כל מה שחשוב ויפה
נחום גוטמן, 1927. אוסף הפניקס
נחום גוטמן, 1927. אוסף הפניקס

הרשימה המשותפת // 31.8.23

אוסף הפניקס במוזיאון רמת גן; אתר בנייה במרכז תאו; שלוש תערוכות במקום לאמנות; נועה גלזר באטליה שמי; מיקי צדיק ושמס הווארי זועבי בגלריה בכברי; שבירה בגלריה N.D; מים שקטים באוניברסיטה המורמונית בירושלים

אוסף האמנות הישראלית של קבוצת הפניקס יוצג במוזיאון רמת גן

״בארץ אהבתי״, תערוכה בת למעלה מ־200 יצירות מאוסף אוסף האמנות הישראלי של קבוצת הפניקס תפתח ביום שני (4.9) במוזיאון רמת גן (אוצרת: רוני כהן־בנימיני). לרגל 75 שנים להיווסדה של קבוצת הפניקס, ביוזמתה של הנהלת הפניקס, וכביטוי לפעילותה של החברה למען הקהילה, הוחלט לשתף פעולה עם מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית ולהציג תערוכה מקיפה מהאוסף, לחשוף ולהנגיש אותו לציבור הרחב.

התערוכה תציג שלושה מבטים על הזהות המקומית, כפי שהם משתקפים בעבודות שבאוסף, מראשית המאה ה־20 ועד ראשית המאה ה־21. תצוגות אלו לא ממפות מהלך כרונולוגי־היסטורי ולא מתכנסות לכדי רצף לינארי אחיד. הן מפגישות באופן מעגלי בין עבודות שונות ובין יוצרים בני דורות שונים, ומייצרות מבטים צולבים בין תקופות, זרמים, מגמות, אידיאולוגיות וטכניקות שונות. מפגשים אלו מזמנים קריאה מחודשת של כל עבודה ועבודה, ומציעים מבט עכשווי, חי, פועם ורלוונטי בתקופה של יותר ממאה שנות תרבות ישראלית.

אביגדור אריכא, 1987. צילום: אלעד שריג

אביגדור אריכא, 1987. אוסף הפניקס, צילומים: אלעד שריג

ישראל פלדי, 1927-8. צילום: אלעד שריג

ישראל פלדי, 1927-8

מיכאל גרוס, 1964-66

מיכאל גרוס, 1964-66


אתר בנייה במרכז תאו

״אתר בנייה״, תערוכה קבוצתית תפתח ביום רביעי (6.9) במרכז תאו בהרצליה (אוצרות: כרמית שיין ותמר למדן). האמנים המציגים חוקרים את נוף הבית, של ישראל, עבר, הווה ו/או עתיד. הם בוחנים את הקונפליקט בין התחדשות עירונית לשימור מורשת. העבודות נעות בין בנייה להרס ובין התחדשות להתיישנות. בנייה, סימפוניה של פלדה, בטון ועץ העניקו השראה לאמנים אלה לחקור את היופי והמורכבות השזורים בתוך המבנים הללו. ככל שהבנייה ממשיכה לעצב ערים, האמנות נותרה עדות מתמשכת לקשר הבלתי נפרד בין יצירתיות, בנייה והנוף האורבני הדינמי בישראל.

שאול כהן. צילומים: מל

שאול כהן. צילומים: מל

נעם זונשיין. צילום: מל

נעם זונשיין

אסף גאם הכהן

אסף גאם הכהן


שלוש תערוכות חדשות במקום לאמנות

שלוש תערוכות חדשות ייפתחו הערב (31.8) במקום לאמנות בקריית המלאכה. הראשונה, ״מהסוף להתחלה״, תערוכת יחיד לאברהם אילת (אוצר: יאיר ברק). אילת, מהאמנים המרתקים והמגוונים ביותר בשדה האמנות המקומית, יציג סדרה של קולאז׳ים מבוססי רדי מייד, העשויים מקרטוני פירות וירקות. העבודות המשחקיות למראה המציעות עושר צבעוני וצורני מאפשרות קריאה מרובדת הנוגעת בשאלות בוערות של מקום, זהות וזמן.

השנייה, ״סלונים־רבינוביץ׳״, תערוכת יחיד לאליעז סלונים (אוצר: יאיר ברק), שמציעה מבט על מקבץ עבודות עכשוויות של סלונים שמעמידות במרכזן את הדימוי הקבוצתי. ציורים מבוססי תצלומים ביוגרפיים, אישיים – עוברים טרנספורמציה מדיומאלית והופכים להיות נחלת הזכרון הקולקטיבי.

השלישית, ״קצה ההווה״, תערוכת יחיד לדרור הִיבש (אוצר: יונתן אולמן). היבש, דוקטור לביואינפורמטיקה, מפסל באמצעות החומר שממנו כולנו מורכבים – די.אן.איי. במהלך התערוכה הוא יאפשר למשתתפים להפוך לפיסה מתוך קהילת די.אן.איי משומרת ולמות.

אברהם אילת. צילום: מל

אליעז סלונים. צילום: מל

אליעז סלונים. צילום: מל


כברי 1. נועה גלזר באטליה שמי

״מהדלת האחורית״, תערוכת יחיד לנועה גלזר תפתח בשבת (2.9) באטליה שמי בקיבוץ כברי (אוצרת: רוני לאו קורן). גלזר יצרה עבור התערוכה גוף עבודות חדש המורכב משמונה אובייקטים פיסוליים. פרקטיקת העבודה שלה כוללת שילוב של חומרים טבעיים ותעשייתיים היוצרים נקודות חיבור בלתי צפויות. התערוכה מאפשרת לצופים חיבור לחומרים שנשכחו ונעלמו וכדבריה היא ״מרגישה את הדופק של השאריות, ומטעינה אותם בחיות חדשה״.

אירוח התערוכה באטליה שמי, חלל תצוגה מונומנטלי האוצר בתוכו עדות להיסטוריה אמנותית מקומית כמו גם אוניברסלית, מעצים את השפעתם הכמוסה של העבודות של גלזר כמעוררי זכרון, כאב וחוויה גופנית המתייחסים לקיומנו בזמן הנוכחי.

נועה גלזר. צילומים: מל

נועה גלזר. צילום: מל


כברי 2. מיקי צדיק ושמס הווארי זועבי בגלריה השיתופית בכברי

״בַּרְ-בָּחַר(ים-יבשה)/ بَّرْ بَحَر/Sea Land״, תערוכה משותפת לאמניות מיקי צדיק ושמס הווארי זועבי תפתח בשבת (2.9) בגלריה השיתופית בקיבוץ כברי (אוצרת: תמר הורביץ ליבנה). האמניות חוקרות בתערוכתן המשותפת יסודות מנוגדים: אדמה ומים, יבשה וים. צדיק מתבוננת אל הים, תרה אחר קו האופק, מנסה להבין כוחות, כיונים ואיזונים דרך הטבע ודימוי הסירה או הספינה. היא שואלת שאלות על הנסתר שבמצולות ועל היקום, באמצעות פיסול תלת־ממדי ועבודות דו־ממד בהדפס וציור.

הווארי זועבי חוקרת את הכפר והעיר הערבית ואת הזיכרון מאנשים, חיות, מראות, ריחות, המוקדמים לנכבה. זועבי מתמקדת בבד, כמצע של זיכרון, המבטא את הגוף ואת הסימנים ממכלול החוויות והתכונות שצבר האדם בחייו. היא פועלת בחומרים טבעיים הלקוחים מחיי היומיום כשמן זית, קפה, פירות או אקונומיקה.

שמס הווארי זועבי

שמס הווארי זועבי. צילומים: מל

מיקי צדיק


birds

שבירה בגלריה N.D

״שבירה״, תערוכה קבוצתית תפתח ביום רביעי (6.9) בגלריה N.D ברמת גן (אוצרת: רונה חדד). ״שבירה״ היא אמנם תופעה פיזיקלית שבה גל עובר מתווך (חומר מוצק, נוזל או גז) אחד אל תווך שני, דבר שיוצר שינוי באופי הגל וכוון התקדמותו, אך היא גם מושג שגור של התרבות האנושית במובנים גופניים, רגשיים, חברתיים סוציולוגיים ואקטואליים. התערוכה תציג עבודות הנוגעות בכל אלו, בדיאלוג עם עבודת סאונד חזותי שיציג דניאל דור בחלל נפרד ותחום בגלריה.

עדי כפיר. צילומים: מל

עדי כפיר. צילומים: מל

אביבית בלס ברנס. צילום: מל

אביבית בלס ברנס

 


מים שקטים. צבעים חיים. בגלריה של המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב

תערוכת צבעי מים קבוצתית תפתח ביום ראשון (3.9) בגלריה של המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב באוניברסיטה המורמונית, אחרי שהיתה סגורה במשך שלוש שנים (אוצרת: לולה וילנקין). התערוכה מוקדשת לאמנות צבעי מים עכשווית ומציגה כמה מהאקוורליסטים הוותיקים בישראל לצד אמנים בתחילת דרכם.

התערוכה חוגגת את המורשת של אמנות צבעי המים: בעוד צבעי מים הם בעלי חשיבות רבה בתולדות האמנות הישראלית והעולמית, בשדה האמנות הישראלי העכשווי המדיום אינו מקבל בדרך כלל את תשומת הלב לה הוא ראוי. התערוכה מפנה את אור הזרקורים אל המגוון העשיר של סגנונות וביטויים אמנותיים בקהילת האקוורליסטים בישראל כיום. היא כוללת עבודות של תשעה אמנים.ות: מידד אליהו, בני גסנבאור, אינה דוידוביץ׳, שירלי סיגל, פמלה סילבר, יונת סינטרה, רחל קיני, מורין פיין ושרה ספטון שור.

רחל קיני. צילום: גלריה רוזנפלד

רחל קיני. צילום: גלריה רוזנפלד

מידד אליהו. צילום: מל

מידד אליהו. צילום: מל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. גבי

    הווארי זועבי אמנית מצויינת. עבודותיה מרשימות. כדאי לראות את תערוכתה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden