כל מה שחשוב ויפה
נטליה זורבובה במוזיאון חיפה לאמנות. צילום: יגאל פרדו
נטליה זורבובה במוזיאון חיפה לאמנות. צילום: יגאל פרדו

הרשימה המשותפת // 1.2.24

תערוכות חדשות במוזיאון חיפה לאמנות; שובר.ת שוויון במוזיאון העיצוב חולון; ארי בנג׳מין מאיירס במרכז לאמנות עכשווית; לאה ניקל בגלריה חזי כהן; רסיס מן הסערה במוזיאון ארצות המקרא; טמיר חן בגלריה כורש 14  

תערוכות חדשות במוזיאון חיפה לאמנות

ארבע תערוכות חדשות ייפתחו הערב (1.2) במוזיאון חיפה לאמנות. הראשונה, ״סובבת שמש אדמתי״ (אוצרת: לימור אלפרן): מציגה עבודות מאוסף שוסטרמן, בעיקר כאלה מהמחצית הראשונה של המאה ה־20, תקופת התהוותה של האמנות הישראלית. התערוכה היא נקודת מוצא למסע בתולדות הציור הישראלי, שממשיך לתצוגת הקבע של המוזיאון ומסתיים בתערוכות המתחלפות. השנייה, ״בבית: משכן האהבות והחרדות״ (אוצר: קובי בן־מאיר), תערוכה קבוצתית שמבקשת להגות בנחמה שבהתכנסות במרחב הביתי ואת החשש ממה שמאיים להפר את יציבותו.

השלישית, ״חיה בציור״, תערוכת יחיד לנטליה זורבובה (אוצר: קובי בן־מאיר), שמוקדשת לציורי שמן גדולי ממדים של פנים הבית של זורבובה. בכל המקומות השונים שבהם גרה, בין שהיה זה במוסקבה, בברלין או ביפו, נטליה זורבובה ציירה בעיקר את פְּנים ביתה. הרביעית, ״פיראנזי: מראות רומא״ (אוצר: קובי בן־מאיר), שבה יוצגו 17 תצריבים של רב האמן האיטלקי מהמאה ה־18, ג׳ובאני בטיסטה פיראנזי, שעברו תהליך רסטורציה בשנה האחרונה.

הילה שפיצר במוזיאון חיפה לאמנות. צילום: Can Oktik

הילה שפיצר במוזיאון חיפה לאמנות. צילום: Can Oktik

אוריאל מירון במוזיאון חיפה. צילום: עודד אנטמן

אוריאל מירון במוזיאון חיפה. צילום: עודד אנטמן

ציון אברהם חזן במוזיאון חיפה. צילום: יוני זלובין ויניב לינטון

ציון אברהם חזן במוזיאון חיפה. צילום: יוני זלובין ויניב לינטון


שובר.ת שוויון במוזיאון העיצוב חולון

״שובר.ת שוויון״, תערוכה העוסקת בעיצוב בתודעה מגדרית, מוצגת במוזיאון העיצוב חולון (אוצרות: מיה דבש, רונה זינגר ועדי המר יעקבי). התערוכה מבקשת להעלאות את המודעות לדרכים החמקמקות של העיצוב לשנות את תודעתנו כצרכנים וצרכניות, מעצבות ומעצבים, ומוצגים בה מעל ל־120 פרויקטים עכשוויים מהארץ ומהעולם, החל ממוצרי מדף מוכרים ופיתוחים טכנולוגיים רפואיים ועד לעבודות עיצוב ביקורתי ופוליטי, לצד מיצבים אינטראקטיביים ודוגמאות איקוניות מהתרבות הפופולרית.

בגלריות המשנה מוצגות התערוכות ״קובבות של בוץ״ במעבדת העיצוב (אוצרת: נגה שמשון) שמטרתה הנגשת הנושא לילדים ולילדות דרך ספרות ומשחק; ו״בשירות הציבור״ בחלל ההיקפי (אוצרים ויוצרים: יובל סער, אסף דיי ושאול כהן), תערוכה שמזמנת מפגש בלתי אמצעי עם סיטואציות יומיומיות ובמרכזן נושא בסיסי וצידי – השירותים.

שובר.ת שיוויון במוזיאון העיצוב חולון. צילומים: אלעד שריג

שובר.ת שוויון במוזיאון העיצוב חולון. צילומים: אלעד שריג


ארי בנג׳מין מאיירס במרכז לאמנות עכשווית

The Name of This Band Is The Art (Tel Aviv-Yafo), תערוכת יחיד לאמן האמריקאי ארי בנג׳מין מאיירס, תפתח היום (1.2) במרכז לאמנות עכשווית (CCA) בתל אביב (אוצר: ארנון בן־דרור). במסגרת התערוכה מאיירס מקים להקת רוק זמנית של בוגרי בתי ספר לאמנות, ששמה ״The Art״, והופך את גלריית קומת הקרקע לחדר החזרות שלה למשך חודש שלם. דין בר (גיטרה), גאיה ויסמן (בס), רחל לויאן (שירה) ורוני שפר (תופים), שהצטרפו ללהקה דרך אודישנים שנערכו עם האמן בתל אביב בקיץ שעבר, יהיו נוכחים בחלל, בקונסטלציות שונות, לאורך כל שעות הפתיחה של המרכז.

התערוכה תציג את תהליך העבודה שלהם על סט של עשרה שירים – המבוססים על עשרה לחנים של מאיירס שאסופים בספר שירים המוצג בחלל – עד להופעה הראשונה והאחרונה של הלהקה בערב נעילת התערוכה, שלאחריה הלהקה תתפרק. בהופעה יושק גם פנזין שיתעד את תהליך העבודה של הלהקה ואת אירועי התערוכה הנלווים שעוצב על ידי אלכסנדר קרוז (״סספר״).

ארי בנג׳מין מאיירס במרכז לאמנות עכשווית. צילומים: אנדראה רוזטי, שרה אימסנד

ארי בנג׳מין מאיירס במרכז לאמנות עכשווית. צילומים: אנדראה רוזטי, שרה אימסנד


לאה ניקל בגלריה חזי כהן

״50 שנות יצירה״, תערוכה מעבודותיה של לאה ניקל תפתח הערב (1.2) בגלריה חזי כהן. ניקל הותירה אחריה מורשת מפוארת של ציור והיוותה השראה לדורות של ציירים. בתערוכה יוצגו עבודות מכל שנות היצירה של ניקל: החל מציורים נדירים משנות ה־50, העשור שבו פעלה בפריז ויצרה שם יחד עם גדולי האמנים של אותה תקופה; דרך הציור הצבעוני הרך של שנות ה־60 וה־70, עשורים שבהם שהתה בניו יורק, רומא וישראל; ועד לעבודות הצבעוניות, רחבות היריעה של שנות ה־80 וה־90, עבודות שצוירו בסטודיו שלה שבמושב קידרון.

לאה ניקל בגלריה חזי כהן. צילומים: מ״ל

לאה ניקל בגלריה חזי כהן. צילומים: מ״ל


birds


רסיס מן הסערה במוזיאון ארצות המקרא

״רסיס מן הסערה״, תערוכה קבוצתית, תפתח מחר (2.2) במוזיאון ארצות המקרא בירושלים (אוצרת: נעה ארד יאירי). בתערוכה יוצגו עבודות שנוצרו מאז המלחמה, אך גם מהתקופה שקדמה לה והן מקבלות משמעות חדשה לאור המציאות הנוכחית. לאחר ה־7 באוקטובר, הופעל במוזיאון נוהל מלחמה והוסרו מתצוגת הקבע חפצים יקרי ערך לצורך שמירה והגנה. הדי הקרבות הדהדו מחדש מתוך המוצגים העתיקים שבגלריות המוזיאון – שרידים של תרבויות עבר מארצות המקרא שמהווים עדות לאירועים היסטוריים שהתרחשו כאן על פני אלפי שנים. אל תוך הגלריות ואל הוויטרינות שהתרוקנו, נכנסו יצירות עכשוויות המהדהדות את האירועים המטלטלים.

סיליה לינד במוזיאון ארצות המקרא. צילום: יעל אילן

עירית אבא במוזיאון ארצות המקרא. צילום: מ״ל

עירית אבא במוזיאון ארצות המקרא. צילום: מ״ל

נעה ארד יאירי במוזיאון ארצות המקרא. צילום: מ״ל

נעה ארד יאירי במוזיאון ארצות המקרא. צילום: מ״ל


טמיר חן בגלריה כורש 14

״בני שמש״, תערוכת יחיד לטמיר חן מוצגת בגלריה כורש 14 בירושלים (אוצרת: דביר שקד). בתערוכה מציג חן גוף עבודות חדש הבנוי ממיצב רישומים ומבנה ברזל ופליז בחלל, וסדרת ציורי שמן קטנים. כל העבודות נוצרו מהתבוננות ולמידה מתמשכת על בעלי כנפיים, ובפרט בפרפרי דנאיות. במהלך העבודה הדימויים עוברים מרישום בעפרון על נייר, להדבק, לעריכה בכלים דיגיטליים ושוב לרישום ידני המהדהד סימטריה. בדרך הקו והכתם עוברים התכה, נוצרת אינטימיות ואינטנסיביות בין היד הרושמת לנייר, והפרפרים מתגלמים בציור עצמו. התערוכה מוצגת כחלק מזכייתו של חן בפרס ArtiQ לאמנות ישראלית גאה לשנת 2021.

טמיר חן בגלריה כורש 14. צילומים: מ״ל

טמיר חן בגלריה כורש 14. צילומים: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. אילנה

    מרבית העבודות זה הרבה מאוד יומרה בלי שום כשרון או יכולת לצייר משהו מעבר לרמה של ילד בן 5.

  2. עידית

    נטליה זורבובה מצויינת. נהנית מקבוצת הברביזון.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden