כל מה שחשוב ויפה
ענת גולן ב״שטח הפקר״, המפעל בירושלים (מתוך שבוע העיצוב ירושלים 2023, בית הנסן). צילום: שי בן אפרים
ענת גולן ב״שטח הפקר״, המפעל בירושלים (מתוך שבוע העיצוב ירושלים 2023, בית הנסן). צילום: שי בן אפרים

הרשימה המשותפת // 7.3.24

אסכולת ירושלים במגדל דוד ובמפעל; תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים; תערוכות חדשות במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס; דוד פרנקל בגלריה אינדי; איליה גפטר בבית האמנים תל אביב; דאנה קופרלי לרנפלד בבית האמנים תל אביב; בוחן פתע בגלריית בית הסופר

אסכולת ירושלים במגדל דוד ובמפעל

״אסכולת ירושלים – 100 שנות אמנות בעיר״ – שתי תערוכות מקבילות ייפתחו הערב (7.3) במגדל דוד מוזיאון ירושלים ובחלל המפעל בעיר. התערוכות מאפשרות לצפות לראשונה באמנות ירושלמית שהתגבשה לאורך מאה שנות יצירה, ובדימוי של העיר כפי שיצרו אותו אמניה. ״רוח אבן״, התערוכה הראשונה בצמד (אוצרת: טל קובו), מציגה את ראשיתה של האמנות העברית בירושלים עד לשנות ה־50 של המאה העשרים. זוהי תערוכת מחווה ל״ימי מגדל דוד״, תערוכות האמנות העברית הראשונות בארץ ישראל שהוצגו בדיוק באותו מקום – מצודת מגדל דוד, לפני כמאה שנים. התערוכה השנייה המוצגת במפעל, ״שטח הפקר״ (אוצר: אלעד ירון), מציגה אמנות עכשווית בירושלים משנות ה־50 ואילך.

שתי התערוכות בוחנות את תפקידה של האמנות בשדה הציבורי הישראלי, ושואלות כיצד ירושלים, בירת ישראל, היא זירה של התחדשות תרבותית, והתגייסות לאומית מחד גיסא, וזירה ביקורתית המשקפת ומגיבה לפרקים חשובים ואף למשברים בתולדותינו מאידך גיסא. זהו הסיפור הנאסף והמצטבר של עברנו וההווה המתמשך של מציאות חיינו, ומגולם אף במופע האומנותי ביחסי הגומלין בין יום יום למשבר. באותה מידה, מאפשרת האמנות למתבוננים נחמה וחופש בפרשנות וביכולת לדמיין מציאות אחרת.

מסיבה בבצלאל, נחמיה בדרשי (1914). צילום: אוסף בצלאל

מסיבה בבצלאל, נחמיה בדרשי (1914). צילום: אוסף בצלאל

יובל יאירי

יובל יאירי


תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים

ארבע תערוכות יחיד חדשות מוצגות בבית האמנים ירושלים: הראשונה, ״ניגוד סימולטני״ של חנן שלונסקי (אוצר: יונתן גולד) שבה הוא מציג שתי קבוצות עבודות: חבילות חציר בשדה ואליפסות בשדה צבע. השנייה, ״גן שעשועים״ של אנסטסיה ניקולינה (אוצר: צוקי גרביאן), שבה היא יוצאת למסע בפלנדריה של ראשית המאה ה־16, אל אחד מאבות הציור המערבי – הצייר ההולנדי הירונימוס בוש.

השלישית, ״אטרופיה קלה בחלל התת־עכבישי״ של מרב דביש בן משה (אוצרת: מעין שלף) שמותחת קו בין ההיסטורי לעכשווי ובין החלום לשִברו, בין שאיפות אוטופיות טרם לידתה של אומה מול מקריסתן. הרביעית, ״אורי שכנר, צייר 1945-2022״ (אוצרת: שלומית ברויר) – תערוכה רחבת היקף של ציורים, רישומים וספרי סקיצות שיצר שכנר במהלך ארבעת העשורים שקדמו למותו.

אנסטסיה ניקולינה

אנסטסיה ניקולינה

חנן שלונסקי. צילום: ציקי אייזנברג

חנן שלונסקי. צילום: ציקי אייזנברג

אורי שכנר. צילום: דניאל שכנר

אורי שכנר. צילום: דניאל שכנר

מרב דביש בן משה. צילום: יאיר בן ארי

מרב דביש בן משה. צילום: יאיר בן ארי


תערוכות חדשות במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס

שלוש תערוכות חדשות מוצגות במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס. ״השנה שהייתה 2023״ (אוצרים: מיכל קורמן ויותם פישביין) מציגה את אירועי השנה החולפת (שהיתה שנה מאתגרת במיוחד) בקריקטורות של 32 קריקטוריסטיות וקריקטוריסטים ישראלים.

״העולם בדרכי נעם״ – תערוכת יחיד לנעם נדב זוכה פרס עיפרון הזהב לשנת 2024 (אוצר: מישל קישקה), מציגה איורים לעיתונות ובקומיקסים על ציר זמן של קרוב לארבעים שנה ומהווה הצצה נדירה לתוך ראשו, אל עומקיו של תהליך העבודה. ״נירמו ואלנבוגן מזהים תהליכים״ (אוצרים: ניר מולד ועמוס אלנבוגן), מציגה עבודות של מיטב הקריקטוריסטים הישראלים העכשוויים, בדגש על תהליכי עבודה קומיים וסאטיריים: כיצד לוקחים מציאות איומה והופכים אותה לקריקטורה?

דניאלה לונדון דקל. צילום: ידיעות אחרונות

דניאלה לונדון דקל. צילום: ידיעות אחרונות

אילנה זפרן

אילנה זפרן

גיא מורד

נעם נדב

נעם נדב


דוד פרנקל בגלריה אינדי

״שושי״, תערוכת יחיד לדוד פרנקל תפתח הערב (7.3) בגלריה אינדי (אוצרת: גילי זיידמן). התערוכה מתחקה אחר יחסים בינאישיים ואסוציאציות תרבותיות באמצעות צילום סטילס, וידאו וסטופ־מושן. פעולות בחלל הסטודיו ובתוכנות מחשב עוקבות אחר תבניות חזותיות ומוזיקליות, ומצליבות בין גריד ויזואלי שיצר האמן, לבין גריד סאונד מאת עדיה גודלבסקי. הדיוק והאקראיות מזינים זה את זה.

סוכנים שונים שיתפו פעולה למען הפרויקט: צמחים ושחקנים אנושיים, בעלי חיים, חפצים דוממים ואף מנוע חיפוש שתרם גריד אלגוריתמי משלו. הקהל מוזמן להצטרף לחוויה סינתטית ואקוסטית, ליצוק מובן לתוך מרובעים של נונסנס, חריקות מיתר ופעמונים אלקטרוניים.

דוד פרנקל

דוד פרנקל


birds

איליה גפטר בבית האמנים תל אביב

״חזית״, תערוכת יחיד לאיליה גפטר תפתח בשבת (9.3) בבית האמנים תל אביב (אוצר: דורון לוריא). בתערוכה יציג גפטר סדרת ציורים גדולי ממדים העוסקת במלחמה וזיכרון. העבודות הראשונות בסדרה, עסקו בזיכרונות ממלחמת העולם השנייה, אך הפינות החשוכות ביותר של נפש האדם עשויות להקיץ בכל עת ולעטות מדים שונים. מאז הפלישה לאוקראינה, ואסון השבת השחורה ב־7 באוקטובר, המלחמה הפכה שוב להווה והיא אקטואלית ורלוונטית מתמיד.

סדרת המלחמה ״החזית״ מעוררת שאלות מוסריות על הדחקה וזיכרון, עדות ותיעוד, תוך שהיוצר מישיר מבט על הרוע ואל זוועות המלחמה. באופן מפתיע הציורים אסתטיים להחריד ואין בהם מוות ואלימות, או פצועים והרוגים, מלבד שתי תמונות, אחת של גופת חייל אלמוני והאחרת של הימלר לאחר התאבדותו.

איליה גפטר. צילומים: טל בדראק

איליה גפטר. צילומים: טל בדראק


דאנה קופרלי לרנפלד בבית האמנים תל אביב

״הגוף הוא הצל של התנועה״, תערוכת יחיד לדאנה קופרלי לרנפלד תפתח בשבת (9.3) בבית האמנים תל אביב (אוצרת: דנה גילרמן). הציורים בתערוכה מבוססים על תצלומים של ילדיה של האמנית בסביבתם הביתית ובמגרש המשחקים. באמצעות כתמי צבע צבעוניים וחזקים וצורות גיאומטריות מהוקצעות המשרות תחושת עליצות ושמחה, תוך תיאור פסטורלי לכאורה, היא מנסה להעביר שלל סיטואציות רגשיות מורכבות ולשכך חרדה יומיומית של אם צעירה. בהנכחת הסיטואציה על הבד, ביצירת הציור באמצעות סכיני ציירים ובאמצעות פירוק צורני של הקומפוזיציה, היא מבקשת להשקיט את עולמה הפנימי ולהתמודד עם הפחד ההורי מהלא נודע.


בוחן פתע בגלריית בית הסופר

״בוחן פתע״, תערוכה של אמנים ואמניות בוגרי בית הספר התיכון ״מעלה הבשור״ (תיכון קיבוצי בנגב המערבי) תפתח מחר (8.3) בגלריית בית הסופר ברחוב קפלן בתל אביב (אוצרות: מור פרנק ומירב גנילוין). ב־7 באוקטובר התערבו בברוטאליות ביצירה קיימת בת שנים רבות – קיבוצי הנגב המערבי. זו גם היתה המשימה שניתנה לאמנים ולאמניות על ידי אוצרות התערוכה: ״קחו יצירה קיימת ובצעו בה התערבות לנוכח ה ־7 באוקטובר. בתערוכה יוצגו יצירות אמנות פלסטית בטכניקות מגוונות ובחומרים שונים כמו נייר, טקסטיל, בטון ובד, שעברו התערבות וטקסטים שנכתבו אחרי ה־7 באוקטובר. כמו כן תוצג בחלל התערוכה יצירה משותפת להעלאת המודעות להשבת החטופים, רבים מהם מקהילת בית הספר.

יותם שפרוני. צילום: מ"ל

יותם שפרוני. צילום: מ״ל

 יעל אורן. צילום: מ"ל

יעל אורן. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden