כל מה שחשוב ויפה

מה חדש // טרריום

במסגרת פסטיבל א־ז׳אנר, יעל סעדי מציגה עבודה המשלבת אובייקטים קינטיים, מנגנונים מכניים ופעולות פרפורמטיביות. בעתיד היא חולמת לייצר ביוספרה שלמה חדשה, שגם אליה תכניס את הקהל

מי אני

יעל סעדי, בת 34. במאית, מייקרית, אמנית סאונד, טכנאית, דרמטורגית, מעצבת, מוזיקאית, בובנאית, ציירת, שחקנית, בנאית, נגרית, מלחינה, פילוסופית,לוחמת חופש, אנרכיסטית, זמרת, פסלת, מרגלת, כותבת, מוחקת, תחקירנית, תצפיתנית, אספנית כפייתית, מכוונת פנסים, לוחשת לסוסים, מנשימה חפצים, צוללת לפחים, קוטפת פרחים ועשויה מאבק של כוכבים. בימים אלה אני מנהלת טכנית את גלריה תיאטרון החנות, ועובדת כסאונדמנית ותאורנית.

במשפט אחד

היצירה ״טרריום״ היא עבודת אינסטליישן רב תחומית המשלבת (ללא היררכיה) אובייקטים קינטיים, מנגנונים מכניים ופעולות סונוריות ופרפורמטיביות. העבודה תעלה כחלק מפסטיבל א־ז׳אנר בתיאטרון תמונע בתאריכים 6-8.9, בניהולם האומנותי של איתי דורון וארז מעיין שלו.

יעל סעדי. צילום: דני רוטנברג

יעל סעדי. צילום: דני רוטנברג

טרריום. צילום: מ"ל

טרריום. צילום: מ״ל

already dead. צילום: עמית מן

already dead. צילום: עמית מן

מה חדש

השנה היא 20023, תיאטרון תמונע נשאר עזוב ונטוש אלפי שנים. צורות חיים חדשות נוצרות וגדלות פרא. שיבוטים ומוטציות של פיסות ורסיסי אולמות תיאטרון, תפאורות וציוד טכני אחוז דיבוק של אבולוציות חיים ראשוניות. חלל התיאטרון נהפך לביוספירה סגורה – טרריום המורכב משכבות של חומר, היסטוריה וזיכרון של מבנה שפעם הכיל מופעים, קהל ואמנות.

אני מזמינה את הקהל (האנושות) לטייל בטבע המהונדס, להריח את אדמת התיאטרון ולהקשיב לציוציי המכונות. ב״טרריום״ אני בוחרת לפעול על התפר שבין הפרוע לנשלט, ולהדגיש את המתח בין הטבעי למבויים בתוך מעשה האמנות. איך בתור אמנית אני יכולה לייצר עולם עם חיים עצמאיים, ולייצר אבולוציה בתוך קפסולת זמן־מרחב חדש אליו אני מזמינה קהל? איך לתכנן אקראיות? איך אני מהנדסת אורגניות? הפער הזה, בין הרצון האובססיבי כמעט לשלוט על יצירת האמנות שלי, לבין הרצון לזרוע משהו שיגדל ויתפתח בכוחות עצמו – מהפנט אותי.

מדהים אותי לגלות כמה סיפוק יש ברגע שבו חומר מתחיל לרטוט או להרעיש וכמה מעט צריך כדי להפוך את המת לחי. כמו תינוק שפוגש בחיית מחמד לראשונה, אני מוצאת את עצמי מתרגשת מתנועות קטנות, פשוטות וסתומות שמפיחות חיים מלאים מתוך הכלום.

birds

בתוך אולם התיאטרון יצרתי סביבת מחייה חדשה המורכבת משרידי טבע אורגנים (אדמה, עשבים שוטים וזרעים שיגדלו ויתפתחו בתיאטרון לאורך הפסטיבל) ושרידי חומר, מנועים, כבלים וחפצים שנהפכו ליצורים רובוטים עצמאיים. ״טרריום״ הוא מופע משך מציאותי, שבו הקהל משחק את תפקיד האנושות ויוצא לטייל בטבע החדש, המתכתי והחורק.

טיימליין

דרכי האמנותית החלה בתיאטרון פיזי, שם הגוף הופך לחומר, משם המשכתי לתיאטרון בובות שם החומר הופך לגוף, ועברתי לסאונד ומוזיקה אקספרימנטלית שם החלל והחדר הופכים לישות עצמאית מהדהדת. מאז שאני זוכרת את עצמי אני מתעסקת בהחייאת חומר. אני חושבת שאי אפשר להפריד את העיסוק שלי מהסיפור האישי שלי: התייתמתי בגיל 21 משני הוריי ומאז עיקר היצירה שלי נעה סביב חיים, מוות ודיבוקים שונים ומשונים.

אני מנסה שוב ושוב להעניק חיים לחסרי הרוח ולנכס לחומר תכונות אנושיות (קול, תנועה, אור). דרך חצייה של מדיומים ושיטוטים במחוזות של מרחבים פלסטיים, פרפורמטיביים וסונורים, אני חוקרת ביטויים של אנימיזם ומחפשת את קיום ה״אנימה מונדי״ בעולם חסר ההיררכיה של בני האנוש ובני הדומם.

יעל סעדי. צילום: פני הס יסעור, אוהבים אומנות

יעל סעדי. צילום: פני הס יסעור, אוהבים אומנות

רוח.רעש. צילום: מ״ל

רוח.רעש. צילום: מ״ל

אולי יעניין אותנו גם

״ביוספירה 2״ – מתקן מחקר מדעי שנבנה בסוף שנות ה־80 באריזונה ועדיין קיים גם היום. זהו מבנה בגודל 12 אלף מ״ר של מערכת אקולוגית מלאכותית סגורה והרמטית, כמו ויוואריום עצום, שכולל שטחי חקלאות, מגורי אנשים, חממות ועוד. הוא נבנה כדי לחקור יחסי גומלין בין האדם לחקלאות, לטכנולוגיה ולטבע. הוא קיבל את שמו כרפרנס לביוספרה 1 – הביוספרה היחידה שידועה לאדם בכל היקום.

מהו פרויקט החלומות שלך ומה צריך לקרות כדי שהוא יתגשם?

הו. פרויקט החלומות שלי עוד לא קיים. אבל אם הייתי לוקחת את הפרוייט הנוכחי עוד כמה צעדים קדימה הייתי מייצרת ביוספירה שלמה חדשה. לוקחת השראה ממשית מהפרויקט של ביוספירה 2 ומייצרת סביבת מחייה ענקית חדשה – ג׳ונגלים, מדבריות, אוקיינוסים וערים מלאכותיות, יצורים רובוטים בריקודי חיזור, צמחייה מכאנית, תופעות טבע מיניאטוריות באולם התיאטרון, שמש אורובורוסית שניזונה מפאנל סולארי שניזון מהשמש וחוזר חלילה.

וגם קהל, שנכנס לפרק זמן קצוב שבו הוא חי בתוך הביוספירה החדשה. צופה ונצפה. נשאב ומתמסר ובו זמנית גם נטע זר בתוך העולם החדש שבו הוא רק אורח.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden