כל מה שחשוב ויפה
נפילת בית אשר. צילומים: נטפליקס
נפילת בית אשר. צילומים: נטפליקס

״נפילת בית אשר״: שיר הלל לסופר האימה המשפיע בהיסטוריה

המיני־סדרה החדשה שיצר מייק פלניגן לנטפליקס, שמבוססת על כתביו ושיריו של סופר ומשורר האימה אדגר אלן פו, היא האסקפיזם שאנחנו רוצים עכשיו. וגם צריכים

מתברר שיש סדרות אימה ראויות בנטפליקס. כן, לא פחות ולא יותר. ״נפילת בית אשר״ היא אולי לא האסקפיזם שאתם צריכים בימים אלה, אבל בהחלט האסקפיזם שאתם רוצים (או הפוך. לא החלטתי). המיני־סדרה שעלתה בחודש אוקטובר לנטפליקס מבוססת על כתביו ושיריו של סופר ומשורר האימה אדגר אלן פו. מייק פלנגן, יוצר אימה בעל ניסיון לא מבוטל (״דוקטור סליפ״, ״מי מתגורר בבית היל״) הופקד על הפרויקט, שבליבו עומד הסיפור הקצר ״מפלתו של בית אשר״ מאת אלן פו, והוא שואב השראה מכתבים נוספים שלו ושוזר אותם בתוך הסדרה.

צוות השחקנים הגדול כולל לא מעט שמות מוכרים, בראשם מארק האמיל (בתפקיד קריפי ומושלם) והנרי תומאס, המוכר בעיקר בתפקידו כאליוט בסרט ״אי טי: חבר מכוכב אחר״. זו לא הגרסה הראשונה לסיפור המפורסם של אדגר אלן פו. ב־1960 הופק הסרט ״מפלתו של בית אשר״ בכיכובו של מאסטר האימה וינסנט פרייס.

לאחר שששת ילדיו נהרגו באופן מסתורי, רודריק אשר (ברוס גרינווד, ״אני, רובוט״, ״העיתון״), טייקון ובעלי חברת התרופות ״פורצ׳נטו״, המשווקת משככי כאבים ממכרים, מזמין את החוקר אוגוסט דופאן (קארל למבלי, ״ד״ר סליפ״, ״גברים עם כבוד״) לכוסית אחרונה בבית ילדותו המתפורר, שם הוא מתכוון להתוודות על כל חטאיו ועל הגופות שדרך עליהן בדרך לפסגה.

דופאן, שמאז ומעולם ניסה ללכוד ולהפיל את בני משפחת אשר ללא הצלחה, נענה לבקשה. הסדרה נפרשת על פני שמונה פרקים, שבהם מספר אשר לדופאן את קורות חייו ומגלה לו מה הוביל לאסון שפקד אותו.

פלנגן השכיל לסגנן, קודם כל ברמת ההפקה, סדרה מעולה המתכתבת באופן מושלם עם כתביו של פו. האווירה הגותית שפוקדת את הפרקים בולטת, מלחיצה ומקריפה

אולי אי אפשר להכתיר את ״נפילת בית אשר״ כיצירת מופת, אבל ברמת הסטיילינג, התפאורה ומוטיבי האימה שבה – היא קרובה לתואר הנחשק. פלנגן השכיל לסגנן, קודם כל ברמת ההפקה, סדרה מעולה המתכתבת באופן מושלם עם כתביו של פו. האווירה הגותית שפוקדת את הפרקים בולטת, מלחיצה ומקריפה. לתוך כל אלו נוספים אלמנטים מתוחכמים וכאלו שפחות, החל מכריתות איברים, עור שנמס תחת חומצה וסתם חתול שחור שקופץ ושורט. הבלילה המדממת הזו עובדת מצוין, ומסמנת את פלנגן כמאסטר אימה אמיתי.

מעבר להגעלות והבהלות מזדמנות, פלנגן מנסה להעביר מסרים חדים. הוא מתייחס באופן מובהק למגפת המכורים למשככי כאבים שפוקדת את ארצות הברית והעולם. יש כאן אצבע מאשימה כלפי התאגידים שמלעיטים אותנו בסמים החוקיים האלה. אומנם המסר חד (או מנסה להיות), אך האם הוא ברור? לא בטוח.

בסוף הסדרה אחת הדמויות נושאת נאום מצטדק של דקה על המצב הסוציו־אקונומי העולמי, שכביכול מנקה אותה מכל חטאיה. אבל זה מרגיש מיותר, כאילו הוכנס במיוחד לשם מילוי השורות החסרות בתסריט. בשורה התחתונה, דווקא המסרים שפלנגן מנסה להעביר הם אלה שמעיבים על הסדרה. הפשיטו אותה מכל אלמנט מיותר – והרי לכם סדרת אימה משובחת.

הקאסט שגייס פלנגן מרשים: מארק האמיל, הנרי ג׳ונס, קארלה ג׳וגינו, ברוס גרינווד ועוד. חלקם עושים עבודה טובה יותר – מארק האמיל במשחק מאופק אבל מרשים שלא כולל חרב אור – וחלקם פחות, בעיקר בשל תפקידים קטנים יחסית.

birds

כל פרק בסדרה קרוי על שם שיר שכתב אדגר אלן פו ומתכתב עם הטקסטים שלו. ״נפילת בית אשר״ היא שיר הלל נהדר לסופר ומשורר האימה המשפיע ביותר בהיסטוריה. פלנגן מתייחס לטקסטים של פו בכבוד רב, כשהבולט שבהם הוא השיר ״העורב״, שסוגר את הסדרה.

מייק פלנגן אחראי למספר לא מבוטל של סרטים וסדרות אימה, אבל לא זוכה לכבוד שהוא ראוי לו. יש לו מספר לא מועט של ז׳יטונים וקרדיטים בהחייאת ז׳אנר האימה, שנחשב לגוסס עד לא מזמן. עם עליית ״נפילת בית אשר״ קונה פלנגן את עולמו. הסדרה מוכיחה כי מדובר ביוצר מוכשר שיודע לעבד ולסגנן (רק עבודה קטנה על מסרים ואנחנו שם) אימה בצורה מיטבית ומקריפה.

חלק מהצופים ימצאו את ״נפילת בית אשר״ כאיטית ולא ברורה וחלק ימצאו אותה קשה לצפייה, כך שהיא בהחלט לא בנויה לכל אחד. אלה שכן ימצאו בה עונג, יזכרו אותה כאחת מהסדרות שעזרו לבסס מחדש את יסודות ז׳אנר האימה. טוב, עם אדגר אלן פו, אחד האבות המייסדים של הז׳אנר, איך אפשר לטעות?


נפילת בית אשר | נטפליקס
יוצר: מייק פלנגן
8 פרקים; ארצות הברית, 2023
4 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. סער

    אוגוסט דופן הוא החוקר ההגיוני והשקול, אביו הרוחני הישיר של שרלוק הולמס, בסיפור "הרציחות ברחוב מורג", לכשעצמו תסריט סלאשר מוקדם.
    קיימת גרסת אנימציה קצרה מופלאה ל'נפילת בית אשר' עם קריינות של כריסטופר לי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden