כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // חוויה מרפאה בתיאטרון ויופי במוזיאון

אווטרים של מציאות: הרצאה וסרט במוזיאון תל אביב; נש(י)מה: חוויה מרפאה בתיאטרון מיסתורין; אירוע השקת גיליון: ערב רב ובית לאמנות ישראלית; הפסטיבל לקולנוע רוחני: הקרנות בסינמטק תל אביב; יופי: מופע רב תחומי של תיאטרון קליפה; רב שיח בין מוזיאונים: בית שטורמן מארח את בית השומר  

אווטרים של מציאות // הרצאה וסרט במוזיאון תל אביב

לרגל נעילת התערוכה ״איליה ואמיליה קבקוב: מחר נמריא״ יתקיים ביום שישי (1.3) במוזיאון תל אביב מפגש שיכלול הרצאה מאת שחר מולכו, אוצרת התערוכה, והקרנת סרטו של אורסון וולס, F for Fake. מציאות בדויה, זהויות אלטרנטיביות ואמת חמקמקה, הם נושאים העוברים כחוט השני הן בסרט של וולס והן ביצירתם של זוג האמנים איליה ואמיליה קבקוב. בעולם כיום, המוצף בפייק ניוז, בוטים ומערכות בינה מלאכותית, מרתק לבחון את עיסוקם של אמנים בסוגיית האותנטיות לאורך המאה ה־20.

איליה ואמיליה קבקוב במוזיאון תל אביב. צילום: דור קדמי

איליה ואמיליה קבקוב במוזיאון תל אביב. צילום: דור קדמי

מתוך F for fake בבימוי אורסון וולס. צילום: מ״ל

מתוך F for fake בבימוי אורסון וולס. צילום: מ״ל


נש(י)מה // חוויה מרפאה בתיאטרון מיסתורין

תיאטרון מסתורין הירושלמי מזמין למסע אמנותי ומרפא, שיתקיים השבוע (28-29.2) במתחם בלאק בוקס ארנה הרצליה ובשבוע הבא (4,7.3) במתחם שערי צדק הישן בירושלים. המופע יתפרס על פני המתחם וישלב בין מיצבי סאונד, וידאו ארט, שירה, נגינה חיה, ותנועה – כשהוא מנצל את מיומנות התיאטרון ביצירת חוויות אימרסיביות ומעמיקות על מנת לבצע רגע של ריפוי. ‍

נש(י)מה הוא מופע ראשון מסוגו המשלב אלמנטים של תרפיה דרך קול וגוף תוך חוויה אימרסיבית. לטובת המופע, בוצע מחקר ושימוש בטכנולוגית AI מתקדמות ליצירת הקרנות וידאו בעלות השפעה מרפאת על גוף ומוח האדם, מה שעוד לא נעשה בשום מקום אחר. במופע משתתפים כ־20 אמנים, שחקנים, רקדנים ומוזיקאים, שיפגשו את הקהל ויובילו אותו בשירה ובתנועה אל תוך חוויה מיסטית מעצימה שכולה קול, גוף ונשימה.

נש(י)מה, תיאטרון המיסתורין. צילומים: אורי הירשלר

נש(י)מה, תיאטרון מיסתורין. צילומים: אורי הירשלר


אירוע השקת גיליון // ערב רב ובית לאמנות ישראלית

אירוע השקה לגיליון המודפס השישי של מגזין ״ערב רב״ יתקיים ביום שישי (1.3) בבית לאמנות ישראלית במכללה האקדמית ת״א־יפו. הגיליון מוקדש להיסטוריה של תערוכות פורצות דרך בישראל ונוצר בשיתוף פעולה בין המגזין לבין בית לאמנות ישראלית, בהמשך לקורס ״קיצור תולדות התערוכות״ שנערך בשנים 2022-2023.

מנחים: רונן אידלמן, יונתן אמיר, עידית עמיחי; בהשתתפות כותבי המאמרים והמרצים: בתיה דונר, אילנה טננבאום, הילה כהן שניידרמן, תמי כץ־פרימן, דליה מנור, גדעון עפרת, אסנת צוקרמן רכטר, טלי תמיר; הרצאה אורחת: דלית מתתיהו

הגיליון המודפס של ערב רב בשיתוף בית לאמנות ישראלית. צילום: מ״ל

הגיליון המודפס של ערב רב בשיתוף בית לאמנות ישראלית. צילום: מ״ל


birds

הפסטיבל לקולנוע רוחני // הקרנות בסינמטק תל אביב

הפסטיבל הבינלאומי ה-17 לקולנוע רוחני יתקיים בסוף השבוע הקרוב (29.2-2.3) בסינמטק תל אביב, ויכלול סרטים והרצאות מרחיבי תודעה ומעוררי השראה. נראה כי עכשיו יותר מתמיד אנחנו זקוקים לתכנים שיזינו את הרוח בהשראה ויעניקו כלים לבניית חוסן להתמודדות עם האירועים הקשים שעוברת החברה הישראלית. בימים קשים ומורכבים אלה, מטרת הפסטיבל היא ליצור מקום של מפגש ואחדות, של מפלט ותקווה, להעניק לקהל הזדמנות להתנתק לכמה שעות מכל מה שקורה מסביב ולקבל השראה מתכנים מרחיבי תודעה.

למהדורה הנוכחית של הפסטיבל נבחרו 20 סרטים מגוונים מהארץ והעולם והרצאות מובחרות שיציעו פורטל לאפשרויות חדשות בתחומי הרווחה האישית, החברתית והפלנטרית. בין הנושאים שבהם יעסוק הפסטיבל השנה: סיפורו יוצא הדופן של כתב פוליטי צ׳יליאני שלחם בפשעי המשטר והתמודדותו עם מחלת האלצהיימר; הצצה יוצאת דופן לעולמם של ה״מודטים״ – נזירים טיבטים שחווים מוות קליני מבוקר ומאתגרים את עולם הרפואה והמדע; מסע עם 20 אלף נזירות בשלג הטיבטי; הגילויים החדשים אודות טבעה של התודעה האנושית ועוד.

מתוך ״הנזיר והרובה״, פסטיבל הקולנוע הרוחני. צילום: מ״ל

מתוך ״הנזיר והרובה״, פסטיבל הקולנוע הרוחני. צילום: מ״ל


יופי // מופע רב תחומי של תיאטרון קליפה

״יופי״ מופע רב תחומי של תיאטרון קליפה יעלה בבכורה ביום שני (26.2) במוזיאון תל אביב. המופע שיצרה וביימה עידית הרמן משלב שירה קלאסית, מוזיקה אלקטרונית ותנועה, בתגובה ליצירות המוצבות בגלריה הישראלית שבמוזיאון. הקהל מובל על ידי המופיעים במסע חושי, בניסיון לחזור אל היופי ולהשיב את הטוהר והחיוניות אל נפש שנרמסת תחת המציאות הישראלית. הדמויות הזרות והישראליות ביצירה, מתמודדות ומתעמתות תוך כדי שהן מנסות להסתיר שנאה וכיעור אל מול בעיה שנדמית בלתי פתירה.

הטקסט שכתב אריאל ברונז עבור היצירה מבטא באופן רב ממדי את קשיי הקיום שלנו, בו המרחב הופך למָשָׁל, ומחוות שבשגרה מתגלות כמכרה של יופי.

יופי, תיאטרון קליפה במוזיאון תל אביב. צילום: ארתור אסטמן

יופי, תיאטרון קליפה במוזיאון תל אביב. צילום: ארתור אסטמן


רב שיח בין מוזיאונים // בית שטורמן מארח את בית השומר

רב שיח של דיאלוג בין מוזיאונים יתקיים בשבת (2.3) במוזיאון בית שטורמן בעין חרוד. ב־7 באוקטובר פונה קיבוץ כפר גלעדי ונסגר מוזיאון בית השומר. תערוכתו של הצלם בועז לניר חולצה על ידו מהמוזיאון בזמן המלחמה, תערוכותיהן המתוכננות של האמניות ורדה יתום ורונית פורת לא נפתחו, ושתיהן פונו מבתיהן. במוזיאון בית שטורמן מוצגת התערוכה ״נחל עוז צילומים״ באוצרות משותפת של עפרה ברעם וגיא רז.

המוזיאון יארח את מוזיאון בית השומר לרב שיח בהנחיית גליה בר אור, ובהשתתפות עפרה ברעם (מוזיאון בית שטורמן), זוהר מונסונגו ובשמת הראובני זאבי (מוזיאון בית השומר), בועז לניר (שער העמקים), ורדה יתום (סאסא), רונית פורת (כפר גלעדי), גיא רז (מוזיאון ארץ ישראל).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שר

    מתי הארוע בשישי במוזיאון תל אביב???

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden