כל מה שחשוב ויפה
עידית לבבי גבאי. צילומים: הדר סייפן
עידית לבבי גבאי. צילומים: הדר סייפן

עידית לבבי גבאי // דגל שחור על הגשר

בספרה החדש מציגה עידית לבבי גבאי 21 יצירות שנעשו באחת התקופות הסוערות שהיו לנו כאן, לצד שירים וטקסטים של מחברים שונים. עבורה מהווה הספר ״תערוכה ניידת בחלל אלטרנטיבי״ - מעשה יצירה עם מקדם גבוה של חירות אישית

הפרטים הטכניים

״דגל שחור על הגשר״ – ספר אמנות חדש של האמנית עידית לבבי גבאי המאגד בין דפיו סדרת ציורים שנעשו על ידה בשנים 2020-2023. הספר הוא דו־לשוני בהוצאה עצמית, בן 64 עמודי צבע בכריכה קשה. הוא כולל 21 ציורים; חמישה שירים מאת זלדה, אבות ישורון, דילן תומס ויעל גלוברמן ומבוא של האוצר והחוקר יניב שפירא. עיצוב והפקת דפוס: משה מירסקי; צילום העבודות: הדר סייפן.

מי אני

עידית לבבי גבאי, אמנית, מורה, ולעיתים גם יוזמת ואוצרת פרוייקטים שיתופיים ותערוכות תוכן יחודיות. מעל ל־40 שנה שאני פעילה בשדה האמנות, במסגרתן הצגתי תערוכות יחיד רבות השתתפתי בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו״ל. כלת פרס מפעל חיים מטעם מנהל התרבות והספורט לשנת 2021. מתגוררת ויוצרת בקרית טבעון.

ספר האמנית של עידית לבבי גבאי. צילום: מ״ל

ספר האמנית של עידית לבבי גבאי. צילום: מ״ל

עידית לבבי גבאי. צילומים: הדר סייפן

עידית לבבי גבאי. צילומים: הדר סייפן

 

העבודה

הספר, שעל עריכתו והפקתו עבדתי כחצי שנה, הוא בשבילי מעין ״תערוכה ניידת בחלל אלטרנטיבי״. חלל שאינו תלוי במנגנונים ובממסדים חיצוניים ועל כן בשבילי הוא מעשה יצירה עם מקדם גבוה של חירות אישית.

הספר מאגד סדרה של 21 ציורים שעשיתי בין השנים 2020-2023, שנים שבהן חווינו את מגיפת הקורונה וארבעה סבבי בחירות. הסגרים התכופים של הגלריות, המוזיאונים, אולמות התיאטרון והקולנוע ועצירת התרבות בהוראת צו, היו בשבילי חוויה טראומטית שהעלתה בי הרבה שאלות. אמנם המגיפה המסתורית שפשטה בכל הביאה למצב קיצוני זה, אך להרגשתי ולהבנתי לתקופה זו יש השלכות על מה שקורה איתנו גם היום.

בטקסט המבוא לספר כותב יניב שפירא: ״לבבי גבאי מפלסת נתיב משלה במאבקים הסוערים של ימינו אלו, היא מסתתת אבני דרך שבצורתם האובלית והעגולה משמשות כקפסולות של זמן – אם כתמונות זיכרון ואם כתמרורי אזהרה: כאותות הנשלחים בעת חירום אל נמען בלתי ידוע״.

birds

תעבירו את זה הלאה

היות והספר יצא בהוצאה עצמית ואין לו גב של הוצאת ספרים גדולה, הייתי רוצה שיעשה דרכו למתעניינים קצת כדרכה של שמועה טובה. אפשר לרכוש אותו בחנויות עצמאיות כדוגמת קרון הספרים בקרית טבעון ובגלריות כמו גלריה זוזו בעמק חפר (ובעתיד הקרוב בעוד חנויות ספרים עצמאיות וגלריות שיתופיות בתל אביב ובירושלים). אפשר לרכוש אותו גם ישירות ממני בטלפון 050-6557656 והוא יישלח בדואר עד הבית.

שופר ומגן דוד אדום על מדף. צילום: מ״ל

שופר ומגן דוד אדום על מדף. צילום: מ״ל

פלוס אחד

לאחרונה סיימתי בסטודיו עבודה חדשה בשם ״שופר ומגן דוד אדום על מדף״. העבודה מקיימת קשר אסוציאטיבי עם עבודתו האיקונית של יוזף בויס infiltration for piano משנת 1966. בעבודה זו עטפתי בלֶבֶד תעשייתי שופר מקרן של יעל, ציירתי עליו מגן דוד אדום והנחתי אותו על מדף עטוף גם הוא. מתחתיו ארבעה קולבים עליהם מונחים ותלויים חוטי ציצית (תכלת ולבן) ופסי בד שנקרעו מחולצת העבודה הכחולה של אבא שלי. זוהי התמצית המלנכולית, במידת מה, של המבט שלי על תרבות ישראל בימים אלה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden