כל מה שחשוב ויפה
חיה שפס־אבטליון במקום לאמנות. צילום: אניה קרופיאקוב
חיה שפס־אבטליון במקום לאמנות. צילום: אניה קרופיאקוב

אור ירח: חיה שפס־אבטליון במקום לאמנות

פורטפוליו Promotion: בתערוכת יחיד מציגה חיה שפס־אבטליון צילומים שמקורם הוא במיצבי אור במוזיאונים. את אלומות האור היא לוכדת באמצעות המצלמה - פעולה שלא יכולה להתבצע על ידי העין האנושית

בתערוכת היחיד ״אור ירח״ שאצרה הדס גלזר מציגה חיה שפס־אבטליון תצלומים מופשטים הבוחנים את האור כחומר, את הפוטנציאל הפיקטוריאלי של הצילום ואת מעשה ההתבוננות.

מקור הצילומים הוא בשהייה ממושכת במיצבי אור במוזיאונים ובתערוכות בארץ וברחבי העולם, שבהם מצלמת האמנית אלומות אור באמצעות זמני חשיפה ממושכים ותנועות גוף מכוונות. בדומה לריקוד איטי עם המצלמה היא לוכדת את מופעי האור שאינם נתפסים בעין האנושית ויוצרת דימויים המנותקים מהקשרם המקורי.

חיה שפס־אבטליון במקום לאמנות. צילומים: אניה קרופיאקוב

חיה שפס־אבטליון במקום לאמנות. צילומים: אניה קרופיאקוב

שפס־אבטליון חושפת את מנגנון יצירת הדימוי: שברירי אור נלכדים במצלמה ככתמי אור הנאגרים וקופאים, חלקם מתפרקים לאלמנטים בסיסיים של שקיפות, גווני צבע, צל וטקסטורה. הם מהדהדים את המקור שממנו בקעו, את החומרים שבהם פגעו ושמהם הוחזרו, ואת המכשיר שביצע בהם מטמורפוזה.

השילוב בין קרן האור למצלמה ולתנועת גופה מייצר חללים ומקומות, איברי גוף ונופים פנטסטיים, צילומים אבסטרקטיים האוצרים בחובם תנועה ומרחב, ללא גבולות ברורים, שבהם מתבטלת נוחות הזיהוי האוטומטי. חוסר ההגדרה מוביל את הצופה להתבונן, להשתהות ולצקת בדימוי תוכן מעולמו הפנימי ומדמיונו – כחוליה נוספת בשרשרת היצירה, בדומה למחזור האנרגיה בטבע.

הירח, גרם השמיים המאיר את אפלת הלילה, מוסיף רובד חומרי ורוחני נוסף. הירח אינו מקור אור ישיר, כי אם מקור אור משני שמחזיר את אור השמש. בכך מהדהד שם התערוכה את מקור האור בעבודות, שלמעשה בוקע מתוך עבודות אמנות אחרות. עבור שפס־אבטליון, אנרגיית אור הירח היא הגורם המגשר בין חושך מוחלט להארה, ולכן היא נושאת משמעות סימבולית של ניצוץ בחשכה.


חיה שפס־אבטליון | אור ירח
אוצרת: הדס גלזר
מקום לאמנות בקריית המלאכה, שביל המרץ 6, תל אביב
נעילה: 17.2

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden