כל מה שחשוב ויפה
מיכה אולמן ברמת השרון. צילומים: מ״ל
מיכה אולמן ברמת השרון. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 21.3.24

מיכה אולמן ואבנר כץ ברמת השרון; נורית דוד בגלריה גבעון; תערוכות חדשות במוזיאון על התפר; נדיה גורנשטיין ושלומי איגר בגלריה B.Y5; אוריאל מירון בגלריה שלוש; מיכל סהר בגלריה ויטרינה

מיכה אולמן ואבנר כץ ברמת השרון

״בורות נשברים״, תערוכת יחיד למיכה אולמן (אוצרת: רווית הררי) ו״קרנבל החיות של אבנר כץ״ (אוצרים: יובל סער וענבל ראובן) ייפתחו מחר (22.3) בגלריה לאמנות עכשווית, בתערוכת חוצות ובגלריה פוסט ברמת השרון – לציון 100 שנה לרמת השרון.

התערוכה ״בורות נשברים״ היא המשך עבודות החפירה, האדמה והבורות המלווה את אולמן מראשית שנות ה־70 – מהלך מתמשך עם וריאציות אינסופיות הממשיכות לגלות בו צדדים נוספים. צורת הבור הבסיסית, הוא מעיד, ממשיכה למשוך ולרתק אותו בניואנסים שהיא מציעה: מצד אחד, המקום שבו נחפר הבור הוא בעל משמעות פוליטית עמוקה, מצד שני – הריק שהוא מציע הוא אוניברסלי ורוחני במהותו. יחסי הגומלין בין אדמה לאוויר עומדים אף הם במרכז עניינו בבורות, המשקפים את היחסים בין חומר לרוח, שכן הבור מעניק צורה לאוויר הממלא אותו וכמו מאפשר לפסל באוויר.

מיכה אולמן

אבנר כץ. צילומים: יובל חי

אבנר כץ. צילומים: יובל חי

״קרנבל החיות של אבנר כץ״ תציג איורי חיות של כץ, שהיה אחד המאיירים הבולטים בארץ, והלך לעולמו לפני ארבע שנים. בניגוד למאיירים שלהם קו וסגנון מזוהה, כץ ליהטט דרך מנעד רחב של טכניקות וסגנונות, עד ש־50 איורי החיות שמוצגים בתערוכה משווים לה אופי של תערוכה קבוצתית, ולא תערוכת יחיד של מאסטר באיור. השימוש בטכניקות שונות – כולל דיו, צבעי מים, עפרונות צבעוניים וצבעי אקריליק – כמו גם ניתוק האיורים מההקשר הסיפורי, מוסיף עומק וממד, ומצליח ללכוד את המהות של הדמויות ולאפיין אותן, דרך קווים קלילים ומלאי רגש ותנועה.

בחלל גלריה פוסט יציגו תשעה אמניות ואמני אנימציה מובילים – אוסי ולד, דותן מורנו, דניאל סוויד, יאיר הראל, יהלי הרבט, יעל רייספלד, מריאנה רסקין, נטע כהן, עמנואל זילברשניר – את הפרשנות האמנותית והאנימטיבית שלהם לתשעה מאיורי החיות המוצגים בשדרה.


נדיה גורנשטיין בגלריה B.Y5

״זיכרון צעצועים״, תערוכת יחיד לנדיה גורנשטיין, תפתח ביום רביעי (27.3) בגלריה B.Y5 (אוצרת: חגית פלג רותם). גוף העבודות בתערוכה, שמהדהד את עולם הילדות, נולד בהשראת אוסף הצעצועים הסובייטיים של גורנשטיין, והניע תגובת שרשרת של גילויים – אוצרות חבויים אפילו – מאותה ילדות נשכחת. עם הזיכרון המתעורר, התפתחו העבודות לכיוונים מפתיעים, אישיים ורגשיים. העבודות בתערוכה מציגות יחס של משיכה־רתיעה מול המקור – בסדרות של ציורים על עץ, הדפסים, פיסול בעיסת נייר וקולאז׳ים מעובדים, שנעשו בעקבות צילומי ילדות שנמצאו במפתיע בבית אמה.

את התערוכה תלווה תצוגת צעצועים סובייטיים, תחת הכותרת ״סוכנים כפולים: מחקר באוסף הצעצועים״. שלומי איגר, מעצב וחוקר תרבות ילדים, צלל לנבכי תעשיית הצעצועים בברית המועצות לשעבר וליקט עדויות לתפקידם של צעצועים לא רק כסוכני תרבות, אלא כ״סוכנים כפולים״, חתרניים, סמלי חופש הביטוי בזעיר אנפין. הם יוצרו במפעלים מורשים, בעיצוב שקיבל אישור ממשלתי. אך בהיותם מוכוונים לילדים, נהנו המעצבים מחופש יחסי, שזלג אל אופיים של הצעצועים.

נדיה גורנשטיין. צילומים: מ״ל

נדיה גורנשטיין. צילומים: מ״ל


נורית דוד בגלריה גבעון

״קבר״, תערוכת יחיד לנורית דוד תפתח הערב (21.3) בגלריה גבעון לאמנות, ותציג עבודות שיצרה בין השנים 2019-2024. התערוכה מחולקת לשני סוגי עבודות, חלוקה שעושה שימוש בשתי קומות הגלריה. בקומת הקרקע יוצגו ציורי שמן על קרטון גלי שהחלו כציורי ארכיטקטורה, באופן מיוחד ארכיטקטורה ברוטליסטית, וביחסי ארכיטקטורה וביגוד, אך בהמשך נטו לעבר מוטיבים מתרבות מצרים. הנושא הכפול של ארכיטקטורה מודרניסטית ותרבות מצרים חוצה גם את הקומה השנייה כשכאן המצע העיקרי הוא בד דמוי עור.

״אני בונה לעצמי קבר״, אומרת דוד, ״אמנם שלא כמו אצל המצרים זהו קבר־תערוכה, שהוקם כתצוגה לזמן קצר, אך ניסיתי לשלב בו אלמנטים אופייניים לקבר מצרי, כמו ביוגרפיה של בעל הקבר (דרך עבודות שחוזרות לעבודות שלי מן העבר), או בובות קטנות שתפקידן לשרת את המת״.

נורית דוד. צילומים: מ״ל

נורית דוד. צילומים: מ״ל


birds

תערוכות חדשות במוזיאון על התפר

חמש תערוכות חדשות מוצגות במוזיאון על התפר בירושלים: Welcome Home / Come Home – תערוכת יחיד לנלי אגסי (אוצרת: שיר אלוני יערי) – עבודת ניאון שעוסקת בחוויות אישיות וקולקטיביות של הגירה, געגועים ומורכבות מושג הבית. במיקומה ובעיתוי הצגתה הנוכחיים, נטענת כתובת הרפאים המרצדת על הקיר במשמעויות ובהקשרים אחרים. כמו שלט דרכים מקולקל, היצירה מהבהבת לסירוגין, כך שהאותיות Wel מבליחות ונעלמות, ונותרות המילים come home, כהבעה של משאלה או תקווה הנשארת תלויה בחלל.

ארבע תערוכות נוספות מתקיימות בשיתוף עם הביאנלה של ירושלים: ״מורדות״ של מרסל הנסלאר (אוצרת: שיר אלוני יערי) שבה סדרת תחריטים המתעדת נשים חזקות בתנ״ך; ״אורייתא״, תערוכה קבוצתית (אוצר: דוד שפרבר) המציגה עבודות שמסמנות את ערכו של הטקסט המקודש דווקא דרך חומריותו; ״הרי אומיי״ של בינגיי – אמנית סינית־אמריקאית (אוצרת: ליזה אחמדי), שעוסקת בנושאים כמו אקולוגיה, הריסות, לידה מחדש ודמיון פואטי; ו״תֹּפֶת״ של אסי משולם (אוצרת: שיר אלוני יערי) שמציג עבודות שבהן רוחשים הדיהם של מיתוסים ואתוסים ארכאיים ואקטואליים של סגידה, פולחן מוות וקורבן אדם.

נלי אגסי. צילומים: מ״ל

נלי אגסי. צילומים: מ״ל

מיכאל סגן כהן

מיכאל סגן כהן

מרסל הנסלאר

מרסל הנסלאר


אוריאל מירון בגלריה שלוש

״עצמי ובשרי״, תערוכת יחיד לאוריאל מירון, תפתח מחר (22.3) בגלריה שלוש (אוצרת: איה מירון). מירון יציג 15 פסלי עץ חדשים שבהם החומר הקונסטרוקטיבי הקשיח מעמיד פני חומר רך. בתערוכה צורות נפחיות, בשרניות כבדות ועסיסיות, מתחברות זו לזו, או לחילופין שואפות להתנתק זו מזו בנקודות דקות ומתוחות.

בתערוכה פסלי עץ קטנים, בינוניים וגדולים צבעוניים ומונוכרומטיים כאחד. רובם מופיעים ככתמי צבע מרהיבים הזולגים בחושניות בין צורות גיאומטריות לצורות ביומורפיות. הצורות נעלמות מזווית מבט אחת ואז חוזרות ומתגלות מזווית אחרת. לצד פאות ונפחים גדולים, חלקים ורכים למראה, מתגלות פאות גולמיות דקות המודגשות בצבע עז.

אוריאל מירון. צילומים: אלעד שריג

אוריאל מירון. צילומים: אלעד שריג


מיכל סהר בגלריה ויטרינה

״עיצוב בזירה רב־תרבותית״, תערוכת יחיד למיכל סהר, תפתח הערב (21.3) בגלריה ויטרינה במכון טכנולוגי חולון (אוצרת: דליה מנור). סהר, מהמעצבות הבולטות בשדה הטיפוגרפי בישראל, יצרה הרבה מהגופנים שאותם אנחנו פוגשים בחיי היומיום. התערוכה תפגיש עם הגופנים הללו ועם פועלה כמעצבת גרפית בתחום המיתוג ופיתוח זהות חזותית למוסדות תרבות; וכמעצבת ספרי אמנות. יצירתה של סהר בשני צירים מקבילים, עיצוב גרפי ועיצוב אותיות, מקיימת ביניהם מערכת של יחסי גומלין. זהו שילוב יוצא דופן המייחד את עבודתה.

מיכל סהר, גופן The Marks, 2023

מיכל סהר, גופן The Marks, 2023

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden