כל מה שחשוב ויפה
דניאל צ׳צ׳יק במוזיאון ארץ ישראל
דניאל צ׳צ׳יק במוזיאון ארץ ישראל

הרשימה המשותפת // 25.1.24

דניאל צ׳צ׳יק במוזיאון ארץ ישראל; קרן תגר בגלריה חנינא; שי אזולאי ביד ושם; יוסי מרק בגלריה שלוש; ניר סגל בגלריה רו ארט; ערוגת בארי בגלריה מזל דגים 5; מה תשתו במוזיאון מורשת החשמונאים

דניאל צ׳צ׳יק במוזיאון ארץ ישראל

״אבק ודמעות״, תערוכת יחיד של הצלם דניאל צ׳ציק מוצגת במוזיאון ארץ ישראל (אוצרת: סופי ברזון מקאי). התערוכה תוכננה במקור להיות מוצגת בגלריה בארי, וכעת אחרי שהוחרבה באירועי ה־7 באוקטובר זכתה לבית מארח במוזיאון. צ׳צ׳יק מספר סיפור מיתי כלל אנושי. הוא פורש מרחב עמוק וקדמוני של מצבי משבר וכאוס, ומאיר את הפוטנציאל הגלום בהם לצמיחה ושינוי פנימיים.

התערוכה, שהתגבשה חודשים ארוכים פרוץ המלחמה, מעמידה כעת מקום פיזי בעולם, לתהליך שמוכר לאנושות משכבר הימים. נדמה שהיום אנו זקוקים למרחב הזה עד מאוד. זהו מרחב ביניים מנותק מזמן או מקום, שנמצא בקשר ישיר עם מקורות קדמוניים של כוח.

צילומים: דניאל צ׳צ׳יק

צילומים: דניאל צ׳צ׳יק


קרן תגר בגלריה חנינא

תערוכת יחיד לאמנית המנוחה קרן תגר תפתח הערב (25.1) בגלריה חנינא (אוצרת: איה צייגר). בתערוכה יוצגו רישומי דיו וציורי שמן על בד שנוצרו בתקופה שלפני פטירתה. תגר התחילה את דרכה כמאיירת מוערכת, ובשנים האחרונות הקדישה את זמנה לאמנות ויצרה בדיו על נייר. אחיזתו של הזמן האוזל נוכח בעבודותיה של קרן באופן בולט, כשהמבט והיצירה הם אלו המאפשרים תוקף וכוח להתעקשות קיומם של החיים. במלאת חמש שנים לפטירתה, פרק חדש ומרגש ביצירתה ייחשף לקהל הרחב.

קרן תגר בגלריה חנינא. צילומים: ארטסקאן

קרן תגר בגלריה חנינא. צילומים: ארטסקאן


שי אזולאי ביד ושם

״גדול ממני״, תערוכת יחיד לשי אזולאי תפתח מחר (26.1) ביד ושם, לציון יום הזיכרון הבינלאומי לקורבנות השואה (אוצרת: אליעד מורה־רוזנברג). אזולאי הוא האמן הראשון שמוביל את פרויקט הרזידנסי של יד ושם ויצירותיו, שהן תוצר של הרזידנסי, מזמינות את הקהל להצטרף למסע בעקבות זיכרון השואה, שייכות וזהות יהודית.

אזולאי בחר לתת לתערוכה את השם ״גדול ממני״, כהשתקפות התחושות שליווי אותו בתהליך היצירה. אירועי ה־7 באוקטובר פגשו את אזולאי בתחילת התהליך והדהודם שקוע בציוריו, וכך נוספה משמעות עכשווית מרגשת ליצירות.

שי אזולאי ביד ושם. צילומים: מ״ל

שי אזולאי ביד ושם. צילומים: מ״ל


יוסי מרק בגלריה שלוש

״דיאלוג חרישי״, תערוכת יחיד ליוסי מרק תפתח מחר (26.1) בגלריה שלוש (אוצרת: דרורית גור אריה). פעולת הציור של מרק מתאפיינת באנליזה חזותית חריפה באמצעותה נבחנת ומנוסחת המציאות שלפניו. בהתמסרותו לבחינה שיטתית של מושא ההתבוננות נוצר מגע אינטימי ישיר בינו לבין הדימוי, ובין הדימוי לבין הצופה. מרק נשען על עובדות במטרה לזקק מציאות, אבל אינו שבוי בהן. דגשיו על הצורני, המורפולוגי והטקטוני וכן הצבעוניות המאופקת והצחיחה הנמנעת במכוון מן האשלייתי גרידא, מציעים שפה לקונית, נזירית וממקדת.

יוסי מרק בגלריה שלוש. צילומים: סטודיו שוקי קוק

יוסי מרק בגלריה שלוש. צילומים: סטודיו שוקי קוק


birds

ניר סגל בגלריה רו ארט

Meat, תערוכת יחיד לניר סגל, תפתח הערב (25.1) בגלריה רו ארט. מזה שנתיים שניר סגל עובד כקצב בקצבייה שכונתית בצפון לונדון, במקביל לעבודתו בסטודיו והורות לשלוש בנות צעירות שאותן הוא מגדל יחד עם אור, בן זוגו. תערוכה זו, היא תולדה של המפגש (מיט – meet) בין מרכיבי חייו. לדבריו של סגל, ״מיט״ זה גם חלק ממיטה – מוטיב מרכזי בתערוכה שמשמשת מפתח להתבוננות בציורים. תיאורי בשר-קצבים (meat) אמנם נעדרים מהדימויים של סגל אבל מהווים בסיס לעיסוק בבשר המיני, הפראי והחייתי.

ניר סגל בגלריה רו ארט. צילומים: מ״ל

ניר סגל בגלריה רו ארט. צילומים: מ״ל


ערוגת בארי בגלריה מזל דגים 5

״ערוגת בארי״, מיצב משותף לחברי קיבוץ בארי וקבוצת אמנים.ות ומעצבים.ות (ניהול אמנותי: ניבי להבי; עיצוב אובייקטים: עדי גרי; איסוף חומרים: עפרי לוי צמח; עיצוב גרפי: דורון בדוח קרן) ייפתח מחר (26.1) בגלריה מזל דגים 5 ביפו העתיקה. בביקורם הראשון של חברי הקבוצה בקיבוץ בארי, כחודש אחרי הטבח, הם אספו את השברים ואת הצמחים, וביקשו להחזיק ביחד את הניגוד שבין המפוחם ההרוס והמת, לבין הירוק והחי; ולחבר אותם לסיפור האחד של בית, של משפחה, של קיבוץ.

המיצב ״ערוגת בארי״ הוא תיעוד אירוע שאי אפשר להכילו. הצמחים שנאספו, המונחים על מצע הרעפים, מבקשים לתעד חלק ממה שהיה ואיננו יחד עם מה שנותר. לתעד את מערכת היחסים שנבנתה בין אדם לבין ביתו, ובינו לבין האדמה עליה הוא חי ושממשיכה להצמיח צמחים בינות לחורבות. את המיצב מלווה מגדיר צמחים בו מפורטים מאפייניו של כל צמח, סיפור המשפחה והבית ממנו הגיע, וכן האופן בו נאסף.

ערוגת בארי בגלריה מזל דגים 5. צילומים: ניבי להבי

ערוגת בארי בגלריה מזל דגים 5. צילומים: ניבי להבי


מה תשתו במוזיאון מורשת החשמונאים

״מה תשתו״? – תערוכה קבוצתית בנושא מים, תה וקפה באמנות ובארכיאולוגיה תפתח הערב (25.1) במוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין (אוצרות: סיגל מנור בנגה ומירב שי). התערוכה היא חלק מליין התערוכות MOMO – במסגרתו מתכתבות תערוכות קבוצתיות של אמנות ישראלית עם הארכיאולוגיה ועם חלל המוזיאון.

התערוכה מציבה שאלה טריוויאלית המופנית לאורח הנכנס אל הבית. ״מה תשתו?״ קפה? תה? מים? דיבור של שגרה המשדר הכנסת אורחים, חמימות, נינוחות וידידות. בתערוכה יוצגו ממצאים ארכיאולוגיים לצד עבודות של אמניות ואמן עכשוויים, המשתמשים המשתמשות ביצירתן בחומרים אלו: מים, תה וקפה, במובן הגשמי ובמובן המטפורי ומרכיבות מחדש נרטיב ייחודי החורג מהיחס השגור למשקאות אלו.

הילה שפיצר במוזיאון מורשת החשמונאים. צילום: דניאל חנוך

הילה שפיצר במוזיאון מורשת החשמונאים. צילום: דניאל חנוך

שלומית באומן במוזיאון מורשת החשמונאים. צילום: שי בן אפרים

שלומית באומן. צילום: שי בן אפרים

לילי פישר במוזיאון מורשת החשמונאים

לילי פישר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden