כל מה שחשוב ויפה
טל גוטברג
טל גוטברג

יש לך שמש: מאיירות ומאיירים למען עמותת ילדים בסיכוי

רעות, אחווה, סולידריות, שיתופיות - ולא להפסיק לחלום - הם חלק מהערכים בפרויקט ״יש לך שמש״, שקיבל משנה תוקף גם לאחר ה־7.10

בחודש ספטמבר נפתחה בבית ציוני אמריקה התערוכה ״יש לך שמש״, שנוצרה תוך שיתוף פעולה בין עמותת ״ילדים בסיכוי״ ותשלובת ד״ר פישר (אוצר: דורון פולק). המאיירות והמאיירים שמשתתפים בתערוכה התבקשו ליצור איור חדש שמתבסס על לוגו העמותה, ועל הערכים שעומדים מאחוריה.

עמותת ״ילדים בסיכוי״ פועלת למען ילדי האפוטרופסות וצעירים בסיכון נעדרי עורף משפחתי, ומעניקה עזרה דחופה וחיונית לילדים ללא עורף משפחתי, החיים ללא תמיכה משפחתית, וכן לצעירים מעל גיל 18, בוגרי פנימיות המלווים על ידי העמותה, שאין להם תמיכה ועוגן משפחתי. 

בימים של טרום ה־7.10, האיורים בתערוכה הוצעו כתרומה לעמותה. אם מציאות חייהם של ילדים אלו הייתה קשה ומורכבת גם טרום המלחמה, הפנייה לתרום לעמותה ולסייע נשארה רלוונטית מתמיד.


בלה קמינסקי

את האיור הזה עשיתי בתקופה טובה יותר ואני מאחלת לנו שלא נדע עוד צער כזה, שכולם יחזרו בשלום ושתבוא תקופה טובה יותר.

כשטל פורקוש פנתה אליי והסבירה לי על עמותת ילדים בסיכוי, ועל המסורת של האיורים, הרגשתי שזו זכות גדולה להשתתף במאמץ האדיר שהעמותה עושה באופן יומיומי. אני מאוד אוהבת לשמח בעזרת האיורים שלי או לתת לאנשים רגע של הפוגה, ומה יותר משמח משמש? בשבילי הרבה דברים, כי אני רוסיה סופר לבנה ושונאת חום, אבל אני גם יכולה להבין, כי השמש היא מקור החיים, היא נותנת לנו לראות, וכשאין שמש אנחנו מתגעגעים אליה, אפילו אני.

באיור שלי ניסיתי להעביר את האווירה הזאת של יום שישי בשעה 11, אחרי הסידורים כששותים קפה, עוברים בפארק ויושבים לקרוא ספר או נפגשים עם חברים. היום המושלם הזה כשיש שמש אבל לא חם מדי ואפשר להיות בחוץ, וכולם שמחים וחסרי דאגות.

האיור מסמל בשבילי את האור שנראה בסוף התקופה הקשה מנשוא שעוברת על כולנו. השמש היא אנחנו, עם ישראל, עם שמראה כל הזמן כמה טוב יש בו, כמה אחווה ורעות, נקודת אור בחושך הגדול הזה.

בלה קמינסקי

בלה קמינסקי


מרינה גרצ׳אניק

מההתחלה היה לי בראש אימג׳ של קבוצת ילדים שונים אחד מהשני, מציירים ביחד עם גירים על האספלט, כשהעיגול של הלוגו יוצר מעגל. ניסיתי להתחכם ולחפש דימוי יותר מעניין, אך בסוף חזרתי לדימוי המקורי.

יצרתי את השמש של הלוגו בפוטושופ, בעזרת טקסטורות ידניות. רציתי ליצור ניגודיות בין האספלט הכהה לצהוב הזוהר של הלוגו. אספתי רפרנסים עבור הילדים שמציירים במבט מלמעלה. כשרשמתי אותם – ניסיתי לדמות את התהליך של סקצ׳ינג ברחוב מהתבוננות, את המהירות ואקספרסיביות, הנדרשים כדי לצייר ״מודלים״ זזים.

בסוף חיברתי הכל כמו סוג של פאזל: הילדים היו החומר שלא הכנתי מראש כדי שיתאימו אחד לשני, וגם זה נתן קצת אפקט של אקראיות שקוראת כשרושמים ברחוב. משחקי כתם/קו מאפשרים ללוגו ולילדים, למה שמצויר ומה שאמיתי, להתערבב ביחד.

מרינה גרצ׳אניק

מרינה גרצ׳אניק


רותם קודיש

הקונספט מאחורי האיור הוא להראות שיש לנו אפשרות ליצור לעצמנו איזה עולם שנרצה, הכוח בידיים שלנו. באיור מתוארת ילדה בעולם נטול צבע, מוקפת במציאות אפורה, אך למרות זאת יש לה יכולת ייחודית לראות מעבר לגווני האפור.

היא בוחרת לבטא את עצמה כמו שהיא רוצה וביחד עם פלטה של צבעים עזים וחיים היא מתחילה להוסיף צבע ולהפיח חיים בסביבה. ככה היא לא רק משנה רק את העולם שלה, היא גם מייצרת מציאות חדשה ואופטימית.

האיור הראשוני היה בעפרון על נייר, סרקתי אותו ולאחר מכן ערכתי אותו במחשב והוספתי צבע באופן דיגיטלי לאיור. ראיתי בהזדמנות הזאת תזכורת ליכולת שיש לכולנו לעצב את הנרטיב של החיים שלנו, להגדיר מחדש את עצמנו ולהאמין לגמרי שלא משנה כמה אפור העולם, תמיד אפשר לצבוע אותו.

רותם קודיש

רותם קודיש


דקל חברוני

כשטל פנתה אלי הקורונה עוד הדהדה ביום־יום שלנו ובתי היתה בת 3. באותה תקופה היינו מציירים יחד עם גירי הפנדה שלה, מעבירים את הזמן ללא מסכים יחדיו: היא היתה עושה מהלך פנדה, ואז אני מגיב – וחוזר חלילה עד שהדף היה מתמלא. את אותה גישה אימצתי גם לבריף והגבתי ללוגו שמש של העמותה, מנסה לשמר את אותה רוח פשוטה וילדית.

דקל חברוני

דקל חברוני


נועם וקסלר 

התנועה הזו, מעין עינית או משקפת, מסמלת את עולם הדמיון והחופש הילדי. אני זוכרת את עצמי בתור ילדה מסמנת כך ומדמיינת שאני מדענית נגיד, או פיראטית.

ילדים רואים את העולם בצורה כל כך יפה ומעניינת. בתור מאיירת אני אוהבת להתחבר לצד הילדי, שמאפשר חופש מחשבה, שחרור מכבלי הרצינות והבגרות. זה גם נותן לי את האופציה לרדוף אחרי מקצוע שתמיד אמרו לי שלא הגיוני לבנות עליו. כילדה האמנתי שאני יכולה לעשות כל דבר אם אשקיע בו מספיק, וגם אם בתור מבוגרת זה משהו שצריך לעבוד עליו ופחות בא בטבעיות – זה גם המסר שאני רוצה להעביר באיור הזה: לא להפסיק לחלום.

נועם וקסלר

נועם וקסלר


סרגיי איסקוב

איירתי את אלמנט השמש סביב עוגה גדולה לכבוד בואו של החופש, ימי הקיץ הראשונים, רגעי השמחה והתמימות של הילדים. נקודת המוצא הייתה להעביר את הצד החיובי ומלא התקווה ולהדגיש את ההדדיות, הסולידריות והשיתופיות בין כולנו, שנראה את האור בכל אחד ונפתח את הלב למי שחסר.

סרגיי איסקוב

סרגיי איסקוב


דור כהן

היה לי רצון עז לשחק וליצור דימוי תמים ועם זאת אסתטי. הלוגו של השמש, הזכיר לי פרח, שגם מסמל את הילדים וגם נתינה, ומבנים ופארקים שגדלתי עליהם, הזכירו לי את הסיפור של פרח לב הזהב, שנחרט לי בזיכרון כילד. זכרתי בו את הכוונות של הילד ולא את המאבק בדרך (שהוא רוב הסיפור), והעסיקה אותי המחשבה על הפרח כסימן לאהבה והנתינה לאם או לכל אחד אחר.

האיור היה הזדמנות ליצור את הפרח כמו שרציתי שהוא יהיה, גדול ושמח ונמצא שם בשביל כולם כדי לעזור, גם לילדים. ציירתי כמה נסיונות עם פנדה שחורה על דפים ריבועיים שגזרתי, ובחרתי את האהוב עלי מבין כולם. אותו סרקתי וצבעתי במחשב בפלטה שמעבירה את השמחה והטבע ויחד עם זאת גם מאוד מצומצמת. אני אוהב לעבוד על הגבול בין המחושב למקרי, ליצור דימויים מעט פרומים. זה משהו שאני עוד לומד לגלות.

דור כהן

דור כהן


טל גוטברג

באיור שלי בחרתי להתמקד בערך העשיה המשותפת. השמש, מקור האור בעולם, מסמלת בשבילי חום ואהבה שניתנים ללא תנאי, הדמויות מייצגות קבוצה של צעירים וצעירות שיוצרים לעצמם את השמש בשותפות עבודה, כל אחת ואחד עושים את שלהם, תורמים מכישוריהם למען יצירה שבתורה מעניקה להם בחזרה.

בצבא שירתתי בהדרכת נערים ונערות בסיכון וראיתי יום־יום עד כמה נתינה יכולה להיות משמעותית ולשנות חיים. אני חושבת שבמיוחד בימים האלה אפשר לראות כמה עשייה משותפת עוזרת להרבה מאיתנו לשרוד תקופות קשות, להרגיש ביחד, להיות בנתינה ובעשייה, זה מרפא.

אני מאמינה גדולה בכוח של היצירה, ורואה במרחב היצירתי מקום שאפשר לפרוח בו, להכיר את עצמך לעומק, לשחרר פחדים, לתת ולקבל השראה, להתגבר על מכשולים, לשמוח ולחוות חוויות הצלחה. העמותה המדהימה של ילדים בסיכוי עוזרת לילדים וצעירים בתחילת דרכם למצוא מקום משמעותי בעולם, ולהיזכר שהשמש מאירה גם עליהם.

טל גוטברג

טל גוטברג

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden