כל מה שחשוב ויפה

״הכלכלה הסעודית מתפוצצת״ והאופנה המקומית מגיעה לשבוע האופנה מילאנו 

אופנה סעודית וקטארית שהוצגה כחלק מאירועי הלווין של שבוע האופנה במילאנו, כללה שילוב בין מסורתיות למודרניות, לצד טוויסט חתרני ונועז שנתן מעט אדג׳יות לתעשיית האופנה המקומית

תערוכת השואורום של ״ווייט״, שהתקיימה בסוף החודש שעבר במסגרת אירועי שבוע האופנה במילאנו, כללה מאות מעצבי אופנה מתחילים מעשרות מדינות שונות, ביניהן דרום אפריקה, ערב הסעודית, גרמניה, סין ועוד. הבחירה להציג מספר גבוה של קולקציות חדשות של מעצבים זרים בפני עשרות קניינים ועיתונאים, היא בחירה אסטרטגית מעניינת – לאור התמקדות הארגון הרשמי של שבוע האופנה במילאנו, שעוסק בעיקר בקידום מעצבי אופנה איטלקיים מקומיים, בדגש על בתי אופנה ותיקים ומבוססים ששייכים לתאגידי ענק. 

חללי השואורום של ווייט מעוצבים היטב וממוקמים בתוך ״רובע האופנה״ של מילאנו, היכן שבכירים רבים בתעשייה שוהים במהלך שבוע האופנה. כך יצא, שאותם חללי שואורום הפכו לדרך היעילה והאטרקטיבית ביותר עבור מעצבים צעירים וזרים להציג את הקולקציות שלהם ולקבל חשיפה אפקטיבית, שתוכל לקדם אותם בהמשך העשייה האמנותית שלהם. 

השנה, בחר הארגון לעסוק בשני פרויקטים עיקריים שמקדמים אופנה סעודית וקטארית באופן ספציפי. בשני הפרויקטים הושקעו משאבים ומאמצים רבים מצד הארגון, ונראה שהבחירה להשקיע דווקא בשתי התעשיות האלו היא לא מקרית. 

בשנים האחרונות אפשר להבחין במגמה רחבה העוסקת בחזרה לשורשיות וליצירה אתנית, כך שנוצר מקום עבור קהילות מסורתיות ותרבויות שונות. בשני הפרויקטים הוצגו מעצבים שיוצרים אופנה אתנית ומסורתית לצד כאלו המציגים סגנון יותר מודרני ואף חתרני, במיוחד כשמדובר בעולם הערבי. 

מונה אלשביל. צילומים: white

מונה אלשביל. צילומים: white

MD29

MD29

MD29

MD29

מעצבת האופנה מונה אלשביל, אחת המעצבות הבולטות בשואורום, הציגה שילוב מדויק בין מסורתיות למודרניות. היא עיצבה קולקציה צנועה באופן חלקי, שכוללת חצאיות ושמלות ארוכות יחד עם חולצות החושפות שרוולים קצרים, גזרות ״מערביות״ ובלייזרים הכוללים חיתוכים חדים וחייטות מודרנית. 

בדומה לאלשביל, מותג האופנה MD29 הציג אופנה מודרנית אך עם טוויסט חתרני ונועז, שנועד לתת מעט אדג׳יות לתעשיית האופנה הסעודית. המותג מזוהה לרוב עם חליפות גברים, שנוטות לכיוון הסטריט סטייל וכוללות גזרות רחבות וצבעוניות רבה. אך הקולקציה הנוכחית כללה מערכות לבוש מחויטות בשחור ולבן, שמתאימות לכל המגדרים, מורכבות מסוגים שונים של בדים ומשלבות בתוכן שמירה קפדנית על הפרטים הקטנים.

מהצד השני של הסקאלה שבין אתניות לגלובליות, המותג JWAHR הציג אביזרים שונים כמו מטפחות, תיקים ותכשיטים, שלקוחים מעולמות ההשראה הקטאריים וממסורת הקראפט במדינה. אחד הפריטים הבולטים במותג הוא מעין תיק עץ הנוצר בעבודת יד, שעליו מצוירים פרחים וציפורים ואף הוצג במוזיאון הלאומי בעיר דוחא. 

שבוע אופנה ראשון בריאד

קידום האופנה הסעודית והקטארית קשור באופן בלתי נמנע להתפתחות תעשיית האופנה הסעודית. לאחרונה אנו עדים לגל משמעותי של אפשרויות מסחר ואירועי אופנה בערב הסעודית, שכולל בתי אופנה גדולים כמו ולנטינו שבחרו לבסס את ערב הסעודית כנקודת הפתיחה לקונספט הקמעונאות העולמי והחדש שלהם, או דולצ׳ה גבאנה שערכו את תצוגת האופנה שלהם בעיירת המדבר הסעודית אל־עולא. שני אלו מצטרפים לדיווחים על שבוע האופנה הראשון שעומד להתרחש החודש בעיר הבירה ריאד. 

על פי מגזין ״ביזנס־אוף־פאשן״, הממלכה הסעודית לחלוטין מוכנה להניע את תעשיית האופנה שלה והיא כבר בדרך הנכונה: ״הכלכלה הסעודית מתפוצצת, רפורמות חברתיות מעצבות מחדש את תרבות הצריכה וערים עתידניות נובטות מן המדבר״. אמנם עדיין יש בעייתיות בכל הקשור לזכויות אדם בערב הסעודית, אך קצב השינוי של תעשיית האופנה שבה מסחרר וגורר אחריו שינויים חברתיים וכלכליים רבים שמתקשרים לצורות חדשות של קוד הלבוש המסורתי, ולהופעתן של יותר נשים במרחב הציבורי, בפרונט ובמעגל העבודה.

JWAHR. צילומים: white

JWAHR. צילומים: white

ערב הסעודית, שבעבר נחשבה לציר סחר מרכזי, מבססת את כלכלתה בעיקר על תעשיית הנפט כיום, ועד לפני כמה שנים לא היוותה גורם משמעותי עבור תעשיית האופנה. אלא שלאחרונה נראה שמושקעים משאבים רבים בצמיחת תעשיית האופנה המקומית. כמעט בלתי אפשרי לחשוב על הכלכלה והחברה בערב הסעודית מבלי לחשוב על היחסים שלה עם ישראל – בימים שבהם מדובר רבות על הסכם הנורמליזציה המיוחל, מעניין לחשוב איך האופנה תשפיע על הפוליטיקה במזרח התיכון ועל הדרך שבה אנו תופסים אופנה במדינות ערב. 

לעתים, תעשיית האופנה עלולה להרגיש כמו קוסמוס בפני עצמו, שהנוכחים בו מדברים, עוסקים וחיים בצורה זהה, למרות הבדלי התרבויות. על כן, אופנה יכולה לחבר בין אנשים שונים מרקעים נפרדים, אך לפני הכל, תעשיית האופנה משקפת תהליכים פוליטיים המתרחשים לפני ומעל השטח, פוליטיקה משפיעה על כלל תחומי החיים. האופנה המודרנית יכולה לכלול מאפיינים אתניים ולאומיים המשייכים את הלובש לקבוצה מסוימת, או לבדל אותו וליצור זהות ייחודית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden