כל מה שחשוב ויפה
סול סקר, בן 6 מת״א; סדנת יצורים ומפלצות. צילומים: מ״ל
סול סקר, בן 6 מת״א; סדנת יצורים ומפלצות. צילומים: מ״ל

אנימציה לכל בית: יוזמות לקהל הרחב ולאנשי אמנויות המסך

ברוח התקופה: סדנאות זום חינם של איגוד מקצועות האנימציה ומסגרת כיתות אמן ליוצרים בהובלת המחלקה לאמנויות המסך בבצלאל

בימים כתיקונם איגוד מקצועות האנימציה מקדם את תחום האנימציה הישראלית כייחודי בזירה המקומית והבינלאומית, ומטפח את מעמד החברים בו בתחומי היצירה השונים שבהם הם עוסקים. גם אותם המלחמה תפסה בהפתעה, וכמו רבים וטובים הבינו שם מהר מאוד שעשיה ורוח ההתנדבות תסייע גם להם ולחבריהם להתמודד עם הסיטואציה.

בן מולינה, מנכ״ל האיגוד, מספר: ״הבנו שמיטב יוצרי התוכן הדיגיטלי הם חברים בארגון. אנחנו עצמנו מייצרים תוכן מקצועי באופן שוטף לחברי הארגון שלנו. יש לנו מיומנויות מצוינות בניהול והפצת תכנים בדיגיטל – בפעילות זום ושכמותן. לכן חברנו מספר חברים בארגון, ויחד הקמנו מיזם שקראנו לו ׳הפטריה׳. למיזם נרתמו עד כה כ־80 חברים (מתוך כ־500) בעלי מקצועות מתחום האיור והאנימציה, ויחד יצרנו סדרה של סדנאות מגוונות שמועברות בזום לכול מי שמעוניין״.

תאטרון צללים ממגזרות נייר עם מיטל עופר

תאטרון צללים ממגזרות נייר עם מיטל עופר

עילי ברין בפעולה בסדנת סטופמושן עם רנן אדר

עילי ברין בפעולה בסדנת סטופמושן עם רנן אדר

בן מולינה. צילום: יפתח אילוז

בן מולינה. צילום: יפתח אילוז

את המערך יזמו אלה בן יעקב ורז זוננפלד, בשיתוף צוות האיגוד – חני גודמן וינקלר, אילה שרוט, יעל נודלמן ובן מולינה, שמוסיף: ״אנחנו יוצרים ומכינים את התוכן המגוון, ומציעים לקהל מערכת יומית של חוגים שונים: אנימציה, איור וקומיקס. כל הסדנאות מועברות בזום, והמנחים הם האומנים הכי מוכשרים בתחום. כל מה שנשאר לקהל שלנו הוא להחליט עם מי לומדים ומתי. הדבר היחיד שהמשתתפים צריכים הוא להצטייד בכלי כתיבה, עפרונות צבעוניים ודפים ריקים שבהם מתנסים הלכה למעשה״.

בין הסדנאות אפשר למנות ציור דמויות בעקבות עולמו של דיסני, ציור מפלצות, סדנת עיצוב דמויות, ציור של עיר תלת ממדית, רישום דמויות מהדמיון ועוד. את כל הפרטים על הסדנאות (נושאים ושעות) ניתן למצוא בעמוד האינטרנט שהוקם ייעודית לטובת הפעילות הזו. בנוסף, מולינה מנסה להקים משלחות של אנשי מקצוע מהאיגוד, שיגיעו פיזית למלונות בהם משתכנים המפונים מאזור הדרום. ״אנחנו מציעים להם סדנאות מעשיות ואני ממש מקווה שנצליח להמשיך גם ביוזמה הזו״. הוא אומר.

עוד יוזמה בתחום האנימציה היא של יעל עוזסיני ראשת המחלקה החדשה לאמנויות המסך בבצלאל. עוזסיני רק נכנסה לתפקידה, שנת הלימודים עוד לא נפתחה, והיא מצאה את עצמה עסוקה במציאת פתרונות מעשיים לבעלי מקצועות המסך, תוך התמקדות בסטודנטים ובאנשי האקדמיה שביניהם.

״אני מאד פעילה בקהילה הזו, פנינו אליהם כדי לבדוק איתם מה באמת חסר להם כדי להסיח את הדעת מהמציאות החדשה שנכפתה עלינו. הבנו משיחות איתם שמפגשים עם מאסטרים בתחום הכי מעניין אותם. לכולנו יש קשרים עם טובי האומנים בתחום ופנינו אליהם. אני חייבת להודות שההיענות היתה מדהימה. בנינו סדרה של הרצאות של ׳מיני מאסטר׳ של אמנים מובילים מהארץ ומחו״ל, שביקשו לתרום מזמנם ומניסיונם כדי לתמוך בסטודנטים ובקולגות בימים קשים אלה״. הפעילות הזו מוצעת לכלל בתי הספר ללימוד מקצועות המסך ובהם: מכללת ספיר (שהיא הנפגעת העיקרית במלחמה הזו), מכללת תל־חי, שנקר, מכללת IAC, סם שפיגל, מישר ודומה. כל הרצאה נמשכת בין 45 דק לשעתיים.

״המפגש הראשון בסדרה היה עם לי להב, אנימטורית, תסריטאית, ואחת מיוצרות הרשת האהובות והמוכרות ביותר בארץ ובעולם. היא עבדה עם חברות כמו דיסני, אימג׳ן, וורטיגו, והיצירות שלה הופיעו במגזינים כמו רולינג סטון, הוליווד ריפורטר, ורייאטי, טיים, ועוד. כבר במפגש הראשון השתתפו למעלה מ־100 סטודנטים מרחבי הארץ״.

יעל עוזסיני. צילום: מ״ל

יעל עוזסיני. צילום: מ״ל

״קיימנו כבר את המפגש הרביעי והצטרפו אליו כבר מאות משתתפים. בין המרצים שנתנו את הסכמתם להעביר סדנאות אמן כאלו אפשר למנות זוכי פרסים ויוצרים בינלאומיים וההירתמות וההסכמה של כולם לקחת חלק ביוזמה הזו היתה מדהימה ומרגשת.

״המטרה שלנו ביוזמה הזו היא לשמור את כולנו כאומנים יוצרים ולא לייצר נתק בתקשורת. נכון לעכשיו היוזמה פתוחה לכל הסטודנטים בתחום, למרצים ולחברי איגוד האנימציה. מדובר באלפים. המידע על תוכנית ההרצאות מועברת במייל באמצעות ראשי המחלקות והארגונים השונים. היום נשלחה מערכת הרצאות לשבועיים הקרובים״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden