כל מה שחשוב ויפה
מתוך מפגש החונכות עם אתי אברג׳ל ב־CCA. צילומים: עדי טולדנו
מתוך מפגש החונכות עם אתי אברג׳ל ב־CCA. צילומים: עדי טולדנו

מענק ריבקינד בן צור בשיתוף ה־CCA: תמיכה חדשה בסטודנטים לאמנות

פורטפוליו News: המיזם, שמאחוריו איריס ריבקינד בן צור והמרכז לאמנות עכשווית (CCA) יתמוך בסטודנטים לאמנות שיסייעו בהקמת תערוכות של אמנים.ות במרכז

״מענק ריבקינד בן צור לאמנות, חינוך וקהילה״ בשיתוף המרכז לאמנות עכשווית (CCA), הוא מיזם חדש שתומך בסטודנטים לאמנות בהקמת תערוכות של אמנים בכירים, בנוסף לקיום מפגשי חונכות, כיתות אמן, הרצאות ופאנלים. המענק, שיזמה חברת הנהלת המרכז, איריס ריבקינד בן צור, בשיתוף בן זוגה, ערן בן צור, כולל תרומה שנתית של 100,000 ₪ ומיועד לתוכנית התערוכות השנתית ולאירועים ופעילויות חינוכיות וקהילתיות הקשורות אליה כגון מפגשי חונכות, כיתות אמן, שיחות, סדנאות, הרצאות, מפגשים, דיונים, שולחנות עגולים ופאנלים.

המענק מתמקד בפרויקטים היוצרים תהודה בתחום החינוך לאמנות, כאלה הדורשים רמות גבוהות של מעורבות, השתתפות ומחויבות הדדית מצד הסטודנטים, האקדמיות, בוגרי המוסדות והאמנים המציגים. במסגרת המענק נבחרות שתי תערוכות מתוך התוכנית השנתית של ה־CCA, שהוגה צוות האוצרות של המרכז. אחת של אמן.ית מישראל או המתגורר.ת בישראל, ואחת של אמן.ית מחו״ל. הבחירה מושפעת בעיקר מהנושא וההקשר של התערוכה, ומהכישורים והיכולת של האמן.ית לשמש כמנטור.ית עבור סטודנטים, שיקחו חלק בהקמת התערוכות.

למהדורת הבכורה של המענק, שני הפרויקטים שנבחרו הם התערוכות ״אתי אברג׳ל: ממואר״, שתוצג עד 13 בינואר, ו־״מרינלה סנטורה: תמהיל אנושיות משותפת״, שתיפתח במרץ 2024. במסגרת זאת, תוכננה סדרת פעילויות מותאמות אישית במטרה לקשר באופן ייחודי בין האמנים, הסטודנטים לאמנות והבוגרים לאירועים נוספים הפתוחים לכולם. כך, על התערוכה של אברג׳ל, עבדה ביחד עם האמנית קבוצה נבחרת של סטודנטים ובוגרים טריים מבית הספר לאמנות בשנקראדיר כהן, שיר כהן, נועה מור, ומאסה עומרשלקחו חלק ביצירת מרכיבי המיצב של אברג׳ל, על ידי ביצוע מניפולציות על אוביקטים קיימים ועבודות מלאכה עם עץ וטקסטיל.

הרעיון למענק נולד מתוך מפגשים ושיחות שקיימה ריבקינד בן צור עם סטודנטים וסטודנטיות לאמנות. ״שם הבנתי את החשיבות בשילוב סטודנטים שיקחו חלק פעיל בהקמת התערוכה לצד האמן.ית המציגים, ובכך יוענק להם ניסיון מקצועי נוסף על הידע שרכשו בתקופת הלימודים״, היא מספרת.

אני מאמינה גדולה בשיתופי פעולה, ובמהלכים המתרחשים בזמן אמת, ולא רק במחשבות תיאורטיות. החזון הוא לגרום לכל הצדדים הלוקחים חלק במיזם לצאת נשכרים, דרך אותם חיבורים

״עבור הסטודנטים זו הזדמנות חד פעמית להיות שותפים מלאים בהקמת תערוכות עם האמן.ית, ללמוד מניסיונם הרב, ולקבל הצצה אותנטית לעולם האמנות האמיתי והפרקטי; זהו ערך מוסף ומהותי לעתידם המקצועי. בנוסף הם הופכים להיות חלק מהמעגל הנחשב, ומקהילת האמנים של ה־CCA המטפח פרקטיקות, השקפות עולם ודיונים בעלי השפעה על הסוגיות הרלוונטיות ביותר של זמננו, המעסיקות את עולם האמנות המקומי והבינלאומי.

״אני מאמינה גדולה בשיתופי פעולה, ובמהלכים המתרחשים בזמן אמת, ולא רק במחשבות תיאורטיות. החזון הוא לגרום לכל הצדדים הלוקחים חלק במיזם לצאת נשכרים, דרך אותם חיבורים. עבור הסטודנטים והבוגרים המשתתפים, זהו רגע נדיר למעורבות בפעילות האמן.ית בזמן אמת, לחזות בהתגבשות תערוכה ולרכוש הבנה מעמיקה לגבי התפקוד שלה. יתר על כן, הסטודנטים ייהנו מלמידה ישירה מהאמן.ית, חוויה יקרת ערך שיכולה לעצב את המסע האמנותי שלהם בדרכים משמעותיות.

birds

״בנוסף, הם יקבלו הכרה, וקרדיט בפרויקט האמן.ית בזכות מעורבותם. נטילת חלק בפעילויות זו אינה רק חוויה לימודית עבורם, אלא גם פרק חשוב בבניית הקריירה האמנותית והמקצועית שלהם, שייכלל בקורות החיים שלהם. האמן.ית המציגים זוכים, לא רק בעזרה פרקטית בהקמת הפרויקט, אלא גם בדיאלוג נוסף ועשיר, ולא פחות, בתשוקה הרבה של סטודנטים הלהוטים ללמוד ולהיות חלק מפועלם. בהתאם לחזון האוצרותי של ה־CCA, התהליך שמאחורי הבחירה הזאת תפור למידותיו של האמן.ית שהתערוכה שלו זכתה, ומסונכרן באופן מוחלט עם הפרקטיקה שלו ועם הפעילויות שנוצרו בהתאם״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden