כל מה שחשוב ויפה
אלייה דוד ושחר טישלר בתערוכה ״ארובת עין״
אלייה דוד ושחר טישלר

ארובת עין: תערוכה חדשה במרכז אדמונד דה רוטשילד

פורטפוליו Promotion: התערוכה ״ארובת עין״ תיפתח ביום שישי (8.12) בגלריה של מרכז אדמונד דה רוטשילד. אוצרת: אורית בולגרו

התערוכה ״ארובת עין״, שתיפתח ביום שישי 8 בדצמבר במרכז אדמונד דה רוטשילד, מציגה עבודות וידאו ומיצב של תשעה יוצרים ויוצרות, בוגרי מחלקות שונות בבתי הספר הגבוהים לאמנות ועיצוב בחמש השנים האחרונות, כולם.ן חברי וחברות רשת מרכז אדמונד דה רוטשילד.

 ״בחודש האחרון התעוררנו למציאות אחרת, חדשה ומערערת, שבה נדרשנו לחשיבה מחדש על חיינו״, אומרת אורית בולגרו, אוצרת התערוכה. ״לצד המחשבות הקיומיות, גם שגרת היום־יום תבעה מחשבה מחודשת, ולפעמים שני תהליכי המחשבה האלה התחברו. דימוי ארובת העין התחוור לנו כהולם למצב, דימוי שמבהיר את נחיצותו של בית שמחזיק את הפנים, את זהות האני, ומאפשר להישיר מבט. ברגע כזה אנו מבקשות להציע או לפחות לדמיין מראות אחרים מאלו שנראו החודש, מראות שניתן למצוא בהם זיק של נחמה״.

לירוי בר נתן. צילום: הדס רוסו

לירוי בר נתן. צילום: הדס רוסו

דועא בסיס

דועא בסיס

 ״ארובת העין״ היא נקודת המוצא לפרויקטים חדשים בתחומי מדיה שונים שנעשו במיוחד לתערוכה זו. המשתתפים.ות הגיבו לדימוי זה ולמשמעויותיו השונות, הביולוגיות־נוירולוגיות והפסיכולוגיות, ולזיקתו לראייה ולידיעה במובנים קונקרטיים ופנומנולוגיים.

ארובת העין היא שקע בגולגולת שבו ממוקמת העין. הארובה אוחזת את העין ומכילה שרירים ועצבים המניעים את העין ומחברים בינה לבין המוח. ארובת העין משמשת כמשכן לעין, מכל מגונן התומך בראייה ומתפקד כבלם זעזועים. הן מבחינה קונקרטית והן מבחינה מטפורית ארובת העין היא חלל מעבר שבין פנים הגוף אל החוץ, מעין פרוזדור בין חוויה סובייקטיבית פנימית לבין שדה ראייה שנפער במציאות החיצונית.

birds

מה רואה העין השלישית שמביטה פנימה? ארובת העין מטרימה את הידיעה, ולכן, במובן אחד, היא מעלה על הדעת את הזמן שנמתח בהמתנה אל עבר הלא נודע, ובמובן אחר, היא גם מרחב פוטנציאלי לקראת רגע של התגלות. לכן, כדימוי, היא מסמלת מעברים בין חושך לאור, בין גלוי לנסתר, בין פרטי לפומבי, בין חיים למוות, בין ידיעה לאי ידיעה – מעברים של ריתמוסים משתנים המהדהדים את הידיעה ואי הידיעה ואת התנועה ביניהם.

המיקוד בארובת העין מפנה זרקור אל הפְנים. ואולם זה אינו הבט צורני בלבד; זה פנים שאחוז בין דברים, בין מה שכבר ידוע למה שעוד צפוי להתרחש – פנים שטמונה בו תודעה היסטורית, ולכן הוא צופן בתוכו צו מוסרי, ואולי אף הבטחה למה שעתיד להתגלות.


ארובת עין
אוצרת: אורית בולגרו; אוצרת משנה: יעל בן עמי
מרכז אדמונד דה רוטשילד, שד׳ רוטשילד 104, תל אביב
משתתפים.ות: לילך ירון, לירוי בר נתן, ינון כלפון, נטליה נוסוב, שחר טישלר ואלייה דוד, דועא בסיס, גל קופליק, רוני בן פורת
פתיחה: 8.12; נעילה: 9.2.2024

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden