כל מה שחשוב ויפה
קול קורא

קול קורא: שבוע העיצוב ירושלים 2024 - ״התיבה״

פורטפוליו Promotion: יוצרים ויוצרות מוזמנים להגיש הצעות לשבוע העיצוב ירושלים שיתקיים בחודש ספטמבר בבית הנסן תחת התמה השנתית ״התיבה״. מפגש עם האוצרים: 18.4; מועד אחרון להגשה: 2.5  

סיפור התיבה טומן בחובו שאלות וסוגיות המעסיקות דרך קבע את התרבות האנושית בכלל ואת עולם העיצוב בפרט, ורלוונטיות היום יותר מתמיד: כיצד אנחנו בוחרים לשמר ולהציל את עצמנו מעצמנו? כיצד ייראה היום שבו ייבשו המים? כיצד נקום מהחורבן החומרי והרוחני?

מהי תיבה? קודם כל, מקום שבו שורדים את המבול: מתכנסים, משמרים את עצם החיים, מלקטים את החומרים שמהם נבנה עולם חדש, משקיפים אל עבר קו אופק שנותר יציב גם כשנקודת המבט מיטלטלת. תיבה היא חוסן בחירום, בית זמני, תקווה בים סוער.

שבוע העיצוב ירושלים, בית הנסן. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים, בית הנסן. צילומים: דור קדמי

תכולתה של התיבה נקבעת בפעולה אוצרותית: כל הכרעה מייצרת נרטיב, כל בחירה פירושה העדפת סיפור אחד על פני אחרים. ההחלטה מה נכנס לתוך התיבה מתקבלת מתוך תעדוף ערכי המתבצע על צירי ניגודים – בחירה בין חיים ומוות, עבר ועתיד, עיקר וטפל, הכרח ומותרות, שימור וכיליון.

סיפור התיבה התנ״כי הוא סיפור על אסון אימתני שמקורו ברעות החולות המיוחסות לאדם. לצד זאת, הוא גם סיפור על יצירה: על עשייה אדריכלית ועל האחריות האנושית לאסוף ולשמר, שהיא גם זו שמצילה, גואלת ומפיחה תקווה. השימוש הרב שעושה הטקסט המקראי בפעלי עשייה ויצירה מדגיש את הדחף האנושי לפעולה בעת חירום, שהרי כל פעולה היא התנגדות לחוסר האונים המתעורר אל מול היקף ההרס ועוצמתו.

כיצד אנחנו בוחרים לשמר ולהציל את עצמנו מעצמנו? כיצד ייראה היום שבו ייבשו המים? כיצד נקום מהחורבן החומרי והרוחני?

שבוע העיצוב ירושלים, שיפתח ב־19.9, הוא פרויקט הדגל השנתי של בית הנסן, המתקיים מאז 2011. זהו אירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל, והוא כולל שלל אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. במרכזו של שבוע העיצוב ירושלים עומדת מדי שנה תמה שלאורה נבחנות סיטואציות ירושלמיות וישראליות ייחודיות, בעלות רלוונטיות בינלאומית.

זאת, בידיעה שאיכויותיו הייחודיות של הנוף התרבותי המקומי הופכות את ישראל למעבדה חיה של נושאים גלובליים בוערים, שעל העיצוב להתייחס אליהם ולהגיב להם. מדי שנה, מעצבים משלל דיסציפלינות מוזמנים לשבוע העיצוב ירושלים כיחידים וכקבוצות כדי לפתח פרויקטים ורעיונות חדשים, ולהגיב בדרכם לתמה השנתית.

צילום: חנה טייב

צילום: חנה טייב

birds

היום יותר מתמיד, התרבות וערכה עומדים במבחן. אנחנו מאמינים כי גם בעת משבר, בכוחנו לפעול ולהשפיע, לשקם את עצמנו דרך יצירה ולעצב מחדש את המחר. השנה, שבוע העיצוב ירושלים שם לו למטרה לתמוך בפעולות וביוזמות עיצוב המבקשות להביט הן פנימה, אל תוך הדיסציפלינה, והן החוצה, אל החברה על כל היבטיה וגווניה, ולעשות כל זאת לטובת ״היום שאחרי״.

שבוע העיצוב ירושלים הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים, ומתקיים בניהול בית הנסן וחברת רן וולף.
ניהול כללי: סמדר צוק ורן וולף, חברת רן וולף
אוצרות ראשיות: דנה בן שלום וסוניה אוליטסקי
ניהול רצועות תוכן: ד״ר ג׳רמי פוגל

העבודות הנבחרות יזכו למימון ולתצוגה בשבוע העיצוב ירושלים, שייפתח לקהל הרחב ב־19.9.
מפגש עם האוצרים לקראת הגשה לקול הקורא יתקיים ביום חמישי 18.4 בשעה 20:00, בבית הנסן, ירושלים.
מועד אחרון להגשת מועמדות: 2.5
לפרטים נוספים והגשת מועמדות >>>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden