כל מה שחשוב ויפה
ידידיה ויטל. צילום: דור לב
ידידיה ויטל. צילום: דור לב

מה נשמע // המניפה

בפודקאסט מבית רדיו תל־אביב והמרכז הגאה מארח בכל פעם השחקן ידידיה ויטל אורח.ת מהקהילה הלהטב״קית, שאיתו הוא עוסק בשאלות, חוויות ועשייה תוך כדי התייחסות לזהות קווירית, במטרה לפתוח את המניפה בכל פעם עוד קצת

המניפה, הפודקאסט הלהטב״קי של רדיו תל־אביב בשיתוף המרכז הגאה של תל אביב, בהובלתו של השחקן ידידיה ויטל שמתיישב בכל פרק לשיחה כנה וזורמת, מתחשבת ומעוררת מחשבה, מצחיקה, בלתי רשמית, ובעיקר עתירת סקרנות, עם ידידים וידידות, ותיקים וחדשות, מהקהילה הלהטב״קית.

הפודקאסט זמין בכל הפלטפורמות המוכרות, וגם בספריית הפודים של רדיו תל־אביב. בחודש יוני 2023 יצאה עונה ראשונה בת 15 שיחות שעלו אחת לשבוע, פלוס ספיישל שאלות מאזינים שעלה ממש בתחילת אוקטובר. כבר בנובמבר היתה אמורה לעלות עונה שניה, שהמלחמה הקפיאה כרגע. מקוות לעלות עם פרקים חדשים בהקדם.

מי אנחנו?

ידידיה ויטל, בן 39, שחקן תיאטרון וטלוויזיה, כותב, הומו, בן־זוג, אבא, ובעיקר אדם סקרן וידידותי מטבעו. במהלך השנים שיחקתי בסדרות שהפכו נצחיות כמו ״השמיניה״ ו״תמיד אותו חלום״. משחק שנים בתיאטרון בית ליסין. ב״מניפה״ מגשים חלום ויושב מול המיקרופון.

טל ניסן, בת 27, ברגיל יושבת מעבר לזכוכית האולפן, ואוהבת גם את המיקרופון. מפיקה בתחנות הרדיו של כאן, עורכת התכנית ״חלון גאווה״ – תכנית על תרבות גאה בכאן תרבות. ידידיה, שכבר חבר למרכז הגאה של תל־אביב, פנה אלי עם הרעיון ל״מניפה״ ויחד דייקנו את התוכן, חברנו לרדיו תל אביב ויצאנו לדרך.

המניפה. צילום: דור לב

המניפה. צילום: דור לב

על מה מדובר

בפודקאסט אני זוכה לדבר עם נשים ואנשים מיוחדות ומרתקים מהקהילה הלהטב״קית, לפתוח יחד את תת־ההכרה כמו מניפה, לברר איך נהיו למי שנהיו, למה הם.ן עושים את מה שהן עושות, ואיך הזהות הקווירית שלהם קשורה לכל זה.

אחרי זמן רב של נראות ציבורית מחושבת (מדי) בתחום הלהט״בי, התעורר בי יצר עז לחקור במרחב גלוי את הקהילה, לשאול לגביה שאלות, למצוא את עצמי מול המגוון הצבעוני שהיא מציעה, ללמוד מכל אחת ואחד מהם. ועל הדרך גם לייצר מרחב ונראות. לשמחתי יש לי שיח נינוח עם דור צעיר ממני, וגם עם הדורות שמעליי, מה שמאפשר שיח מורכב בכל מיני גוונים.

כל שיחה היא סיפור בפני עצמו. הפרק עם אורנה בנאי הוא אחד האהובים עלי, כי מדובר באישה כנה באופן בלתי מתפשר. גם הפרק עם יניב ביטון שהוא חבר קרוב, מביא שיחה על הורות הומואית שעוד לא שמעתי רבות כמותה בפודקאסטים

מתארחים ומתארחות א.נשים שמעניינות אותנו, כשאנחנו מתעקשים לייצר ייצוג מאוזן בין נשים וגברים, לסביות והומואים, קווירים וא־בינאריות, ביסים וביסיות, טרנסים וטרנסיות, בני ובנות ברית ועוד. וגם מבחינת עיסוק ועשייה, משתדלים לפגוש כל מיני מכל מיני.

השם שלי

הרבה הסתבכתי עם השם, עד שחברתי עינב הציעה את ״המניפה״ ושמעתי את הקליק בלב קורה. מניפה היא אביזר הומואי ביותר, כידוע לכל מי שמכירה את תרבות הווגינג והבול־רום. זה קודם כל. המניפה, היא גם מישהי שמניפה! שמרימה! שמעצימה! אהבתי את זה מאוד. זה בהחלט חלק מהחזון של הפודקאסט: להרים.

״תת ההכרה נפתחת כמו מניפה״ הוא שיר של יונה וולך, שכתבה חלק מהטקסטים הקוויריים המשמעותיים ביותר בשפה העברית, ובעצם גם זו פעולה מרכזית של הפודקאסט. לפתוח את תת־ההכרה יחד עם בן או בת השיח, לחשוב מעבר למתבקש על מהו להט״בי, על מה הוא קווירי.

ולבסוף, מניפה נפתחת תמיד קצת יותר ממה שנראה שאפשר, יש לה עוד. השאיפה היא לפתוח את המניפה של הציבור הלהטב״קי בישראל קפל אחר קפל, מתוך תחושה שרק הרבה שיחות מעמיקות עם אינדיבידואלים מציגה תמונה עשירה של הקשת הזו.

הפעם הראשונה

העלינו את הפרק הראשון ב־8.6, בשבוע הגאווה. מועד די מתבקש. זה היה אחרי שכבר הקלטנו עם המרכז הגאה לפני כן פיילוט חמוד עם חבר סודי שנשאר על רצפת העריכה, ופרק שאהבנו מאוד עם מלכת הדראג אריקה היסטריקה ג׳נדריקה מיס אמריקה. אבל ידענו שהפרק עם אריקה הוא לא כזה לפתוח איתו.

רצינו שפרק הפתיחה יהיה קליל, אישי, מצחיק, עם מישהי שדיבור הוא הכלי המרכזי בעשייה שלה, ומיד חשבנו על הקומיקאית טליה ברטפלד. הרמנו לה טלפון וקבענו שיחה ממש מהיום למחר. היא פשוט באה, והיתה שיחת היכרות אינטימית ומושלמת בשעת לילה מאוחרת עם גלידה ומלוואח. עד היום זה אחד הפרקים המואזנים ביותר.

נשמע טוב

הפודקאסט בנוי ככה שאפשר לשמוע אותו בכל סדר שהוא. הפרקים לא ממוספרים, כי זה לא סיפור בהמשכים. כל שיחה היא סיפור בפני עצמו. הפרק עם אורנה בנאי הוא אחד האהובים עלי, כי מדובר באישה כנה באופן בלתי מתפשר. גם הפרק עם יניב ביטון שהוא חבר קרוב, מביא שיחה על הורות הומואית שעוד לא שמעתי רבות כמותה בפודקאסטים.

אבל תכלס, אולי אני ממליץ להתחיל דווקא בפרק 16, ספיישל יומולדת, שאין בו אורח.ת. יש בו אותנו, טל וידידיה, עונים על שאלות מאזינים ומדברים את מהות הפודקאסט. פרק מאוד אישי. מי שהשיחה הזו תלכוד את ליבו, ייהנה בוודאות גם מכל שאר הפרקים.

אולי יעניין אותנו גם

ממליצות באהבה על הפודקאסט תולדות המיניות של ענת זלצברג ודותן ברום, וואו איזה פוד טוב וואו. כל פרק חוקר דמות מפתיעה אחרת בהיסטוריה הקווירית מתוך התרבות הפופולרית. אתן תגלו שם דברים שיעיפו לכן את המוח. כמו כן, המלצה אישית של ידידיה: Hi Jinkx! – פודקאסט של מלכת הדראג המהממת ג׳ינקס מונסון, שמדברת בכל פרק עם דמות מעניינת אחרת מהקהילה, ומהווה השראה גדולה ליצירה של ״המניפה״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden