כל מה שחשוב ויפה
חידת שושני. כאן 11 ופסטיבל הקולנוע היהודי
חידת שושני. כאן 11 ופסטיבל הקולנוע היהודי

״חידת שושני״: דיוקנו של סוקרטס היהודי

סרטו של מיכאל גרינשפן, שמוקרן השבוע בפסטיבל הסרטים היהודי בירושלים, מגולל את סיפורו של אדם מסתורי, שהיה מנטור לרבים מגדולי הרוח היהודים - מאלי ויזל ועד הרב עדין שטיינזלץ

פסטיבל הקולנוע היהודי ה־25 שמתקיים השבוע (עד ה־14.12) במתכונת מצומצמת תחת אש מלחמה, מסמל, יותר מתמיד, לא רק את היותו אירוע קולנועי חשוב אלא גם ובעיקר את תוקף המשמעות הייחודית של קולנוע יהודי בימים אלו של חזרת ביטויי אנטישמיות. הפסטיבל, שיתקיים כמו תמיד בסינמטק ירושלים, ידגיש כבכל שנה את ההיסטוריה והמורשת, המהות, הזהות והשורשים.

באופן קבוע שמה אוצרות הסרטים בפסטיבל דגשים על חשיבה מעמיקה, ובוחרת סרטים לא קונבנציונליים ומפתיעים. גם השנה גילתה לי הצפייה במבחר הסרטים דברים חדשים, ואולי זו התקופה שמשנה את המבט שלנו מהאוניברסלי להשתייכותי, לספציפי, לנחבא והקטן, זה שכמו נדחק הצידה או לאחור, אבל למעשה הוא החשוב ביותר. כי אמת חשובה יותר מתהילה, ולפעמים סרט בפסטיבל קטן, הופך למשמעותי יותר מסרט שרץ באקרנים הגדולים.

חיים בהריר ומיכאל גרינשפן. צילום: פיליפ בלאיש

חיים בהריר ומיכאל גרינשפן. צילום: פיליפ בלאיש

אלי ויזל באו״ם. צילום: מ״ל

אלי ויזל באו״ם. צילום: מ״ל

כזה הוא ״חידת שושני״ שעשוי להיות סרט שיחמוק מכם, בדיוק כמו הגיבור הראשי שלו. אבל למרות היותו לא חדש (הופק על ידי כאן 11 והוקרן גם בפסטיבל חיפה ה־39), אם טרם צפיתם בו על מסך גדול – אל תפספסו אותו הפעם. למה? כי אנחנו לא שואלים את עצמנו הרבה על פילוסופיה. אבל פילוסופיה היא החיים. ולכן, אם הסרטים יעזרו לנו לשאול, דיינו.

מר שושני, שאיש לא ידע במדויק את שמו ומוצאו האמיתי, היה נווד מוזנח, שהסכים ללמד תמורת מזון ולינה והיה קנאי גדול לחייו האישיים. הוא כונה על ידי הפילוסוף פרופסור שלום רוזנברג (שמתראיין בסרט לצד הרב עדין שטיינזלץ וגדולי הפילוסופים היהודיים של המאה), ״סוקרטס היהודי״. הסרט משרטט, על פי עדויות של אנשים שהכירו אותו, דמות גאונית ומטורפת, שחילקה את העולם למי שהכיר אותה ולמי שלא. הסרט מבקש לספר את סיפורו ולהרכיב את הפאזל המורכב של מי שהיה מקור השראה ומנטור לרבים מגדולי אנשי הרוח היהודים.

בכל פעם שתהיתי לגבי משהו, הסרט כמו קלט את מחשבותיי ומשך את התודעה שלי ביד, לפנייה נוספת, סמטה נסתרת, מחוז גיאוגרפי אחר, דמות חדשה, פרט נוסף ומעל לכל אלו – נשמע לצו הגיבור שלו והטיל ספק בכל מחשבותיי

הסרט בנוי כתעלומה סביב דמותו, באופן אותנטי. הוא מתלכד לכדי דוקו מתוחכם ועשוי היטב, שנלגם בלגימה אחת של שעה וחצי. צפיתי בו מרותקת וחוויתי אותו כעוצמתי בהרבה מישורים. הוא כמו ענה לי על השאלות כמבקרת חקרנית, ועשה זאת מתוך הרמוניה קולנועית, תוכנית וויזואלית, כחלק מהפיענוח של התעלומה ״מיהו מר שושני״ שהוא מעלה. בכל פעם שתהיתי לגבי משהו, הסרט כמו קלט את מחשבותיי ומשך את התודעה שלי ביד, לפנייה נוספת, סמטה נסתרת, מחוז גיאוגרפי אחר, דמות חדשה, פרט נוסף ומעל לכל אלו – נשמע לצו הגיבור שלו והטיל ספק בכל מחשבותיי.

עשר שנים עבד מיכאל גרינשפן, במאי הסרט וגיבור המשנה שלו, על היצירה המורכבת שחוצה יבשות (״הזהירו אותי לא להיכנס לזה״,״זה חזק ממני״). אני לא מכירה את עבודותיו הקודמות של גרינשפן, אך הנחישות שלו מעוררת השראה. במהלכהעשור, הוא ניסה לפצח תעלומה מורכבת, חידת זהותו ופועלו של אדם חמקמק בעל זהויות רבות, פילוסוף ותיאולוג, שברח ממצלמה וכבוד ונודע במסתורין שלו. אותו אדם, מסתבר, השפיע במישרין ובעקיפין על דמויות בעלות השפעה בהיסטוריה שלנו, ביניהן אלי ויזל ועימנואל לוינס שמופיעים בסרט ומתייחסים לדמותו.

שושני ישן על ספסל. צילום: דויד וולץ

שושני ישן על ספסל. צילום: דויד וולץ

birds

הסרט מחולק לארבעה פרקי ״פ־ר־ד־ס״ : פשט, רמז, דרש וסוד, ועושה שימוש חכם ברזי הקבלה. הבמאי שמתחקה אחרי זהויותיו של שושני (מרדכי רוזנבאום, הלל פרלמן, ויקטור סושון), מצליח להשיג עדויות נדירות ממי שהכירו אותו באופן אישי, לפני מלחמת העולם השנייה, במהלכה ולאחריה. הוא מצליח להגיע למסמכים נדירים וכמו בתעלומה בלשית משיג ממצאים של ממש, ממצאים פורצי דרך על אישיותו.

הסרט שבנוי כחידה מלווה במוזיקה נהדרת שטווה כמו קורי עכביש את המהלכים העלילתיים. התוצאה מרשימה ומתגמלת. הביוגרפיה של שושני מסופרת באמצעות אנימציה מרהיבה ועוצמתית והמעברים בסרט מעניקים זוויות רבות ובעלות משמעות לדמותו.

הפסטיבל היהודי ייפתח עם ״נפש אחת״, סרטו של ג׳יימס האוז, בכיכובו של אנתוני הופקינס. הופקינס מגלם את ניקולס ווינטון, שהיה אחראי על הברחתם של מאות ילדים מהשלטון הנאצי בפראג לאנגליה. בהמשך, יקרין הפסטיבל 30 סרטים, ולצד קולנוע תיעודי שעוסק בסיפורן של משפחות יהודיות ברחבי תבל ישים דגש גם על קלאסיקות, קולנוע קצר, קולנוע ישראלי הדן בנושאים חברתיים עדכניים וסרטי ארכיון נדירים. לצד ״מר שושני״ יוקרנו סרטים נוספים המעמידים במרכזם את גדולי ההוגים והמשפיעים היהודיים.


חידת שושני
בימוי: מיכאל גרינשפן
86 דקות; ישראל, 2023
4 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden