כל מה שחשוב ויפה
נירית טקלה, כרומטיק. צילום: לנה גומון
נירית טקלה, כרומטיק. צילום: לנה גומון

הזדמנות אחרונה לראות // נירית טקלה במוזיאון הנגב

נירית טקלה מציגה תערוכה מוזיאלית ראשונה במוזיאון הנגב לאמנות; ״אירוע מתפרץ של צבע״. נעילה: 18.2

מה צריך לדעת לפני שבאות

כרומטיק היא התערוכה המוזיאלית הראשונה של נירית טקלה, מהאמניות הבולטות במשמרת הצעירה של הציור העכשווי בישראל. זו גם התערוכה הראשונה שאצר רון ברטוש במוזיאון הנגב, לאחר כניסתו לתפקיד האוצר הראשי.

טקלה נולדה ב־1985 באתיופיה ועלתה לארץ עם משפחתה ב־1991. ב־2015 סיימה את הלימודים בבית הספר לאמנות בשנקר. טקלה מציירת בפורמטים גדולים, ציורים אישיים אך גם חברתיים, עזי צבע ומלאי תנופה. התערוכה פורשת מבט מקיף על יצירתה של טקלה דרך מבחר ציורים המייצגים את ייחודיות שפתה האמנותית ואת מגוון הנושאים שנמצאים בלב עיסוקה האמנותי.

תמיכת בנות. צילומי עבודות: יגאל פרדו

תמיכת בנות. צילומי עבודות: יגאל פרדו

אב ובן

אב ובן

פירמידה אנושית (פריחה אחרונה ביולי 2021)

פירמידה אנושית (פריחה אחרונה ביולי 2021)

צילומי הצבה: לנה גומון

צילומי הצבה: לנה גומון

למה כדאי להתאמץ

רון ברטוש, אוצר התערוכה, מכנה את טקלה כקולוריסטית שהציור שלה הוא אירוע מתפרץ של צבע וזירה לאבחנה בין גוונים ובני־גוונים. מבט משתהה יבחין בציוריה, בצבעים הקיימים בעור הכהה של הדמויות: הציור של טקלה מוזג לגוף צבעים סגולים, ירוקים, כחולים, כתומים, אדומים וחומים. זוהי התייחסות רגישה, מתקנת ואנושית כלפי מי שצבע עורם אינו נתפס כגוון ה״רגיל״.

ציוריה של טקלה מתחילים מהפן האישי וממשיכים לעבר משמעות חברתית ותרבותית. המונומנטליות בציוריה של טקלה היא מאפיין שמבליט של הנוכחות המאסיבית של הדמות או הקבוצה המתוארת.

מדובר בייצוג פיגורטיבי בעל תכונות פיסוליות: מרכז הקומפוזיציה כמעט תמיד יהיה גושי, יציב, עמיד בפני זעזועים, כזה שמשקלו הסגולי מורגש. המונומנטליות היא מענה בצורה של הנכחה אל מול ביטול, כשם שמענה נוסף לכך הוא הפלטה הצבעונית של הציירת.

אליהו אריק בוקובזה, גבר אוכל קוסקוס. ציומי עבודו והצבה: רן ארדה

אליהו אריק בוקובזה, גבר אוכל קוסקוס. ציומי עבודו והצבה: רן ארדה

פלורה שוכבת

פלורה שוכבת

אם אתן כבר בסביבה

במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח הסמוך מוצגת תערוכת היחיד של אליהו אריק בוקובזה, ״עניין משפחתי״ – תערוכה אישית של מיצבי ציור ואנימציה, המעבדת את הזהות הישראלית־תוניסאית־צרפתית (אוצרת: שרון לאור סירק). חלל המוזיאון חולק לאזורים המדמים חדרים בבית משפחה יהודית טיפוסית בתוניס, במאה הקודמת. המיצבים בתערוכה כוללים חפצים אישיים של משפחת האמן וחומרים ארכיוניים מהמורשת של קהילת יהודי תוניסיה.

העבודות בתערוכה מייצגות רסיסי זיכרונות וסיפורים, עם התמקדות בסיפור האישי של הורי האמן שעברו מתוניסיה לפריז ומשם עלו לישראל. הצופים בתערוכה מוזמנים לסיור במרחב הפרטי והמדומיין ונחשפים לרגעים אישיים ואינטימיים של המשפחה המוצגת בתערוכה, תוך חשיפה למנהגים, מוסכמות ורגעים מחיי היום יום של הקהילה היהודית־תוניסאית: מאכלים, אופנה, מוזיקה וחגים.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden