כל מה שחשוב ויפה

אוריין חי, יערה שטנר, שירה נתן, תם קריב // ימים אפלים, לילות כוכבים

בעקבות אירועי ה־7 באוקטובר התכנסו קבוצה של מאיירים ואנימטורים ויצרו פרויקט קולקטיבי של אנימציה שעוסק בילדות ומשפחה בצל המלחמה. את העבודות שקיבלו מחברים וקולגות איחדו לידי עבודה אחת - סיפור שמהדהד את החוויות האישיות (שלהם ושלנו)

הפרויקט שלנו, כאמנים ישראלים, נולד מתוך השבועיים הראשונים שלאחר ה־7 באוקטובר. הפחד, הדרישה להתמודד עם סכסוכים, רגעי האימה ומולם רגעי ההקלה, האומץ והקהילתיות היו נוכחים בכל רגע. מול מצב נתון זה, חווינו את היעדר הסיפור המורכב או העמדות המורכבות ברשתות הקהילתיות. הימים הראשונים היו סימן לבאות – היעדר עומק מלווה בפוליטיזציה של חוויות אישיות. השילוב בין הצורך לספר סיפור אישי וקהילתי ובין הדחף לפעול בכלים שנתונים בידינו – איור ואנימציה – הוביל לפרויקט.

מתוך שיחה ראשונית בינינו – שירה נתן, יערה שטנר ותם קריב, התחלנו להעלות נושאים אפשריים לפרויקט אנימציה שיכלול אלמנטים שהיינו רוצים להתייחס אליהם בתוך סופת הרגשות והתכנים. אחד הנושאים שעלו אצל כולנו היה ילדות. הבנו שבעוד שיש המון תכנים על מלחמה ואלימות ופטריוטיות, למקומות הפגיעים של ילדים, הורות ומשפחה יש התייחסות מעומעמת בלבד.

איתי תבל, שירה נתן

איתי תבל, שירה נתן

סיון פיטרמן

סיון פיטרמן

אוסי ולד

אוסי ולד

רצינו להביא את הקול הזה, של חוויית הילדים, של התמימות שנלקחה מהילדים וההורים, ואת המפגש הבלתי נתפס בין שני העולמות האלה של ילדים ומלחמה – חוויות קולקטיביות ואישיות מחיים תחת הפצצות במרכז הארץ ועד כל מה שעברו ועוברים ילדי דרום וצפון הארץ.

הצעד הראשון היה בהגדרת מבנה של אנימציה קולקטיבית של אמנים ישראלים ותכנית עבודה, שאותה בנינו בעזרתה של אוריאן חי, מפיקת על. ניסחנו בריף לאמנים שבו דאגנו לשמור על פתיחות לפרשנות תוך שימוש בפלטה של צבעים וריבוע בפרופורציה מסויימת. הגדרנו כי כל אמן יתרום קטע אנימציה באורך של 1.5-4 שניות, שיחוברו לסרט אחד. התחלנו לפנות לאמנים שונים – אנשים שאנחנו מכירים, או כאלו שהקול שלהם בלט במיוחד בנוגע למלחמה.

פתאום הרגשנו שאנחנו חלק מקולקטיב מדהים, מלא בכישרון. קיבלנו תזכורת ליוצרים שיש סביבנו ולעובדה שכולנו מחוברים אחד אל השני. בכל עבודה שקיבלנו היה סיפור ייחודי ומרגש בזכות עצמו

הצענו לכל המשתתפים שתי פרספקטיבות לעבודה: ילדית – איך ילדים חווים ורואים את המציאות הנוכחית, או הורית – איך ההורים מתבוננים בילדים ומתמודדים עם המציאות. כל זאת תוך שמירה על אותו פורמט ופלטה צבעונית.

אחד החלקים המרגשים ביותר היה כשהתחלנו לקבל עבודות מהמשתתפים. פתאום הרגשנו שאנחנו חלק מקולקטיב מדהים, מלא בכישרון. קיבלנו תזכורת ליוצרים שיש סביבנו ולעובדה שכולנו מחוברים אחד אל השני. בכל עבודה שקיבלנו היה סיפור ייחודי ומרגש בזכות עצמו. בהתחלה, לא היה לנו ברור איך הכל יתחבר לעבודה אחידה.

החלק המעניין והמרגש בתהליך היה הדרך שבה הסיפור נרקם לאט לאט עם כל פרק נוסף. הרעיון הלך והתעבה וקיבל פנים רבות, מנעד שלם של רגשות וחוויות. במהלך העבודה קיבלנו השראה מהשיר של אלי אליהו, ״לילה״. כשהתחלנו להרכיב את העבודות הבנו שהשיר צריך להיות כלול בעבודה הסופית. פנינו לאלי שהסכים לתרום את שירו, המקורי והמתורגם.

עמיר גלברד

עמיר גלברד

אור יוגב

אור יוגב, נדב נבו

תם קריב, מוריאל הופמן

תם קריב, מוריאל הופמן

birds

מה שאפשר לנו לגבש את כל הפרקים והעבודות לכדי סיפור אחד היה תהליך עריכה ועיצוב פסקול. עורך וידאו וקולגה, גיא לנדשפט, ומעצבי הפסקול והסאונד רועי אביטל וענת גוטברג – אפשרו לנו להגדיר ולהבין מה הסיפור שכדאי לספר. גיא הרכיב את העבודות לטיוטה ראשונית, שממנה בנו רועי וענת מבנה סיפורי של סאונד, שאפשר לנו לדבר ולחשוב. בסופו של דבר, העבודה שרצינו לייצר היתה על נקודת המפגש שבין מלחמה לילדות, נקודה שאינה בהכרח הירואית או חיובית, אבל מרוצפת בנקודות אור וחושך.

הפרויקט הושלם ויצא לאור בדיוק עם ציון 100 ימים למלחמה, כמעין תזכורת לחשיבות שיש בלהעמיק ובלבטא את האבל שהרגשנו. העבודה עזרה לנו לייצר מרחב מגוון מבחינת דעות, סגנונות עבודה ואפילו קהילות; לאפשר, להגיב וליצור תחת נושא אחד, ולייצר עבודה אחת מתוך כל היצירות השונות.

העבודה יצרה אצלנו תחושת מסוגלות גבוהה ואמון ביכולת של קהילת המעצבים, מאיירים ואנימטורים לספר סיפור שמהדהד את החוויה האישית שלנו, וגם ביכולת שלנו לרתום את כלי העבודה הסיפוריים שלנו לטובת הקהילה שממנה אנחנו מגיעים.

Starry Nights Dark Days

ניהול אמנותי, הפקה, תוכן: אוריין חי, יערה שטנר, שירה נתן, תם קריב
עריכה: גיא לנדשפט
בהשתתפות: אוסי ולד, אור יוגב, איתי תבל, איתן אלוא, אלון בצלאלי, אלון ברייאר, אסף בן ארוש, גומא אלון, דימה גפנוביץ, דרור כהן, זוהר דביר, טל אוליאל, טמיר אהרוני, יהלי זיו, ימבו, לי דרור, מוריאל הופמן, מעין צוריאל, נדב נבו, סיון פיטרמן, עדי גואטה, עידו ספיר, עמיר גלברד, ענת גוטברג, שירה נתן, תם קריב
עיצוב סאונד ומוזיקה: ענת גוטברג, רועי אביטל
אריזה גרפית: איתי תבל, שירה נתן


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden