המנסה להתיידד עם הזמן; ״צוללות״ (מוטי ברכר והילה פלשקס) סאטירה חברתית־עכשווית למבוגרים על צוללת ישראלית המשייטת במימי המפרץ הפרסי וצוותה המורכב מסקטורים שונים של החברה הישראלית; ההצגה לילדים ״התיבה״ (קבוצת כרגע), מסעה של רינתי בעולם של צרכנות וחיפושיה אחרי מי שיתקן את תיבת הנגינה הישנה של סבא ואחרות. מחו״ל יגיע בארנבי דיקסון  – בובנאי, אנימטור, מוזיקאי וזמר שקטעי הבובות שלו זוכים למיליוני צפיות ועוקבים.

בפסטיבל תוצג גם ההצגה הרגישה והנגישה לילדים ״יבשה־ים יבשה״ (ביוזמת עמותת מקומות שמורים) שפתוחה לכולן.ם ומציעה מרחב שוויוני שבו כל התנהגות מקובלת וכל תגובה היא טובה. עוד בפסטיבל יתקיימו מופעי חוצות, אירועי ״רוקדים עם בובות״ עם DJ דבי, סדנאות יצירה משפחתיות וכיתות אמן.

ערב עם ברנבי. צילום: ברנבי דיקסון

ערב עם ברנבי. צילום: ברנבי דיקסון

שם זמני סופי. צילום: כפיר בולטין

שם זמני סופי. צילום: כפיר בולטין

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden