כל מה שחשוב ויפה

בגדים שמתאימים בדיוק: הבוטיק הנייד של שנקר דואג למפונים בכל הארץ

מזה קרוב לחודשיים שמסתובבות עדן קיכלר, סטודנטית לעיצוב אופנה בשנקר, וחברותיה ללימודים, בין מפונים ברחבי הארץ. הודות להתגייסות של מעצבי ויבואני אופנה הן מתאימות לכל אחד ואחת בגדים - חדשים ויד שנייה - שמתאימים בדיוק עבורם

את המשפט ״וְנָֽתַן־לִ֥י לֶ֛חֶם לֶאֱכֹ֖ל וּבֶ֥גֶד לִלְבֹּֽשׁ״ אמר יעקב אבינו מיד כשהתעורר מחלום סולם יעקב. מה שעולה ממנו הוא הצורך הבסיסי של האדם – בגד ופת לחם. בגדים הם חלק מהותי מתחושת הביטחון האישי שלנו, ומהזהות והאמונה העצמית של כל אחד ואחת מאיתנו. ב־7 באוקטובר מצאו את עצמם אלפי תושבי עוטף עזה, נשים, גברים וילדים, נסים על נפשם ונוטשים את בתיהם. הם עשו את זה כשעל גופם, ברוב המקרים, רק הבגדים שבהם ישנו בלילה. לעיתים גם היו יחפים. הם נותרו ללא כלום.

מצבם של המפונים יצר באופן מיידי גל של יוזמות התנדבותיות שהראשונות שבהן היו איסוף תרומות של בגדים ונעליים. אחת מהן היא יוזמתן של שבע סטודנטיות לעיצוב אופנה משנקר, כולן סיימו את השנה השנייה ללימודים. כבר למעלה מ־50 יום שהן אוספות בגדי מעצבים מקומיים וכאלה מיבואני אופנה, ממיינות אותם לפי צבעים וסוגים ויוצאות ברכב מיוחד למרכזים ולמלונות שבהם נמצאים מפונים. את עלויות השינוע קיבלו מחברות הסטארט־אפ Coral Reef ו־Final שביקשו גם הן לתרום.

צילומים: מ״ל

צילומים: מ״ל

שנקר סיפקה בית לכל הפרויקט: המתנדבות קיבלו קומה שלמה שבה נאספו ומוינו כל התרומות. חברי צוות בית הספר עזרו ותרמו גם הם בגדים מהמלתחות האישיות שלהם, וסייעו בגיוס של תרומות מקולגות בתעשייה. ״הפרויקט נוצר מתוך הכוונה שלנו ליצור תחושת ביטחון מחודשת למפונים, וזה בא לידי ביטוי בעזרת מה שאנחנו מכירות הכי טוב – אופנה״, אומרת הסטודנטית עדן קיכלר, מהוגות המיזם. קיכלר וחברותיה נוסעות עם הפריטים בין המפונים ומתאימות להם את מה שנדרש. ״זה התחיל מתוך רצון לסייע לחברת כיתה שלנו ולהוריה, שפונו מקיבוץ ניר עם, וגם איבדו רבים מחבריהם.

למקום הפינוי שלהם הגיעו חבילות של בגדים חדשים. אבל הכל הגיע ללא התאמה וללא בדיקת צרכים. אחת מהחברות שלקחו חלק במיזם הציעה שנפתח יריד חינם במלונות שיעניק ׳חווית קניות׳ למפונים. זה עורר בנו עניין ויצאנו לגייס עוד אנשים טובים סביבנו

״למקום הפינוי שלהם הגיעו חבילות של בגדים חדשים. אבל הכל הגיע ללא התאמה וללא בדיקת צרכים. אחת מהחברות שלקחו חלק במיזם הציעה שנפתח יריד חינם במלונות שיעניק ׳חווית קניות׳ למפונים. זה עורר בנו עניין ויצאנו לגייס עוד אנשים טובים סביבנו – חברים, בני זוג, בני משפחה ואנשים שפנו אלינו ברשתות החברתיות ורצו לתת יד״.

איך זה עובד?

״הקמנו בוטיק נייד שמגיע לבתי מלון ולאזורים בישראל שבהם שוהים המפונים. בבוטיק שלנו הם יכולים למצוא בגדים חדשים שנתרמו על ידי תעשיית האופנה הישראלית שהצטרפה למאמץ, ובגדי יד שנייה שנאספו ומוינו על ידינו, כך שכל אחד מוצא את עצמו ואת צרכיו המדויקים. הכל בחינם וגם אנחנו עושות הכל בהתנדבות.

״המסירות יוצאת הדופן של המעצבים הישראלים אפשרה לפרויקט להתגבש ולהתעצב. הרצון לעשות מעשה טוב בזמן המשבר הלאומי ראוי להערכה והוקרה. זה מראה שכל אחד בתחומו יכול להיות חלק מהאירוע. עד עכשיו הצלחנו להגיע לאלפי מפונים שנמצאים בכל רחבי הארץ שזכו להנות מהבגדים – כאלה שפונו מבארי, נחל עוז, שדרות, נתיב העשרה, אשקלון ועוד. כל מי שפנה אלינו – הגענו אליו. אנחנו מרגישות שזה פרויקט שכל כולו כוונות טובות, שנולד מתוך רצון לעזור לחברה. ממשפחה של חברה ללימודים זה הפך לקיבוץ שלם. מכמה מעצבים ועד מגוון רחב של חנויות בתעשייה, שבאמצעותם יכולנו לתרום, הצלחנו לגדול ולעזור להרבה אנשים.

רק ביחד ננצח. עדן קיכלר והמחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילומים: מ״ל

birds

״ההגעה לבתי המלון גם הובילה לפגישות עם האנשים שעמדו במרכז המלחמה. שמענו סיפורים מקרוב, נתנו להם לפרוק ולשתף, ובתמורה הם נתנו לנו את ההזדמנות לחבק, לעטוף ולשמח אותם. קיימנו שיחות אישיות עם ילדים קטנים, אימהות, אבות וזקנים, שסיפרו על תחושותיהם לגבי המצב, על הטראומה שחוו ועל תחושת התלישות מהמציאות המוכרת להם. יריד הבגדים אפשר לנו להיפגש מקרוב עם אותם אנשים שחוו את המלחמה על הצד הקשה ביותר שלה״.

לפרויקט נוספה סדרת כובעים למכירה, שתרמה חברת keter.lion ועליהם רקומות סיסמאות שבהן כולנו משתמשים בימים אלה כמו ״ישראל בלב שלנו״, ״ביחד ננצח״ ועוד. ״הכובעים מיועדים לחיילים שבשטח, למפונים ולכלל האזרחים, במטרה להעלות את המורל של כולנו״, מסבירה קיכלר. ״הם מוצעים למכירה, כל אחד יכול לרכוש ולשלם כל סכום שהוא רוצה, שמועבר לתרומות. עד כה חובשים אותם מאות אנשים ואנחנו מקוות להמשיך לרומם את רוחם, להפיץ אהבה ואחווה. כי כולנו רקמה אנושית אחת״.

הצלחנו לגייס למעלה מ־52 מעצבים ישראליים, מותגים וחברות, שפתחו את הלב והמחסנים ותרמו אלפי פריטים, ובלעדי הם כל זה לא היה אפשרי.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden