כל מה שחשוב ויפה

פסטיבל אאוטליין ה־7 בירושלים: איור ומילים בזמן מלחמה

פורטפוליו News: פסטיבל האיור והמילים השביעי יתקיים במהלך החודשים דצמבר־ינואר בירושלים עם תערוכות, פעילויות, סדנאות וסיפורים

״אאוטליין – איור ומילים בירושלים״, שמתקיים זו השנה השביעית ביוזמת האגף לתרבות ואמנויות של עיריית ירושלים, משנה את מתכונתו על רקע המלחמה ויתקיים בלוח זמנים מתמשך. החל מאמצע דצמבר ולאורך ינואר ייפתחו תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות, פרשנויות וסיפורים, לצד מגוון פעילויות וסדנאות במרחבים שונים, סגורים ופתוחים, בגלריות, במבנים ייחודיים ובמרחב הציבורי. מאות מאיירים.ות, אנימטורים.ות, מעצבים.ות, אמנים.ות, משוררים.ות ואוצרים.ות, ייקחו חלק במגוון רחב של תגובות שכולן אהבה לאיור ואהבה לאדם.

החזון לשנתו השביעית של הפסטיבל – בניהולה האמנותי של המאיירת נועה קלנר ובניהולה של האוצרת ליטל מרקוס מורין – נראה שונה בתכלית עד ה־7 באוקטובר. אוצרים.ות ומאיירים.ות עמלו על תערוכות ועבודות לנושא העל ״שפה״, ואז הכל קפא במקום. המאיירות והמאיירים היו בין הראשונים להגיב למצב ברשת, עם עבודות בודדות ופרויקטים מתמשכים שכבר – זמן קצר אחרי – הפכו לוויראליים ואיקוניים. צוות אאוטליין החליט שלא לבטל את האירוע ולתת את הבמה השנה לתגובות המאוירות למצב. התערוכות יציגו תמהיל נרחב של עבודות – כאלה שזכו לתהודה רבה ברשת בגרסתן המוגדלת, המודפסת והמוצגת לראווה, לצד עבודות חדשות שנוצרו במיוחד ויוצגו לראשונה.

מישל קישקה, בארי אז והיום; מתוך זיכרון עוטף

מישל קישקה, בארי אז והיום; מתוך זיכרון עוטף

״איור הוא כלי משמעותי לתקשורת ולביטוי, והוא יכול לסייע לנו להבין את העולם סביבנו ולעבד רגשות מורכבים גם בתקופה מאתגרת זו״, אומר ראש עיריית ירושלים, משה ליאון. ״בירת ישראל נותנת במה לעבודותיהם של מאיירים ומאיירות מהארץ ומהעולם, ואני מזמין את כלל תושבי העיר והמתארחים בה מדרום ומצפון להגיע לאירועי אאוטליין הייחודיים, זו השנה השביעית. בערבות ההדדית וברוח הירושלמית – ננצח״.

״איור כשמו כן הוא – ביכולתו ובתפקידו להאיר למרחקים, וברגעים חשוכים להדליק אור בלבבות״, אומרת קלנר, המנהלת האמנותית של הפסטיבל. ״איור יכול לשמח ילד בן 7 ולרגש אדם בן 70. הוא מתקשר, נוגע ומצליח להציג נושאים רגישים באופן אחר. גם בשעת מלחמה. השנה אאוטליין מציג איור שהרגיש שיש לו מה לתת, איור שרצה להביע, לחזק ולרפא. נבחרו השנה מגוון תערוכות ועבודות – בהן תערוכות המייצגות את החוסר, את הבלבול והשכול, ולצידן תערוכות שרוצות לתת לנו נחמה וחיזוק. תערוכות שנולדו מתוך שבר גדול ונותנות במה להרבה אור״.

מצב.רוח // גלריה ביתא

אוצרות: רינת הדר ובת־אל בן חורין

תערוכה מתמשכת שתשלב עבודות מצטרפות לאורך כל הצגתה, ובה עשרות מאיירים ומאיירות יתארו דרך האיור את המצב, את הרוח ואת מצב הרוח המשתנה בימים אלו: המעבר מיגון עמוק, לפחד ולדאגה, ומשם אל תחושות של הקלה, נחמה ותקווה לטוב שיגיע.

כלניות // מתחם שערי צדק הישן

אוצרות: קולקטיב הסלון

הפרויקט שכבר נכנס לכולנו ללב מודפס ויתלה לראשונה על עשרות עבודתיו כמחווה נוכחת לשדה כלניות רחב. הכלנית – כסמל לסולידריות ולהנצחה בימים המורכבים והקשים, וגם מחווה מרגשת לטבע האייקוני של צפון ומערב הנגב (״דרום אדום״).

אור יוגב, קו העימות

אור יוגב, קו העימות

קו העימות // מתחם שערי צדק הישן

אוצרת: אורנה גרנות, בשיתוף מוזיאון ישראל

תערוכת יחיד של המאייר והאנימטור המוערך אור יוגב, שיציג סדרת האיורים שכל אחד מהם החל כתגובה לצילום חדשותי, לסיפור, לתיאור מילולי או לסרטון שהופץ ברשת ובסמיכות אליו. סדרת הכרזות שאליה נחשפנו לראשונה כדימוי דיגיטלי קטן הופכת בתערוכה ליצירות גדולות בצבעוניות עזה, שהודפסו באופן ידני (דפוס רשת). העבודות מציגות בחלל אחד את הסיפורים, האנשים, והנשים שהפכו לסמלים של התקופה.

אור ראשון // מלון הנשיא

מלון הנשיא הוא מתחם חדש ששופץ בידי המרחב החברתי לטובת מרחבי יצירה, שבו יציגו עשרה מאיירים ומאירות את פרשנותם האישית לרעיון שהאור אינו מנוגד לחושך – אלא דווקא נובע ממנו.

שמות ופנים // כיכר ספרא

עמוד האינסטגרם של המאיירת אור סגל בהדפסה ראשונה לתערוכה באאוטליין ובעיצוב בהשראת שלטי החטופים: עשרות מאיירים שנרתמו לפרויקט מקדישים את עבודותיהם לאנשים שונים בסיפור הקולקטיבי של ה־7 באוקטובר – בהם חטופים, לוחמים, גיבורים ומשפחות שנחרטו בזיכרונם.

 טלי דיקר, עמק הפרחים - אהובה עוזרי; מתוך מישהו שר את זה קודם

טלי דיקר, עמק הפרחים – אהובה עוזרי; מתוך מישהו שר את זה קודם

מישהו שר את זה קודם // תחנות הרכבת הקלה

אוצרת: אורית ברגמן

אהובה עוזרי, חיים נחמן ביאליק, הדג נחש, אריק איינשטיין, אהוד בנאי ועוד רבים ואהובים כתבו ובצעו שירי אהבה וגעגוע, שירים המתארים את הטבע המקומי לצד שירים אישיים ושירי נונסנס, היוצרים יחד את הפסקול הישראלי. בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל בחרו שיר ישראלי אהוב שמתחבר עבורם לתקופה ונתנו לו פרשנות איורית אישית.

זיכרון עוטף // בצלאל

מיזם איור ביוזמת עמית טריינין, ראש תחום איור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, המבקש להנציח את יופיו של חבל הארץ עוטף עזה, על ישוביו ותושביו, לפני האסון הנורא. בתערוכה לוקחים חלק מרצים.ות, בוגרים.ות וסטודנטים.יות בשנה ד׳ מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל ומוצגים לראשונה כל 70 האיורים המשתתפים במיזם.

מה שקרה // מוסררה

אוצרת: רינת גלבוע

בהשראת השיר של ט.כרמי משנת 1973, ״מה שקרה – קרה באמת״, ומתוך התחושות השונות של הלם וחרדה לצד געגוע ותקווה, איירו תלמידים ומרצים מהמחלקה לתקשורת חזותית במוסררה, בית הספר לאמנות ולחברה.

אסתר ביברפלד; מתוך מה שקרה

birds

קופסה שחורה // בניין כלל

אוצרים: אסף כהן ויצחק מזרחי

תערוכה זוגית לשרון רמר ביאל ויערה אשת, שיוצרת דיאלוג בין איור לרקמה, בן פנטסטי וריאליסטי. איוריה של עשת הושאים עולמות דמיוניים ומכושפים בסגנון נאיבי, ומשיקים לעבודות רקמת המציאות העדינות של ביאל, האוספות את פיסות המציאות הפרומה ומנסות לאחות אותן.

אנימה וריטה // Wild Gallery

שתי במאיות אנימציה עוסקות בפיתוח שפה חדשה, שלא כוללת שימוש במילים מן המוכן או נרטיבים מוכרים. מיצב בשפת ההנפשה, שעניינו החיבור בין הזיכרון לדמיון. בתערוכה מוצגים שני סרטי אנימציה חדשים שלהן ואת תהליכי יצירתם.

בין בתים // גלריה חוצות

אוצרת: נעמה להב

כיצד גרים באופן זמני? שישה מאיירים ומאיירות ירושלמים יפרשו באמצעות איור שיחות עם מפונים מהעיר שדרות, שנאלצו להעביר את חייהם לירושלים עם פרוץ המלחמה.


אאוטליין – איור ומילים בירושלים
מנהלת אמנותית: נועה קלנר; מנהלת ראשית: ליטל מרקוס מורין
מה־10.12 ברחבי העיר ירושלים
לפרטים נוספים >>>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden