כל מה שחשוב ויפה
מישר וטרקסלר, ״תמיס״ במוזיאון חיפה
מישר וטרקסלר, ״תמיס״ במוזיאון חיפה

הרשימה המשותפת // 2.11.23

מוזיאונים, גלריות וחללי תצוגה ברחבי הארץ הולכים ונפתחים מחדש: מוזיאון חיפה , מוזיאון פתח תקוה , מוזיאון העיצוב חולון, גלריה זוזו, הגלריה לאמנות בגבעת חביבה, בית האמנים ירושלים ועוד

מוזיאון חיפה

מוזיאון חיפה לאמנות נפתח מחדש לקהל הרחב עם מקבץ התערוכות הנוכחי שכולל שלוש תערוכות: הראשונה, ״ואדי״, תערוכה קבוצתית (אוצר: דן הנדל) שעוסקת במופעים השונים של הואדיות בכרמל, באופנים שבהם הם מעצבים גיאולוגיות ושכבות עירוניות, משפיעים על תשתיות, מגדירים גבולות תרבותיים ופסיכולוגיים, ומהווים בית גידול להתרחשויות טבעיות ואנושיות. השנייה, ״כוריאוגרפיה של התנגדות״ (אוצר: קובי בן מאיר) שמציגה שלוש עבודות של אמנים בינלאומיים, ההוגות במאפיינים האוניברסליים של פעולת הגוף המוחה, ולמולן – ארבע סדרות תצלומים מארבע מחאות משמעותיות מן ההיסטוריה של ישראל. השלישית, ״יארו ורגה: סיפורי מסעות בארץ״ (אוצר: קובי בן מאיר) שמציג את עבודותיו של האמן הצ׳כי שחקר את התרבות הגרמנית בעיר.

אבישג שאר יישוב, מחאה נגד הרפורמה המשפטית

צילום: אבישג שאר יישוב, מחאה נגד הרפורמה המשפטית


מוזיאון פתח תקוה

מוזיאון פתח תקוה לאמנות נפתח לקהל עם שמונה התערוכות הרצות (אוצרים: טל בכלר, אירנה גורדון, דוד פרנקל, רעות פרסטר, סיגל קהת קרינסקי, דניאל צדקה־כהן). ״לשון אחרת״ – תערוכה משותפת לאמנים ציבי גבע, מריה סאלח מחאמיד ונעה יקותיאלי ישצרו סביבת עבודות משותפת העוסקת במציאות של אלימות וחוסר יציבות; ״4 ימים, אופק 1״ – תערוכה זוגית לנועה גרוס ואורי נועם שבה יוצג מיצב וידאו העוסק באופק כפעולת אמנות במרחב; ״בצק־בוץ״ – תערוכת יחיד צבעונית ופרועה לאיילה לנדאו; ״עולם כמעט שפוי״ – האמן הוותיק מרדכי מורה יציג מבחר עבודות מיצירתו לאורך השנים, בעיקר בתחריט, המאירות את המצב האנושי בעולמות קרנבליים, אלגוריים ופנטסטיים.

״רץ במעלה הקיר״ – תערוכת יחיד מקיפה של האמן גרי גולדשטיין שבה יוצגו 80 עבודות חדשות בטכניקה קולאז׳יסטית של מחיקה והדבקה; ״מיניאטורות״ – שי זילברמן בדיאלוג עם אמנית הדאדא הגרמנייה האנה הוך יציג עבודות קולאז׳ חדשות; ״שכן לא משלים״ – האמנים רפאלה קריספינו (איטליה) והנס דמולנארה (בלגיה) יציגו עבודות שנוצרו בשיתוף פעולה מיוחד עם תזמורת המוזיאון, ועיקרן דימויים שנוצרו כמחוות מוזיקליות בין האמנים ונגני התזמורת; ״בית אמש״ – תערוכת יחיד לאמנית ענבל הופמן שמציגה מיצב של טירה מתנפחת – יציר כלאיים של בתי יד לבנים בבאר שבע, בנתניה ובפתח תקוה.

גרי גולדשטיין. צילום: מיכאל שבדרון

גרי גולדשטיין. צילום: מיכאל שבדרון


מוזיאון העיצוב חולון

מוזיאון העיצוב חולון פתח את שעריו עם התערוכה ״אוכל״ (אוצרות: ליאורה רוזין ודנה בן שלום), שבוחנת את היחסים שבין האוכל לאדם ותפקיד העיצוב במערכת הזו. היא מציגה את השפעת העיצוב על מערכת היחסים המורכבת שבין האדם לאוכל דרך נרטיבים מרכזיים וביניהם פיתוי, חשקים וצרכים, משיכה ודחייה. התערוכה כוללת שתי תערוכות משלימות: ״טעימה מן העתיד״ (אוצרת טליא ינובר) – מעבדת חושית הבוחנת את עתיד המזון שלנו דרך עבודות אינטראקטיביות המשלבות כלי בינה מלאכותית שמזמינות את המבקרים לגעת ולהרגיש מה נאכל בעתיד ב־300 השנים הבאות; ו״צבועים״ (אוצרת: ליאור חרמוני) העוסקת בצבעי מאכל ומשמעויותיו התרבותיות.

סטודיו לרנרט וסאנדר

סטודיו לרנרט וסאנדר בתערוכת אוכל במוזיאון העיצוב חולון


גלריה זוזו

״על החיים ועל המוות״, תערוכה קבוצתית, נפתחה מחדש בגלריה זוזו בעמק חפר (אוצרת: נטע גל־עצמון). התערוכה מציגה פרשנות ישראלית עכשווית לז׳אנר ציורי הוואניטס שהתפתח בצרפת ובהולנד של המאה ה־17. ז׳אנר זה (הקשור בסוגת הטבע הדומם) קושר משמעות פילוסופית דתית לחפצים הביתיים, מדגיש את ארעיות החיים, את היות הכול בר חלוף, הבל הבלים. ציורים אלה היוו תזכורת לגבי חוסר התועלת וחוסר התוחלת שבהישגים החומריים, ותחת זאת הדגישו את ארעיותו של היופי הגופני, את חלוף הזמן ואת המוות הבלתי נמנע המצפה לכל חי. בתערוכה זו, מעבר למבט הרפלקסיבי התוך אומנותי, מתקיים גם רובד אקטואלי המתייחס למציאות חיים רוויית מלחמות ואלימות.

אילת כרמי. צילום: דימה ולרשטיין

אילת כרמי. צילום: דימה ולרשטיין


birds

גלריה גבעת חביבה

״תרגישו בבית״, תערוכה קבוצתית, נפתחה מחדש בגלריה גבעת חביבה לאמנות (אוצרים: אבנר זינגר וענת לידרור). התערוכה בוחנת את ההזמנה הפשוטה, השגורה כל כך בפינו: להרגיש בבית. הזמנה שהיא לכאורה טבעית כל כך אך בפועל חמקמקה ומורכבת במיוחד לחברה הישראלית ולקבוצות שונות בה בתקופה זו. בתוך איזה בית נוכל להרגיש בבית?

ליאן שרקייה, גבעת חביבה

ליאן שרקייה, גבעת חביבה


בית האמנים ירושלים

בית האמנים בירושלים נפתח מחדש לקהל עם ארבע התערוכות המוצגות בו: ״חברות חדשות״ 2023 (אוצר: מידד אליהו) שבה מציגות את עבודותיהן שלוש החברות החדשות באגודת אמני ירושלים – שרה בנינגה, יעל בוברמן־אטאס, ונגה גרינברג; תערוכת יחיד של האמן ים עמרני, הזוכה בפרס מוזס לשנת 2023 (אוצר מלווה: יונתן גולד); ״המטפלת הפצועה״, תערוכת יחיד לאמנית עדי בצלאל (אוצרת: טל פרנקל אלרואי) ו־Matter of Time, תערוכת לעדן בצלאל חבס מתוך סדרת התערוכה נדבך 24.

שרה בנינגה. צילום: מל

שרה בנינגה בבית האמנים ירושלים. צילום: מל


ברחבי תל אביב יפו

גם בתוך תל אביב הולכים ונפתחים חללי אמנות שונים, ביניהם כאלה שמציגים תערוכות חדשות כמו תערוכת יחיד של סשה סרבר בגלריה גורדון ותערוכת יחיד לאולג בביץ׳ במעבדה לאמנות; וגם תערוכות שנפתחו טרום המלחמה ופתחו את שעריהן מחדש – כמו תערוכת היחיד של יעל יודקוביק בגלריה שלוש, התערוכה הקבוצתית ״נונפיניטו״ של בוגרי ובוגרות מחזור הרזידנסי האחרון בארטפורט ושלוש תערוכות יחיד לג׳רי שי שריג, איילת עמרני נבון וגילית לוין רונן במקום לאמנות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. hagal

    מעניין כמה עבודות שחורות משחור נוספות שכולן תמיד נגד ישראל יציג האמן ציבי גבע עד שישללו ממנו את הזכות להיות אמן . כמה הוא מסוגל לשנוא עוד ועוד את ישראל.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden