כל מה שחשוב ויפה
חן חפץ. צילום: אלי כהן
חן חפץ. צילום: אלי כהן

מה קורה // חן חפץ

בתערוכה זוגית במקום לאמנות מציג חן חפץ סדרה של ציורים חדשים שצייר על בסיס צילומים מכפר עזה של אחרי האסון. את הבתים הוא מצייר נקיים ושלמים - וכך מחזיר אותם לחיים

מי?

חן חפץ, בן 34, חי ויוצר בתל אביב.
אינסטגרם

סטטוס זוגי?

רווק

מה בצלחת?

אני טבעוני מהסוג שמבשל כל הזמן ומאוד אוהב לאכול. רוב השיחות שלי עם אמא שלי, אח שלי, וחלק ניכר מהחברים שלי, עוסקות במה בישלנו או במה אנחנו רוצים לבשל.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

התערוכה ״הולכים בשדות״, תערוכה זוגית של יובל בוכשטב ושלי באוצרותן של תמר למדן וכרמית שיין (Two Curators), מוצגת במקום לאמנות שאוצר ומנהל יאיר ברק בקריית המלאכה בתל אביב. בתערוכה אני מציג סדרה חדשה של שמונה ציורים שיצרתי לזכרו של חבר טוב שלי, יהב וינר, שנרצח בביתו שבקיבוץ כפר עזה ב־7 באוקטובר. ההכנסות מהתערוכה יתרמו לשיקום קיבוץ כפר עזה וקיבוץ נירים.

בשנים האחרונות מעסיק אותי הנושא של שייכות, ובציורים שלי אני משתמש בדימויים של בתים מתוך המקום הזה. תהליך היצירה שלי מתחיל בצילומים שאני מצלם ברחבי הארץ – נופים משובצים בתים, בעיקר בקיבוצים ומושבים, שאיתם אני נכנס לסטודיו.

הנודד

הנודד

גשר מעל הואדי

גשר מעל הואדי

דור צעיר

דור צעיר

מיגונית

מיגונית

birds

כמה שבועות אחרי פרוץ המלחמה התחלתי להבין שמה שאני עושה הפך להיות עוד יותר רלוונטי. הרעיון לעסוק בבתים בעוטף עזה עבר אצלי כמה גלגולים. הכל היה מלווה בחוויה רגשית דחוסה וכאובה, ואחרי תהליך הבשלה די מהיר החלטתי לנסוע לשם. בעזרת חברים שגדלו בכמה מהקיבוצים בעוטף הצלחתי לקבל את האישור להגיע לצלם. היה לי חשוב לעשות את זה ברגישות ועם ההסכמה של התושבים.

בהמשך הבנתי שאני רוצה להתמקד בכפר עזה. יהב כל כך אהב את הקיבוץ, הוא בחר לחזור לחיות שם, להקים שם משפחה עם שי־לי אשתו, ולעסוק במורכבות של החיים שם ביצירה הקולנועית שלו. רציתי להמשיך את הדרך שלו בסדרת הציורים הזו. הרבה מהבתים שצילמתי היו שרופים והרוסים, וכשציירתי אותם החזרתי אותם לחיים. ציירתי אותם נקיים ושלמים. בחלק מהציורים שמתי במרכז את הממ״דים והמיגוניות, שהיו כל כך נוכחים בנוף, בשונה מכל הבתים שציירתי עד היום. ביחס לציורים אחרים שלי, אני מרגיש שיותר מתמיד הציורים האלו מבטאים געגוע, על הציר שבין כאב ותקווה.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

באוגוסט 2018 כמעט במקרה הגעתי לאירוע אופנה ומוזיקה בברלין, וביום אחד הייתי גם בתצוגה של ג׳יל סנדר, גם בהופעה של M.I.A (!!!) וגם במפגש עם ויויאן ווסטווד. היינו כ־30 אנשים בחדר, והיא ישבה מולנו ודיברה. אחר כך גם ניגשתי אליה. לא הבנתי חצי ממה שהיא אמרה בגלל המבטא הבריטי הכבד, אבל זו הייתה שעה של השראה בלתי פוסקת.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

תערוכת היחיד שלי שאני עובד עליה בימים אלו ותוצג בגלריה העירונית כפר סבא בסוף מאי 2024. אני מגשים בה את כל החלומות שלי וחוזר ליצור בעוד מדיומים מלבד מציור. ותודה לאוצרת הגר רבן שזורמת איתי. לגבי הכסף? הרבה! אנחנו עובדים על זה :).

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

מעיל נפוח ודו צדדי של נייקי. הכי כיפי שיש.


רוצה להשתתף במדור מה קורה?
שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

הולכים בשדות. צילומים: חן חפץ

הולכים בשדות. צילומים: חן חפץ

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. פנינה

    ציורים מקסימים, אהבתי, מחכה לתערוכה, בהצלחה

  2. Carmit Shine

    נקיים שיחי גלריה בשבת ה27/1 בשעה 11:00 וביום שישי ה2/2 בשעה 11:00

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden