כל מה שחשוב ויפה
שולמית קופף, לפתע היא הופיעה; בית האמנים תל אביב. צילום: מ״ל
שולמית קופף, לפתע היא הופיעה; בית האמנים תל אביב. צילום: מ״ל

״לפתע היא הופיעה״: שולמית קופף בבית האמנים תל אביב

פורטפוליו Promotion: בתערוכת יחיד בבית האמנים מציגה שולמית קופף סדרה חדשה של ציורים מופשטים שבהם היא עוסקת בדמות האישה. פתיחה: 9.3  

סדרת העבודות החדשה של שולמית קופף עוסקת בדמות האישה שנרקמת לעיני הצופה בתוך ציור מופשט. הציורים, בפורמטים משתנים, בנויים מרבדים של צבע, טקסטורה וחומרים אחרים כשהציר המרכזי והחבוי שבהם הוא דמות נשית.

הדמויות אינן בולטות ולפעמים קשה לזהות אותן. ״פתאום להפתעתי היא מתגלה, רחוקה מלהיות מושלמת, נאבקת לעצמאות בתוך הכאוס שמאיים לעצור, להטביע אותה״, אומרת קופף.

צילום: דניאל חנוך

צילום: דניאל חנוך

צילום: דניאל חנוך

צילום: דניאל חנוך

קופף מציירת על בדים לא מתוחים על שולחן עבודה או על רצפת הסטודיו, כשהציור מתפתח בצורה אינטואיטיבית וספונטנית. היא מתחילה כל עבודה בזרימה חופשית של דיו יפני שחור מיוחד שאותו היא רוכשת בחנות בפריז.

המרקם עשיר בטקסטורות שאפשר להבחין בהן רק כשמתקרבים, ובחלקים מהציור ובטכניקה ייחודית, היא חושפת את הבד הגולמי שהופך להיות שקוף ושאותו היא מדגישה על ידי תאורה אחורית, כך שנוצרת עבודה רבת ממדים. השאלה שמעסיקה אותה היא סקרנות תמידית (עבדה שנים כעיתונאית) ״מעניין מה יקרה אם..״. כתוצאה של ניסויים כאלו ואחרים היא יוצרת טכניקות ייחודיות.

הציורים בנויים לרוב בקומפוזיציה של ציר מרכזי. יש בהם תנועה במרחב שמזמינה את עין הצופה לשוטט בחקירה לא לינארית. כשמגלים את הדימוי הנשי אפשר לדמיין את תנועת מחול הדמות על המצע הציורי. העדר נקודת עגינה חזותית מהווה סוג של מטאפורה לאופי הבלתי צפוי של החיים.

ההפשטה הציורית במקבץ העבודות הזה שלה מושפעת הן מיצירותיו של מרדכי ארדון הישראלי והן מיצירותיו של פול קליי – בהפשטה הצורנית והרוחנית שלהם. העבודות מוקפדות ודורשות התמדה וזמן ממושך של עשייה במגוון הטקסטורות ובגריעה, עד לחשיפת המרקם של הבד. יש בעבודותיה אסתטיקה ויופי לצד הכאב והפציעה של החומר, שמודגש על ידי הארה שמזכירה נימים ועורקים אנושיים וגם אלמנטים מהטבע ממבט על.

צילום: מ״ל

צילום: מ״ל

צילום: מ״ל

צילום: מ״ל

birds

הסדרה הנוכחית מהווה המשך לעבודות התלת ממד שלה שהוצגו בעבר גם הן בבית האמנים תל אביב. הקומפוזיציות הא־סימטריות נפרשות הפעם בדו ממד לאחר שעברו טרנספורמציה של חומר, צבע, קו וטקסטורה.

עבודותיה של שולמית קופף מוצגות כעת גם בבנייניי האומה בירושלים בתערוכה ״קפלים״ פסלי קיר, באולם טדי קולק (אוצר: ערן ליטוין).


שולמית קופף | לפתע היא הופיעה
אוצר: אריה ברקוביץ
בית האמנים תל אביב, אלחריזי 9
פתיחה: 9.3; נעילה: 30.3

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden