כל מה שחשוב ויפה
נטע הררי נבון בנמל יפו. צילומים מ״ל
נטע הררי נבון בנמל יפו. צילומים מ״ל

הרשימה המשותפת // 7.12.23

אור גדול בנמל יפו; תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים; ארובת עין במרכז אדמונד דה רוטשילד; סדר יום בגלריה בצלאל; רעות ישעיהו בסטודיו משלך; כולנו זקוקים לחסד בגלריה אורנים

אור גדול בנמל יפו

״אור גדול״, תערוכה קבוצתית למען יישובי ואומני העוטף, תפתח הערב (7.12) בנמל יפו (אוצרת: טלי בן סירא). במסגרת התערוכה יציגו כ־70 אמניות ואמנים, חלקם מיישובי העוטף ויישובי הצפון המפונים, את יצירותיהם בהשראת אירועי ה־7 באוקטובר. חלק מהעבודות מתייחסות ומגיבות למצב, וחלקן עבודות שניבאו ומנבאות את המצב הנוכחי או העתידי.

העבודות מבטאות את המתח בין העצב, החרדה והחמלה מחד וגם לבין הגבורה, האומץ, העשייה המשותפת והיצירה המחודשת של בניית החיים והנורמליזציה בישראל בתום הקרבות, מאידך. ההכנסות ממכירת היצירות יועברו לשיקום העוטף בדגש על מוסדות ומיזמי תרבות ואמנות וכן ליוצרים עצמם. התערוכה תתקיים ביוזמת נמל יפו בניהולה של חברת אתרים ועיריית תל־אביב-יפו ובשיתוף תנועת ״דרכנו״.

חיה גרץ רן. צילומים מ״ל

חיה גרץ רן. צילומים מ״ל

רעות אסימיני

רעות אסימיני


תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים

ארבע תערוכות יחיד חדשות ייפתחו בשבת (9.12) בבית האמנים בירושלים: תערוכת יחיד לזוכה הפרס לאמנות חזותית ע״ש מירון סימה לשנת 2023, אסף אלקלעי (אוצרת: הדס מאור), שהתמקד בנושא ״שעת דמדומים״; ״לעתים כאבסטרקט מצטייר גורל״, תערוכת יחיד למיה בלוך (אוצרת: דרורית גור אריה), שמציגה עבודות גרפיט באפור־שחור וסדרה של ציורי שמן צבעוניים; ״קצוות פרומים״, תערוכת יחיד לשלמה אלפנדרי (אוצר: אילן ויזגן) שמציג עבודות שנוצרו בהשראת ריקוד הבוטו היפני; ו״מנשך״, תערוכת יחיד ראשונה לעינב צייכנר (אוצרת: מאשה יוזפפולסקי) שחוקרת כאב ואלימות המובנים בתשוקה תוך פירוק והרכבה של זהות הטרוגנית, שבה הקורבן מַפְנים את מהות המקרבן ונלכד בקוריו כבתסמונת סטוקהולם.

אסף אלקלעי. צילום: מ״ל

אסף אלקלעי


ארובת עין במרכז אדמונד דה רוטשילד

״ארובת עין״, תערוכה קבוצתית תפתח מחר (8.12) במרכז אדמונד דה רוטשילד (אוצרת: אורית בולגרו). ארובת העין היא נקודת המוצא לפרויקטים חדשים בתחומי מדיה שונים שנעשו במיוחד לתערוכה. המשתתפים.ות הגיבו לדימוי זה ולמשמעויותיו השונות, הביולוגיות־נוירולוגיות והפסיכולוגיות, ולזיקתו לראייה ולידיעה במובנים קונקרטיים ופנומנולוגיים.

ארובת העין משמשת כמשכן לעין, מיכל מגונן התומך בראייה ומתפקד כבלם זעזועים. הן מבחינה קונקרטית והן מבחינה מטפורית ארובת העין היא חלל מעבר שבין פנים הגוף אל החוץ, מעין פרוזדור בין חוויה סובייקטיבית פנימית לבין שדה ראייה שנפער במציאות החיצונית. משתתפים.ות: לילך ירון, לירוי בר נתן, ינון כלפון, נטליה נוסוב, שחר טישלר ואלייה דוד, דועא בסיס, גל קופליק, רוני בן פורת.

לירוי בר נתן

לירוי בר נתן

דועא בסיס

דועא בסיס


סדר יום בגלריה בצלאל

״סדר יום״, תערוכה משותפת למאיה אטון ז״ל, ליהי ניידיץ וליאור תמים, מוצגת בגלריה בצלאל לאמנות עכשווית (אוצרת: סאלי הפטל נוה). התערוכה היא מיצב תלוי־חלל משותף של האמנים ליהי ניידיץ וליאור תמים, עליו הם עמלים קרוב לשנה. במיצב מארחים השניים עבודת רישום של האמנית מאיה אטון, שהלכה לעולמה בקיץ 2022.

ניידיץ ותמים הפכו את הגלריה, הממוקמת בדרום העיר בין מוסכים, חניונים ומועדונים, למרחב סיפּי לכוד בלימבו במתח שבין עבר, הווה ועתיד, בו רוחשים בערבוביה הקונקרטי והמטאפיזי. אירוח עבודתה של אטון מצטרפת למיצב כאיבר חיוני וכורכת יחד את עיסוקם של תמים וניידיץ בפוטנציאל הפנטסמטי של יצירת האמנות עם התעניינותה של אטון בסוגיות האירוח והרוח שנכחה ברבות מעבודותיה.

מאיה אטון, מתוך יומן 2018. צילומים: מ״ל

מאיה אטון, מתוך יומן 2018. צילומים: מ״ל

ליהי ניידיץ

ליהי ניידיץ


birds

רעות ישעיהו בסטודיו משלך

״כיסופים״, תערוכת יחיד לרעות ישעיהו תפתח מחר (8.12) בסטודיו משלך בירושלים (אוצרת: ליטל מרכוס מורין). קיבוץ כיסופים היה חלק בלתי נפרד מנוף ילדותה של האמנית, שסביה רות ויהודה פז גינגולד היו בין מקימיו. הקיבוץ ובית המשפחה בפרט הם מוטיבים חוזרים בעבודותיה של ישעיהו לאורך השנים, בין אם בדימויים המצוירים מתוך זיכרון או הפשטה של רגעים מההיסטוריה הפרטית של המשפחה. העבודות המוצגות בתערוכה מכילות שברי זיכרון מהקיבוץ, אותם לכדה וציירה במשך השנים.

חברי וחברות הקיבוץ בעבר ובהווה, וכל מי שנפשו ונפשה קשורה במקום, החליטו אל מול הרוע המוחלט של אירועי ה־7 באוקטובר, לא לוותר ולשאוף לבנייה מחדש. התערוכה התגבשה ונאצרה מתוך רצון לסייע עבור קמפיין גיוס תרומות למען שיקום הקיבוץ.

רעות ישעיהו. צילום: דניאל חנוך

רעות ישעיהו. צילום: דניאל חנוך


כולנו זקוקים לחסד בגלריה אורנים

״כולנו זקוקים לחסד״, תערוכה קבוצתית, מוצגת בגלריה שבמכללת אורנים בקרית טבעון (אוצרת: שחר מרנין־דיסטלפלד). האמנות יכולה להעניק מעט מן החסד אשר לו אנו כה זקוקים, בהציעה ביטויים אינספור של מחשבה בהירה או הרהור מהסס, של רגש מתפרץ או דווקא מאופק, של סדר שהופר ואולי אף של תקווה. ברוח ימים סוערים אלה של ערעור הקרקע ואי הוודאות, ביקשנו להציף את הגלריה בנקודות מבט מרובות המנסות להבין מה מתאים להציג במקום הזה בתקופה כה מורכבת. זאת במטרה לחזק את הגלריה כהיכל של שיח ושל קרבה.

רונית פורת

רונית פורת

ריקי פוך

ריקי פוך

סלאם דיאב

סלאם דיאב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden