כל מה שחשוב ויפה

תערוכות אביב 2024 בגלריה העירונית לאמנות ראשל״צ

פורטפוליו Promotion: תערוכות יחיד לרוני לנדה, אשר אלהרר, ניב גפני, רוני דוד ושיראל ספרא מוצגות בגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון, ראשון לציון

מקבץ תערוכות אביב 2024 מוצג בגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון בראשון לציון (אוצרות: אפי גן וקרן ויסהוז). התערוכות מרחיבות, משבשות או מסמנות את שאלת היחסים שבין האדם לטבע. אלו סביבות הנוגעות בשאלת החיבור בין חומר למרחב נפשי, כהדהוד לשאלת הקשר בין גוף לרוח.

התערוכות מציעות מבט מעורר על מערכת יחסי הכוחות בין טבע לאדם. זווית הראייה המוצעת אינה בהכרח האדם המתבונן בטבע, אלא הטבע מספר על האדם. אלו כמוסות של ״יופי אחר״ במרחב שיש בו מן ההקלה או הריפוי.

רוני לנדה, אינססטיום מצוי. צילום: מ״ל / גלריה רוזנפלד

רוני לנדה, אינססטיום מצוי. צילום: מ״ל / גלריה רוזנפלד

רוני לנדה, בתערוכה ״צוף״, מציגה מיצב פיסולי שיש בו ממתיקות הצוף וחיקוי הטבע, לצד פלירטוט עם המוות. האורנמנטיקה הדחוסה והצבעוניות הגדושה, כמו שואבים מזמן ומקום אחרים, המנוגדים לדלות החומר ולאור הישראלי. לנדה מפרקת את הגוף ומרכיבה אותו מחדש בדרכה הייחודית והמפתיעה.

אשר אלהרר, בתערוכה ״בקתת הצייד בעידן האנתרופוקן״, מציג מיצב פיסולי על יחסי טבע־אדם בעידן שבו האיזון מופר. הפסלים עשויים חומרי עץ ממוחזר ומוכפפים לרצונו של האמן תוך שהם מביעים את יחסי הבעלות והמרות השוררים בין האנושות לטבע הפראי, אותו היא מבקשת לנכס ולנצל לשימוש האדם.

אשר אלהרר רובה קרנף צילום בועז בריל

אשר אלהרר, רובה קרנף. צילום: בועז בריל

ניב גפני, בית מגורים בביקעה. צילום: רוני דוד

בית מגורים בביקעה. צילום: רוני דוד

birds

ניב גפני, בתערוכה ״בני אדם״, מייצר מקום מדומיין שדחליליו כמו הובאו או נחטפו אל תוך חלל הגלריה. הדחליל הוא אבטיפוס ארכיטיפי של סוכן הנברא בצלמו של האדם ולשימושו, אך במקביל גם כגולם שיכול לקום על יוצרו. בתערוכה מעמיק גפני את עיסוקו במטמורפוזות של חומר ובתופעות המהדהדות מעבר למובנן הגשמי.

בצילומיו של רוני דוד, בתערוכה ״נופי תהודה״, נעדר האדם – אך נוכחותו מורגשת בצילום מקומות שנדמים לנו מוכרים, כאילו הוטבעו בכולנו, כפי שהאדם מטביע סימניו על הטבע עצמו. נופים שהשקט זועק מהם והזמן הותיר בהם את עקבותיו כמו בפנים חרושות קמטים.

שיראל ספרא, מקלות מגולפים. צילום: מ״ל

שיראל ספרא, מקלות מגולפים. צילום: מ״ל

אצל שיראל ספרא, בתערוכה ״רוח שקטה במעלה ההר״, מתקיים מרחב מרפא, שמאני, בין הטבע לאדם ובין אדם לאדם. היצירות שנעשו ונאספו במהלך שיטוט בטבע מביאים אל הגלריה שקט המאפשר הקשבה אחרת ומשיבות לנו את האיזון שאיבדנו מאז ה־7 באוקטובר.


תערוכות אביב 2024
אוצרות: אפי גן וקרן ויסהוז
הגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון, אחד העם 8, ראשון לציון
נעילה: 10.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden