כל מה שחשוב ויפה
דנה מורן, רומוליאת השלג, מתוך ״רום 1000+״
דנה מורן, רומוליאת השלג, מתוך ״רום 1000+״

דנה מורן // רום 1000+

בתערוכה בהוד השרון מציגה דנה מורן סדרת איורים בצבעי מים, שבהם היא מתייחסת לפרחים וצמחים שצומחים בישראל רק בהר החרמון, בגובה של למעלה מ־1,000 מטר. בקרוב, היא מקווה, היא (וכולנו) תוכל להגיע שוב גם להר עצמו

״רום 1000+״ היא סדרת איורים בוטנים של פרחים שגדלים בחרמון. כל הפרחים הם כאלה שגדלים רק מעל קו גובה 1,000 מטר, וברובם אפשר לפגוש רק באזור הגבוה. כמעצבת פנים ויוצרת, אני נמשכת לדברים לא שגרתיים. דברים שהם קצת אחרת. מכאן, כנראה, גם באה האהבה שלי להר החרמון. הוא תבנית נוף מאוד לא רגילה בארץ שלנו. קצת כמונו, ישראל, שהיא שונה לגמרי בתוך השכונה שאנחנו גרים בה, המזרח התיכון.

במה הוא שונה? בהמון דברים. שלג בחורף, מדבר אלפיני בקיץ, רובו לא נגיש למטיילים כי הוא שטח צבאי סגור. ובעיקר, הוא היחיד בארץ שמתנשא לכזה גובה. זה לכשעצמו מביא תופעות שיש רק על ההר, כמו צמחיה ייחודית שהסתגלה לחיים בגבהים; צמחים שבארץ – נוכל למצוא רק שם. אחרי שרוב פריחת האביב ברחבי הארץ כבר מסתיימת, בחרמון היא רק מתחילה. שיא הפריחה על ההר הוא בחודשים יוני עד אוגוסט, כשבמרכז כבר הכל קוצים.

שושנתית הלבנון

שושנתית הלבנון

לוטוס מקרין

לוטוס מקרין

פעמונית אמיתית

פעמונית אמיתית

חד אבקן

חד אבקן

אני אוהבת את הארץ ומטיילת בה הרבה. ממש כל סופשבוע. הרוב תוך כדי ריצות שטח ארוכות. במשך שנים אני עולה לחרמון מספר פעמים בעונה. לפעמים זה לטובת אימון ריצה, ותמיד זה כדי לצלם ולתעד את הפרחים. היכולת שלהם להסתגל לתנאי מזג האוויר המיוחד שיש שם מעסיקה אותי.

יש פרחים שצמודים לקרקע ומשתרעים על אבנים כדי לא להישבר מהרוחות. יש כאלו שפורחים בקצוות של שלוגיות שמפשירות, בדיוק באותה שלולית שנוצרת במקום שבו השלג נמס. ועוד ועוד. לכל אחד יש את הסיפור הייחודי וההסתגלות שלו.

לרוב, התנאים בשטח לא מאפשרים לצייר אותם שם. בין אם אלה תנאי מזג האוויר או שהצבא מקצה זמן מועט לשהות שם. לכן אני מצלמת אותם והאיור נעשה מתוך הצילומים שלי. זהו כלל שהקפדתי עליו – כל הצילומים הם מזווית המבט שלי ולא מתמונה שלקוחה ממקור אחר

כשאני מתארת את זה לאנשים, מפתיע אותי שלא מכירים את הסיפור הזה של החרמון. רוב האנשים מכירים אותו רק כאתר סקי וכ״עיניים של המדינה״. מבחינתי מדובר באתר שהרבה יותר מעניין לבקר בו דווקא בסוף האביב ובקיץ.

כשהתחלתי לאייר בצבעי מים היה לי ברור שהדבר הראשון שאני רוצה לעשות הוא לאייר את אותם הפרחים. להנגיש אותם לאנשים ובמידה מסוימת, לקרב אותם לאזור המרכז. ככה נולדה הסדרה ״רום 1000+״ – סדרה של איורים בוטניים, כמו פעם, שנעשים ברפידוגרף ובצבעי מים. בחרתי לאייר רק את אלו שנמצאים מעל קו גובה 1,000 מטר, ולכן בארץ נוכל למצוא אותם רק על ההר.

לרוב, התנאים בשטח לא מאפשרים לצייר אותם שם. בין אם אלה תנאי מזג האוויר או שהצבא מקצה זמן מועט לשהות שם. לכן אני מצלמת אותם והאיור נעשה מתוך הצילומים שלי. זהו כלל שהקפדתי עליו – כל הצילומים הם מזווית המבט שלי ולא מתמונה שלקוחה ממקור אחר. לאחר מכן אני בוחנת את האנטומיה גם דרך תמונות נוספות. חשוב לי שהם יהיו מדויקים ככל שאפשר בהתאם למבנה ולצבעוניות האמיתיים שלהם.

על דבר אחר לא הקפדתי במכוון – קנה המידה. ישנם פרחים ששרועים עם הקרקע וגובהם לא עובר את ה־10 ס״מ, ובאיור הם בקלוז־אפ ובהגדלה. ככה אפשר לראות את הפרטים. לעומתם, ישנם פרחים גבוהים שבחרתי לאייר רק את התפרחת העליונה שלהם, שהיא המשמעותית והמיוחדת בעיני. את האוסף הזה אני מאיירת על פני כמעט שלוש שנים.

ורוניקה מזרחית

ורוניקה מזרחית

געדה מזרחית

געדה מזרחית

עריר הלבנון

עריר הלבנון

דרדר הלבנון

דרדר הלבנון

birds

לאחרונה, ביקשה עיריית הוד השרון, העיר שבה אני גרה מילדות, לייצר מאגר של אמני העיר. כאמנית תושבת העיר הציעו לי להציג תערוכת יחיד של הפרחים בכניסה לספרייה העירונית. איורים הם שפה של ספרים, ולכן הם מתאימים למקום – גם מול נוכחות הספרים וגם בזכות הידע שהם מנגישים לאנשים. ליד כל איור תלוי הסבר על הפרח עצמו – מהם תנאי המחיה שלו, תקופת הפריחה שלו וכמובן – באיזה רום הוא גדל.

כולי תקווה שלמרות המצב, בקרוב נוכל לחזור ולעלות לחרמון. אני מקווה שהרבה אנשים יוכלו לטייל ולהכיר את העולם האחר הזה שאני מציגה באמצעות התערוכה.

דנה מורן | רום 1000+
אוצרת: איסי וינטר אבקסיס
הספרייה העירונית, הוד השרון
נעילה: 28.3


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

הספרייה העירונית, הוד השרון. צילומים: מ״ל

הספרייה העירונית, הוד השרון. צילומים: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden