כל מה שחשוב ויפה
מוזיאון תל אביב. צילום: גיא יחיאלי
מוזיאון תל אביב. צילום: גיא יחיאלי

מוזיאון תל אביב נפתח מחדש בסופשבוע של אמנות

פורטפוליו Promotion: בסוף השבוע הקרוב, חמישי עד שבת, כניסה חופשית למוזיאון תל אביב ולכל הפעילויות

מוזיאון תל אביב שנסגר בתחילת המלחמה, ייפתח מחדש לציבור מחר (ה׳). לכבוד הפתיחה, המוזיאון מזמין את הקהל הרחב ל״סופשבוע של אמנות״, שבו הכניסה למוזיאון ומגוון פעילויות יהיו ללא תשלום. בין היתר יפעלו במקום מתחם ילדים עם סדנאות יצירה לכל המשפחה, סיורים ומפגשים עם אמנים ואוצרים בתערוכות ובאוספים, הרצאות, הקרנות סרטים ועוד.

טניה כהן עוזיאלי, מנכ״לית מוזיאון תל אביב לאמנות, אמרה לרגל הפתיחה מחדש: ״לאמנות יש כוח ייחודי לשקף מורכבויות ולעורר מודעות ביקורתית, גם בעיתות שבר. לעיתים, יש בה אף כוח נבואי. הכניסה אל המוזיאון, דרך הרחבה שהפכה בשבועות האחרונים ל׳כיכר החטופים והנעדרים׳ – מרחב טעון, רווי עצב אך גם תקווה – מדגישה קו ישיר בין הפנים והחוץ.

צילום: עמית גרון

צילום: עמית גרון

כיפור, רקוויאם מלחמה. צילום: אלעד שריג

כיפור, רקוויאם מלחמה. צילום: אלעד שריג

סדנאות לילדים במוזיאון תל אביב. צילום: גיא יחיאלי

סדנאות לילדים במוזיאון תל אביב. צילום: גיא יחיאלי

״דלתות המוזיאון פתוחות לעבר הרחבה ויושביה, וכעת גם הגלריות נפתחות לקהל. אני מזמינה את הקהל לחוויה שאינה מנותקת מן המציאות שלנו, אך יחד עם זאת מציעה נחמה, מעוררת מחשבה והשראה. כדברי האמן הצרפתי אדגר דגה: ׳אמנות היא לא מה שהאמן רואה, אלא מה שהוא גורם לאחרים לראות׳״.

בשבעה באוקטובר, כשהמדינה כולה נאלמה אל מול מציאות בלתי נתפסת, מוזיאון תל אביב לאמנות סגר את שעריו בפתאומיות. תערוכות שנפתחו כמה ימים לפני כן, נותרו ריקות ודוממות במשך שבעה שבועות. כעת, עם פתיחת המוזיאון מחדש, הן נטענו וצברו רבדים של משמעויות המהדהדות את אירועי התקופה.

מיקומו של מוזיאון תל אביב בלב העיר מציב אותו כמקום פועם ללא הפסקה ופעיל תמיד, כמוקד קהילתי וחברתי בכיכר העיר. עיר עם מוזיאון המשמש כמראה מקום ומשקף את החברה הישראלית על כל גווניה המורכבים והיפים. גם כשהמוזיאון נאלץ לסגור את חלליו הפנימיים, המשיך כל העת ללוות את החיים האמיתיים. אירועי אמנות ותרבות תומכת, מיצגים, מיצבים והקרנות על מבני המוזיאון, משמשים רקע למפגשים של אנשים מכל קצוות הארץ, המתאספים ברחבת המוזיאון יום ולילה כדי להביע את כאבם ואת דעותיהם , לתמוך איש ברעהו, לנסות לאחות ולשמר יחד את הרקמה האנושית הפרומה שלנו במקום הזה.

כעת כשהגיע הזמן להתכנס גם בפנים, המוזיאון פותח מחדש את שעריו לציבור הרחב ומזמין את כולם לשוב ולחוות אמנות, פנים מול פנים. להתבונן מחדש בכל אחת מהתערוכות המתקיימות מעתה במישורים שונים, ממש כמונו – לפני ואחרי.

החזרה לאולמות המוזיאון בימים אלו שבה ומפגישה אותנו עם האתוס של יום כיפור ודימויי המלחמה ההיא, בתערוכתו של עמוס גיתאי ובתצוגת האוסף הישראלי ״דמיון חומרי: מרכז הכובד״. אנחנו חוזרים לעסוק בקול האנושי ובמציאתו מחדש בתערוכה ״פה פעור״, או לחשוב על יצירה בצל מציאות דכאנית בתערוכתם של איליה ואמיליה קבקוב.


מוזיאון תל אביב לאמנות. שאול המלך 27, תל אביב. הכניסה חופשית עד שבת 2.12. הפעילויות בסוף השבוע בחינם, בהרשמה מראש. למידע והזמנת כרטיסים 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden