כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // פסטיבל הצילום ולילה בספריה הלאומית

PHOTO IS:RAEL: פסטיבל הצילום הבינלאומי במרכז ענב; סופ״ש אמנות חיה: מוזיאון העיר וכיכר ביאליק; תכנית ההכרעה: מופע בכורה במרכז לאמנות עכשווית; יום הנראות הטרנסי: הקרנת סרטים בסינמטק תל אביב; משפחת האדמה: אירוע בתערוכה ברחובות; מגדלור: לילה מואר בספרייה הלאומית ירושלים

PHOTO IS:RAEL // פסטיבל הצילום הבינלאומי במרכז ענב

פסטיבל הצילום הבינלאומי ה־11 PHOTO IS:RAEL ייפתח ביום רביעי (27.3) במרכז ענב בתל אביב ויכלול 50 תערוכות, אירועים, סיורים מודרכים ושיחי אמן. הפסטיבל מבקש להוות השנה במה ליוצרים מרחבי העולם לצד צילומיהם של קהילות מהדרום ומהצפון, נפגעי המלחמה שנעקרו מבתיהם, וחיילים, המשמיעים את קולם באופן ישיר ומרגש. במהלך הפסטיבל יתקיימו אירועים חד פעמיים של מגזין פורטפוליו: הרגע המכריע (4.4) – הרצאה ושיח על המצב, מנקודת המבט של האמנות, בהשתתפות עורכי פורטפוליו, יובל סער וחגית פלג רותם, ומייסד ומנהל פסטיבל הצילום, אייל לנדסמן; וסיורי VIP במהדורה מוגבלת (29.3, 4.4) עם עורכי פורטפוליו ומנהלי פסטיבל הצילום.

הפסטיבל הוא אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל והיחיד שנותן במה לאקטיביזם חברתי לצד גופי עבודה של צלמים ואמנים מכל העולם. הוא יכלול כ־50 תערוכות של צלמים ישראלים ובינלאומיים מובילים, לצד עשרות אירועים, מפגשים וסיורים מיוחדים, פאנלים, הרצאות, וכן אירועי אמנות רב תחומית. האירועים יתפרשו על פני כל מתחם מרכז ענב וגן העיר – באולם מרכז ענב לתרבות, בלובי השקוף של המרכז, על הגג וברחבי גן העיר.

סטיבן גלדיו, דיוקנאות מצפון קוריאה. פסטיבל הצילום

סטיבן גלדיו, דיוקנאות מצפון קוריאה. פסטיבל הצילום

מחאה משמים. יורם אלעזרי

יורם אלעזרי, מחאה משמים

רעות ברנע, תמונות מלחמה


סופ״ש אמנות חיה // מוזיאון העיר וכיכר ביאליק

השקתו הרשמית של מוזיאון העיר תל־אביב-יפו תתקיים בסוף השבוע הקרוב (28-30.3) בסדרת פעולות אמנות ציבורית בחללים השונים של המוזיאון וברחבי כיכר ביאליק. שלל פעולות אמנותיות, נדירות, משעשעות וחד־פעמיות יהדהדו את האוספים, תצוגות הקבע והתערוכה המתחלפת של המוזיאון.

בין המופעים: תהלוכת אופנה אזרחית של המעצב דוד וקסלר המנסחת מחדש את חווית הקולקטיב והיחיד בתקופה הנוכחית; תחנת הצלה – מיצב אינטראקטיבי בשיתוף מצילי העיר ואגף החופים; מופע של מקהלת מוקד 106 – לקט זעקות וטענות ממוקד הפניות העירוני בהלחנת אלון עדר, רונה קינן, מיה לנדסמן, אור רימר ומאיה דוניץ; פרפורמנס השתתפותי של מיפוי התאהבות ושברון לב בעיר; קפה התנגדות – מרחב של שיתוף ידע עם אקטיביסטיות ומובילי מחאה ומפגשים אישיים עם אמני המוזיאון שילוו את הקהל בשיטוט אל מאחורי הקלעים של יצירותיהם.

מוזיאון העיר תל אביב. צילום: אייל תגר

מוזיאון העיר תל אביב. צילומים: אייל תגר


תכנית ההכרעה // מופע בכורה במרכז לאמנות עכשווית

״תוכנית ההכרעה (פעולה מספר 13)״, מופע של האמן מאיר טאטי, יעלה בבכורה בסוף השבוע הקרוב (28-30.3) במרכז לאמנות עכשווית (CCA) בתל אביב. זהו מופע לדמויות דיגיטליות ובני אדם, שמצליב שני נרטיבים מקבילים: נרטיב ראשון יהיה סביב תוכנית ההכרעה, מסמך שפרסם בשנת 2017 חבר הכנסת דאז ושר האוצר בהווה בצלאל סמוטריץ׳, ושוטח את התוכנית שלו להכרעת הסכסוך בין ישראל לפלסטינים: חזון לפיו צד אחד יוותר על השאיפות הלאומיות שלו (פלסטין), וצד שני ישלוט בכל השטח – במדינה אחת (ישראל). הנרטיב השני יהדהד את סיפור עקידת יצחק דרך פעולות בימתיות שונות המבוצעות חי בידי פרפורמרים.

את המסמך עצמו יקריאו דמויות וירטואליות, ששימושן נפוץ בעיקר במצגות ומערכי שיעור ושבאמצעות טכנולוגיה של אינטליגנציה מלאכותית הן מעבדות את הטקסט ומבצעות אותו. הבעת הפנים הקהה והטון המונוטוני האופיינים לדמויות אלה, הופכות את הפרזנטציה למנוכרת ונטולת קול ועמדה אישיים ובכך מנכיחות את העדר ההתייחסות לגורם האנושי בסכסוך. משתתפות: מעין דנוך, שחר מרקוס, קימ טייטלבאום.

מאיר טאטי במרכז לאמנות עכשווית תל אביב. צילומים: מ"ל

מאיר טאטי במרכז לאמנות עכשווית תל אביב. צילומים: מ״ל


יום הנראות הטרנסי // הקרנת סרטים בסינמטק תל אביב

יום הנראות הטרנסי שיתקיים ביום חמישי (28.3) יצויין בסינמטק תל אביב ביום קולנוע שיוקדש לסרטי טרנסג׳נדרים, בשיתוף פעולה עם העמותה ״פרויקט גילה״ להעצמה טרנסית (ע״ר טרנסג׳נדרים למען צדק חברתי). העמותה הוקמה בשנת 2010 על ידי קבוצת אקטיביסטיות שפעלו יחד בפריפריה הכלכלית־חברתית־גיאוגרפית ונקראת על שם גילה גולדשטיין ז״ל – שחקנית, אמנית, עובדת מין ומהפעילות הראשונות של הקהילה הטרנסית בישראל. רשימת הסרטים מורכבת ממיטב היצירות הקולנועיות ממיטב פסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים כמו ״מי לא״; ״טווס״; ״מעורב״ וטרום בכורה לסרט ״אישה״.

אישה. No-Mad Films

אישה. No-Mad Films


birds

רתם רשף עם אגי משעול // אירוע בתערוכה משפחת האדמה

אירוע מיוחד יתקיים ביום שלישי (26.3) בתערוכה ״משפחת האדמה״ של רתם רשף בגלריה העירונית לאמנות בבית התרבות ע״ש משה סמילנסקי ברחובות. באירוע תשתתף לצד האמנית המשוררת אגי משעול, שתשוחח על הקשר שלה לטבע, לספרות וכתיבה, לעצמנו ולמקום שאנו חיים בו, ואולי, אפילו, על החיבור האישי שלה למשפחת סמילנסקי.

״משפחת האדמה״ היא תערוכה אישית אך בו בזמן פונה אל כל מי שקשור לארץ הזו בעבותות ואל כולנו, שהוכנו באופן כה מטלטל השנה. המיצב הציורי המתפרש בכל רחבי הגלריה, מתייחס לחזונו ולפעילותו של משה סמילנסקי, סבא־רבא של רשף איש העלייה הראשונה, סופר, איש אדמה ומי שתרם רבות להקמת היישוב בארץ, לזריעה, לשתילה, לקידום חיים משותפים ולבניית אומה יש מאין. בו בזמן המיצב מזמין למסע אישי ומאפשר לנוע בתוכו בשקט ובהתכנסות מתוך מקום של זכרון אישי והיטמעות בסביבה מצוירת ועוטפת.

רתם רשף. צילום: מ"ל

רתם רשף. צילום: מ״ל


מגדלור // לילה מואר בספרייה הלאומית ירושלים

״מגדלור״ – לילה מואר בספריה הלאומית יתקיים ביום חמישי הקרוב (28.3) – הלילה שבו יזוזו המחוגים לשעון קיץ. האירוע יכלול עם מופעים, מפגשים, שיחות והרצאות, ומתוך תקווה גדולה לצאת מהחשכה לאור – יתמלאו חללי המשכן החדש של הספרייה הלאומית בשלל אירועים המוקדשים לאפלה ולזוהר.

בין האירועים: הופעה חיה של אהוד בנאי והופעה אינטימית של עלמה גוב; שיחה עם זאב אנגלמאיר; סיור מודרך עם מיכה אולמן והצצה לתהליך עבודתו על הפסל ״אותיות אור״ הניצב בחזית הספרייה; סיורים אדריכליים; שעת סיפור לילית עם יניב ביטון, לאורה ריבלין והילה סעדה, בליווי נדב הולנדר ואלי מגן ועוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden