כל מה שחשוב ויפה
לאה ניקל. צילומים: יואב חנן, ועיזבון לאה ניקל

בעקבות לאה ניקל: כנס באוניברסיטת תל אביב

פורטפוליו Promotion: הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב מזמינה לכנס לכבוד קליטת אוסף לאה ניקל בארכיון לתיעוד ולחקר האמנות בישראל

עדכון: האירוע נדחה. הודעה על מועד חדש תפורסם בהמשך


מרכז אמנויות ישראל, הפקולטה לאמנויות ע״ש יולנדה ודוד כץ באוניברסיטת תל אביב, יערכו כנס לכבוד קליטת אוסף לאה ניקל בארכיון לתיעוד ולחקר האמנות בישראל ע״ש משה ציפר. הכנס תחת הכותרת ״לאה ניקל: גדולת כתמי הצבעים ושפע זרימת הקווים״ יתקיים ביום רביעי, 18.10 בגלריה האוניברסיטאית ע״ש גניה שרייבר. את הכנס תנחה ד״ר עדי לוריא חיון מהחוג לתולדות האמנות. הציבור מוזמן, הכניסה חינם בהרשמה מוקדמת.

ארכיונה האישי של ניקל כולל מקורות ראשוניים רבים, המתארים את התפתחותה המקצועית ואת תהליכי עבודתה. מטרת הכנס לחגוג את פעילותה של אחת האמנויות החשובות בתולדות האמנות המקומי, ולתת פרשנות עכשווית לפעילותה האמנותית.

לאה ניקל. צילומים: יואב חנן, ועיזבון לאה ניקל

לאה ניקל. צילומים: יואב חנן, ועיזבון לאה ניקל

 לאה ניקל (אוקראינה 1918, ישראל 2005) עלתה ארצה בגיל שנתיים וגדלה בתל אביב. היא הייתה תלמידתם של אביגדור סטימצקי וחזקאל שטרייכמן ובבגרותה נסעה לפריז, למדה, עבדה והתגוררה בעיר בין השנים 1950-1961 – עשור מכריע בתולדות האמנות האירופאית שלאחר המלחמה. ניקל הייתה מעורבת בחיים האמנותיים, חיי החברה והאווירה הקוסמופוליטית ששרתה בפריז באותן שנים. בהמשך חילקה את זמנה בין פריז, תל אביב וניו יורק, שם התגוררה ועבדה בחממה האמנותית של מלון צ'לסי המהולל. בשנות ה־80 שבה לישראל, תחילה ליפו ובהמשך למושב קדרון.

​ניקל, כלת פרס ישראל לציור (1985), היא מבכירות האמנים הישראליים וממובילות זרם המופשט האקספרסיבי. היסודות העיקריים ביצירתה הם הצבע, הקו הדינמי והחומריות, שיצרו את כתב ידה הייחודי. ניקל השתמשה בטכניקות רבות ומגוונות: מכחול, שפשוף, חריטה, ציור באצבעות, טפטוף וקולאז'. היא הותירה עזבון ומורשת מפוארת והשפיעה רבות על אמניות ואמנים בישראל.

סדר היום בכנס

17:00 – התכנסות

17:30 – ברכות: פרופ׳ אדריכל ערן נוימן, דיקאן הפקולטה לאמנויות ע״ש יולנדה ודוד כץ,

ד״ר תמר מאיר, אוצרת ראשית, הגלריה האוניברסיטאית באוניברסטת תל אביב.

17:45 – ד״ר איה לוריא, מנהלת ואוצרת ראשית, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית: דיוקנאות לאה ניקל בשלושה מהלכים אוצרותיים.

18:15 – עופר ללוש, אמן: לאה ניקל, לצייר עם השמש בגב

18:45 – אמנית הקול ויקטוריה חנה במחווה ללאה ניקל: רסיסי רוח וכתמי קול, ליווי מוזיקלי: גרשון וייסרפירר.


״לאה ניקל: גדולת כתמי הצבעים ושפע זרימת הקווים״
יום רביעי, 18.10, 17:00, הגלריה האוניברסיטאית ע״ש גניה שרייבר
הכניסה חינם. הרשמה לכנס כאן

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. ג'קי

    מה זה הקשקושים המטומטמים של לאה ניקל. ילד בגיל 3 בגן שלו מצייר כבר יותר יפה. ועוד עושים עליה הרצאה על הפיגור הזה. בושה וכלימה לעולם הציור! אין גבול לטמטום המגוחך הזה!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden