כל מה שחשוב ויפה
נטע בכרך, ערב מבקש מהשחר שישמע אותו. צילומים: דניאל חנוך
נטע בכרך, ערב מבקש מהשחר שישמע אותו. צילומים: דניאל חנוך

הזדמנות אחרונה לראות // נטע בכרך ודליה חי אקו בגלריה מאיה

נטע בכרך ודליה חי אקו מציגות בשתי תערוכות יחיד גופי עבודות מורכבים, עשויים חומרים וטכניקות שונות, שאפשר להצביע באמצעותם על הקבלה בין האדם לטבע. נעילה: 3.2

מה צריך לדעת לפני שבאות

בגלריה מאיה מוצגות שתי תערוכות. הראשונה, ״הערב מבקש מהשחר שישמע אותו״, תערוכת יחיד לנטע בכרך (אוצרת: הדסה כהן), שמציגה סדרה של עבודות מהשנתיים האחרונות, מתוכן שתיים חדשות לגמרי שנוצרו אחרי פרוץ המלחמה. רוב עבודתיה של בכרך הן עבודות דו־ממד, שבסיסן בציורים גדולי ממדים, שבהם היא משתמשת בחומרים שונים וטכניקות שונות שפורצות את מצע הבד. במרכז החלל עבודת תלת־ממד חדשה עשויה טקסטיל.

השנייה, ״באתי, הרגשתי לא טוב ונעלמתי…״, תערוכת יחיד לדליה חי אקו (אוצר: אורי דרומר), שמציגה שני גופי עבודה: ציורים גדולים על בד ועבודות קטנות על לוחות עץ, המהווים גוף אחד, תולדה של תהליך עבודה אינטנסיבי שהחל בשנת 2021 ונמשך עד לפתיחת התערוכה. בתערוכה מוצבות 1,600 עבודות קטנות ממדים על גבי משטחי עץ, חרוטות על גבי זפת, אקריליק ודיו.

למה כדאי להתאמץ

עבודותיה של נטע בכרך נעות על הציר שבין דו לתלת־ממד – חלקן נותרות בדו־ממד כבדים גדולים על הקיר שאליהם היא מוסיפה, מלבד צבעים מסוגים שונים, גם תפירה ורקמה בחוטים ועבודת טקסטיל בצורות שונות. שיאו של הספקטרום התלת־ממדי בעבודה הוא בדמות פסל טקסטיל גדול שניצב במרכז החלל, דמוי צמח טורף, שתפור כולו בעבודת יד.

הטבע המופיע בעבודותיה של בכרך בלתי ניתן לאילוף. הוא סבוך, יצרי, מעוות, נגוע בריקבון ונוטה למפלצתיות. הוא מסרב להצטנע ונישא בהפגנתיות מבעד למערום שכבות הציור. ההתפתחות שמתחילה בדו ממד וצומחת אל התלת־ממד מקבילה לתהליכים שקורים בטבע, בין אם אנחנו מנסים לשלוט בו ובין אם אנחנו נותנים לו להתפתח בכוחות עצמו.

גם במיצב של דליה חי אקו, שמוצג בחלל המקביל בגלריה, אפשר להבחין בתהליכי צמיחה. עבודות העץ הקטנות שעליהן היא מציירת ומעבדת באמצעות חומרים שונים כמו מתפשטות על קירות הגלריה כסוג של צמח מטפס. בכל הציורים מופיעים דימויים אמורפיים בגדלים שונים, דימויים אורגנים של איברים פנימיים, איברי רביה וחישה, פיסות פנים־גוף שיכולים להיקרא כהתרחשות אורגנית־נפשית.

דליה חי אקו, ״באתי, הרגשתי לא טוב ונעלמתי...״. צילומים: אסף אלבוחר

דליה חי אקו, ״באתי, הרגשתי לא טוב ונעלמתי…״. צילומים: אסף אלבוחר

אם אתן כבר בסביבה

״יותר ממספיק״ בארטפורט (אוצר: ירדן שטרן) היא תערוכה קבוצתית שמציגה אמניות ואמנים ישראליות.ים המתגוררים בארץ ובחו״ל, שהמשותף לכולם הוא ״אימוץ נחרץ של נקודת מבט קווירית ושל גישה קווירית, המעזה להסתכן ולסטות מן הדרכים הידועות והמוכרות לטובת חקירה של עתידים חדשים אפשריים״. מעבר לכך שמדובר בנושא מרתק כשלעצמו, זו גם הזדמנות ממש טובה לצפות ביצירה של אמנים ואמניות שלא כולם מרבים להציג, בטח לא בארץ, ולגלות קולות חדשים ומרעננים שלא מפחדים לעשות דברים קצת (או הרבה) אחרת.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden