כל מה שחשוב ויפה
אולג בביץ׳. צילום: איגור רזניקוב
אולג בביץ׳. צילום: איגור רזניקוב

מה קורה // אולג בביץ׳

במעבדה לאמנות מציג אולג בביץ׳ מיצב רב מדיומלי שמבוסס על איורים, פסלי קלקר, חיתוכי עץ וציורים על הקירות. הקמת התערוכה החלה יום אחרי פרוץ המלחמה, מה שהעניק לתמה שסביבה היא בנויה משמעויות חדשות

מי?

אולג בביץ׳, בן 47. נולדתי ביקטרינבורג שברוסיה, דור חמישי (או שישי, או שביעי?) של אמנים במשפחתי. אני בעל תואר שני באדריכלות ופועל כאמן רב תחומי, מאייר וארט דיירקטור. אני גר ברמת גן עם בבית עם נוף לפארק הלאומי והספארי, ומתעורר כל בוקר עם קולות של אריות והיפופוטמים – מחזה נדיר בארצנו ובכלל.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשוי לילנה ואבא לשתי בנות (17, 5).

מה בצלחת?

אוהב אוכל פשוט וטרי, בלי בשר. כשרעבים – אוכלים. לא צריך יותר מזה.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה אני מציג במעבדה לאמנות מיצב רב מדיומלי בשם Tender Beast, תוצר של תרגום חזותי של ספר האיורים בעל אותו שם שיצא לאור לא מזמן. התקבלתי לתוכנית המחקר במעבדה, הרביעית במספרה, בתחילת אפריל, ואני האמן הראשון מתוך עשרה שיציגו עד אוקטובר 2024. כל הסיפור החל ממספר איורים שציירתי, עם דמויות שנרקמו עם הזמן. כשאני מתחיל לצייר אני לא מתכנן את הדמות מראש, היא נבנית עם הציור. כך ציור, דמות, ועוד אחת, נרקחו לכדי הספר, הכולל כמה עשרות איורים.

הפיתוח לכדי מיצב במעבדה נרקם יחד עם שרון תובל, אוצר ומנהל המקום. אבי ושותפו לעסק מומחים בבניית תפאורה לתיאטרון ופרויקטים מיוחדים. התארחתי אצלם בסדנה במושב זיתן, יום יום במשך הקיץ, ולמדתי טכניקות פיסול בקלקר שבהן הם מומחים. כל ההצבה במעבדה נעשתה מפיסול בקלקר, חיתוכי עץ וציור סייט ספסיפיק שנעשה בעת ההקמה.

Tender Beast. צילומים: יובל חי

Tender Beast. צילומים: יובל חי

Tender Beast הוא מסר של אמן פרהיסטורי דמיוני בשם ״אדם״, שמכוון עבורנו, ההומוספיאנס. זהו סיפור אפי על עלייתו ונפילתו של מין פיקטיבי דמוי אדם, כל כך שונה וכל כך דומה לנו, המתחקה נוסטלגית בחיפוש אחרי תמימות אבודה בטבע האנושי. תוך כדי משחק, הומור וקצת סרקזם, הסיפור החזותי נע אקזיסטנציאלית בין החיים למוות, בין תולדות האבולוציה, ההישרדות, החיבור לטבע, הכוחות העליונים ומשמעות ההוויה.

במקור היה החלק הנרטיבי קליל ובעל משמעויות קיומיות. עם פרוץ המלחמה הוא הפך להישרדותי, ומדגיש ברובד נוסף את כוחה של האמנות כמרפא. ההקמות לתערוכה החלו יום אחרי ה־7.10, בקושי רב. יחד עם שרון פתחתי חלונות נשימה שהולידו את המיצב המוצג. בכך הוא גם השתקפות של אותו חמצן, ״העולם השפוי״ שאבד לנו לעת עתה. התערוכה פתוחה לקהל הרחב בכל שישי ושבת בין השעות 11-14. חלל המעבדה מהווה בעצמו מקלט ולכן בטוח לשהות בו.

birds

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

בשנה האחרונה הציורים שלי זכו בכבוד להשתתף בתערוכות ליד העבודות של בנקסי, אלכס כץ, פיקאסו ועוד כמה אמנים מפורסמים, בגלריות Corridor ו־Tribes בתל אביב. אלה היו ״המפגשים״ הבולטים עד כה.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

פרויקט החלומות שלי מתקיים בדיוק בימים האלה — בתערוכה שלי במעבדה. נכון לעכשיו, הפרויקט Tender Beast כולל את רוב המחשבות שיש לי על משמעות הקיום, על הטבע ועל המקום של בני אדם.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

נעלי כדורגל עם פקקים. המשחק, אם זה כדורגל או משחק אחר – הוא אחד הדברים החשובים בחיי.


רוצה להשתתף במדור מה קורה?
שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נעמה לוי

    אהבתי את הציורים/איורים. עם הרבה הומור וחוכמה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden