כל מה שחשוב ויפה
ערוגת בארי. צילומים: ניבי להבי
ערוגת בארי. צילומים: ניבי להבי

ניבי להבי // ערוגת בארי

סיפורן של משפחות קיבוץ בארי מסופר באמצעות צמחים שנותרו במקום אחרי ה־7 באוקטובר ושברים מההריסות. כל אלה הוצבו יחד, מחדש, בגלריה ביפו העתיקה, לצד צילומים ומדריך צמחים שעוצב במיוחד  

המיצב ״ערוגת בארי״ הוא תיעוד אירוע שלא ניתן להכילו. הצמחים שנאספו, המונחים על מצע הרעפים, מבקשים לתעד חלק ממה שהיה ואיננו, יחד עם מה שנותר. לתעד את מערכת היחסים שנבנתה בין אדם לבין ביתו, ובינו לבין האדמה שעליה הוא חי, שממשיכה להצמיח צמחים בינות לחורבות.

שמי ניבי להבי, אני מעצבת ויוצרת, מלמדת בתואר השני לעיצוב בשנקר. ב־7 באוקטובר חברי שחר צמח מקיבוץ בארי נרצח. שחר היה בעלה של עפרי לוי, חברתי הטובה. כחודש לאחר הטבח עפרי ביקשה ממני להתלוות אליה לקיבוץ לאסוף ציוד מביתם, ונסעתי איתה. עברנו במרפאת השיניים שבה שחר נלחם כחלק מכיתת הכוננות, והתהלכנו בקיבוץ, מתבוננות בהרס.

קיבוץ בארי

קיבוץ בארי

בין הקירות המפויחים מהשריפות, היו הצמחים כתמי הצבע היחידים שזיהינו. חלק מהצמחים נותרו ניצולים יחידים מהשריפה, אבל מסביב לכמה מהבתים נותרו גינות מוריקות שלמות, כמו עוטפות את הבית שקרס, משאירות עדות לקשר האיתן בינן לבין תושבי הבית שטיפחו אותן. אז, עוד לא ירדו גשמים מאז הטבח, והכל עמד כפי שנשאר אחרי אותה שבת – הריחות, הכאוס, הפיח על הקירות. היה שקט. שמענו רק את צעדינו על הרעפים השבורים.

כשיצאנו מהקיבוץ, הרגשנו שיש לנו צורך לתעד חלק ממה שראינו. אמרתי לעפרי שאני רוצה לחשוב על תיעוד מעודן, כמה שפחות גרפי. נזכרתי שכשהגענו לבית שלה, היא הסתכלה על העציצים ואמרה שבתה בת החמש שאלה מי ידאג לצמחים בקיבוץ.

ניסחנו הודעה לחברי וחברות בארי ובה כתבנו שאנחנו מעוניינות להרכיב ערוגה שתאגד סיפורים של משפחות, ושמי שמעוניין.ת יכתוב לנו ונאסוף עציץ מביתו.ה. קיבלנו כ־20 פניות ונסענו לחפש עציצים. בביקורים הבאים בקיבוץ אספנו צמחים ושברים של רעפים. ביקשנו להחזיק ביחד את הניגוד שבין המפוחם, ההרוס והמת, לבין הירוק והחי – ולחבר אותם לסיפור אחד של בית, של משפחה, של קיבוץ.

הפעולה שעשינו מגיבה לאירוע כשהוא עוד קורה, כשהכאב עדיין שורף, אבל היא גם נעשתה בזהירות, מתוך הבנה שלא צריך לגעת יותר מדי, אלא רק להתבונן, להקשיב, לאסוף ולהציב

התמסרנו לתהליך האיסוף עם מתודה סדורה של צילום הצמח במקום בו מצאנו אותו, ניסוח סיפור בני ובנות המשפחה, ומחקר על הצמח שאספנו. כך נולד רעיון המגדיר, ספר שמאגד את המידע והתיעוד, ומספר את סיפורי המשפחות שמאחורי הצמחים. במקביל לעבודה על מגדיר הצמחים ביחד עם המעצב הגרפי דורון בדוח קרן, התחלנו לעבוד עם החומרים הפיזיים שאספנו בקיבוץ – הצמחים ושברי הרעפים.

עדי גרי, מעצבת מוצר, לקחה את הרעפים השבורים וחיברה אותם לאיים יציבים שהפכו לערוגות עבור העציצים. בגלריה מזל דגים 5 של החברה לפיתוח יפו העתיקה, היא הציבה את הערוגות במרחב באופן שמזמין שיטוט והתבוננות, התעמקות בכל צמח וחיבור לסיפורים.

אני תוהה לגבי יצירת פעולה אמנותית תוך כדי אירוע כה נורא וכואב. מצד אחד זה טבעי עבורי להגיב בזמן אמת למשהו שקורה, ומצד שני המציאות עדינה כל כך שאני מפחדת לגעת בה. כשאני מסתכלת על הפעולה שעשינו, אני חושבת שהיא מראה בדיוק את שני הצדדים: היא מגיבה לאירוע כשהוא עוד קורה, כשהכאב עדיין שורף, אבל היא גם נעשתה בזהירות, מתוך הבנה שלא צריך לגעת יותר מדי, אלא רק להתבונן, להקשיב, לאסוף ולהציב. זה הקו שהנחה אותנו לאורך העשייה של המיצב והמגדיר – כמה שפחות לגעת. החומרים שאספנו מספרים הכל, אנחנו רק בחרנו מה לאסוף ואיך להניח.

גלריה מזל דגים 5

גלריה מזל דגים 5

birds

בתערוכה מוצגים גם שני צילומים מהסדרה ״טבע שחור״ של הצלמת דנה אריאלי. אריאלי מתעדת אתרי זיכרון, מרחבי זיכרון, אנדרטאות, מפעלים נטושים ומקומות אחרים שעומדים בשיממונם, אולי כדי להזכיר לנו את מה שרצינו לשכוח. פרויקט ״הפנטום הציוני״ שעליו היא עובדת מזה 15 שנים עוסק בצלקות ובכאבי פנטום ומתבונן על הטראומות הקולקטיביות שלנו. בפרויקט מספר סדרות, שאחת מהן – ״צלקות פחם״ – הוקדשה לצילום ותיעוד בנגב המערבי.

בעקבות אירועי ה־7 באוקטובר יצאה אריאלי לתעד בקיבוצים ובערים עצים ששרדו את התופת. בתערוכה תמונה מוצגת תמונה שצולמה בחוות אל יען בשנת 2021 בעקבות שריפה מבלון תבערה; ותמונה נוספת שצולמה בנובמבר 2023 בניר עוז, אחרי הטבח. הצבת התמונות של אריאלי כחלק מהתערוכה (ב־1.2 ב־18:00 יתקיים איתה שיח גלריה) מרחיבה את ההסתכלות על המפגש בין ההרס האנושי לטבע ביישובי הנגב המערבי, שקיים לאורך שנים.

ערוגת בארי
אוצרת: ניבי להבי
גלריה מזל דגים 5, יפו העתיקה
נעילה: 24.2


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden