כל מה שחשוב ויפה
ציפורי הדרור של פיטרו. צילומים: שרון שטרן
ציפורי הדרור של פיטרו. צילומים: שרון שטרן

שלום בלכמן // ציפורי חופש ותקווה

ציפורי הדרור של נגריית פיטרו מפוסלות ומיוצרות בעבודת יד אוהבת, כל אחת ייחודית. ההכנסות ממכירת הציפורים - תרומה למטה משפחות החטופים והנעדרים

״ציפור הדרור נולדה מתוך אהבה ליצירה ומתוך התשוקה לצקת בחומר הגלם האנשה וחום. ציפורים מסמלות בעיניי דברים רבים, אך מעולם לא העליתי על דעתי שיום אחד אחבר את הציפור כסמל לחופש לנפשות טהורות הכלואות במערות חשוכות״.

כך אומר שלום בלכמן, בעלי ומנכ״ל חברת פיטרו. הציפורים מיוצרות בעבודת יד, כל אחת יחידה במינה, one of a kind, בדומה לכל אחד ואחת מהחטופים שהינם עולם ומלואו. הן מוצעות למכירה באתר פיטרו במחיר אחיד של 180 שקל, הכולל גם משלוח, והכסף מיועד כולו לתרומה למטה מאבק המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים.

ציפור הדרור היא אוביקט דומם אבל מלא בנשמה, תולדה של יצירה אינטואיטיבית. סילואט מופשט של ציפור, סמל לחירות ויציאה לחופשי, עשויה למינציה של עץ – טכנולוגיה מסורתית ההופכת שכבות של קילופי עץ בוק שבריריות ודקות לגוף חזק, אלגנטי ועמיד. הכיפוף העדין בעץ מדמה תנועה. מקור הציפור טבול בצבע וציצת נוצות ססגונית, מפיחים בה חיים ולנו מעניקים תקווה, שאוטוטו ישתחררו החטופים לחופשי וישובו הביתה.

בימים כתיקונם בלכמן מנהל את התכנון והייצור של פרויקטים גדולים המיוצרים בנגריית האומן ה־Atelier של פיטרו. בין מערכת נגרות בהתאמה אישית לבין פרויקט של ספסלי המתנה למגזר הציבורי, כבר שנים שהוא מוצא זמן גם ליצירה אישית ופיסול חופשי. על מדרגות הבטון המינימליסטיות בחלל התצוגה של פיטרו ניצבות לתפארת החנוכיות שהוא מעצב מדי שנה, לצד לוח שחמט ופסלים אבסטרקטיים.

ציפור הדרור נולדה מתוך אהבה ליצירה ומתוך התשוקה לצקת בחומר הגלם האנשה וחום. מעולם לא העליתי על דעתי שיום אחד אחבר את הציפור כסמל לחופש, לנפשות טהורות הכלואות במערות חשוכות

פיטרו היא עסק ישראלי ומשפחתי, שחגג בשנה שעברה 60 שנה להיווסדו. החברה מייבאת ריהוט של חברות מובילות בעולם, לצד ייצור עצמי של מוצרים בהזמנה מנגריית האומן של החברה. שם, באטלייה, נוצרו גם ציפורי הדרור, שעשויות בעבודת יד משכבות של עץ וסרטי בד.

בעקבות אירועי השבת השחורה של ה־7 באוקטובר, ומתוך תחושת סולידריות עמוקה ורצון לקחת חלק פעיל במאבק להשבת החטופים, החליטו אנשי פיטרו להתגייס ולייצר מאות ציפורים: מנסרים, מדביקים, משייפים בעדינות, מחברים רצועות בד צבעוניות ומחזיקים ברוך כל ציפור בין כפות ידיהם.

בלכמן: ״התקווה מרימה ראש והראש מרים את הנפש; אני מחזק את ידיהם של בנות ובני המשפחות האמיצות, שלצד התמונות של יקיריהם מבקשים שתרימו ראש בתקווה לשובם הביתה בריאים ושלמים, כמו הציפור שפורסת כנפיים וחוזרת לקן החם והאוהב״.

לרכישת ציפורי דרור באתר פיטרו

שלום בלכמן בנגריית פיטרו. צילומים: שרון שטרן

שלום בלכמן בנגריית פיטרו. צילומים: שרון שטרן

שלום בלכמן בנגריית פיטרו. צילומים: מ"ל

שלום בלכמן בנגריית פיטרו. צילומים: מ״ל

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden