כל מה שחשוב ויפה
ראובן קופרמן במוזיאון הרצליה. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 11.4.24

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה; רואים ירוק רואים שקוף בביתן איל עופר; מרים כבסה בגלריה בזל; 40 שנה לסדנאות האמנים ירושלים; טלי רצקר ויוליאן סטופ בגלריה העירונית רחובות; ומה אם – בדיקות אלטרנטיביות בגלריה כנפיים; עומר אודוין בבית אגודת הציירים והפסלים בחיפה

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה

שבע תערוכות חדשות ייפתחו בשבת (13.4) במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית: ״ראשים וציור בתוכם״ – יאיר גרבוז מארח את אוזיאס הופשטטר (אוצר: יאיר גרבוז) תציג גוף עבודות חדש של גרבוז, שבמרכזו ציורי ראשים ודמויות אדם. לצידו יוצגו ציורים נבחרים מעיזבון הצייר אוזיאש הופשטטר (1905–1994) שבאוסף המוזיאון.

״שלוש שריטות ומכתב אהבה״ – תערוכת יחיד לאיזבלה וולובניק, זוכת המענק ע״ש לורן ומיטשל פרסר (אוצרות: אילנית קונופני ואיה לוריא) שיוצרת עולם מבוכי הנע בין חללים ביתיים מדומיינים לנופים מקומיים, תוך דיאלוג עם דימויים מההיסטוריה של האמנות ומהסביבה המיידית שלה. ״צער העולם״ – תערוכת יחיד לחביב קפצון, זוכה פרס קשת לאמנות עכשווית מיסודה של משפחת בר גיל אבידן (ליווי אוצרותי: איה לוריא), שמציג במיצב וידאו את הדמות ולטשמרץ, בתוך עולם שאין בו אחיזה, שאינו מציע קרקע מוצקה.

איזבלה וולובניק. צילום: מאיה זהבי

איזבלה וולובניק. צילום: מאיה זהבי

אירית חמו. צילום: טל ניסים

להלי פרילינג. צילום: מ״ל

ערוגת בארי. צילום: ניבי להבי

ערוגת בארי. צילום: ניבי להבי

״ובכן, הינה העולם, קטן וגדול כמו אב״ – תערוכת יחיד לאירית חמו (אוצרת: טלי בן־נון) שמציגה שלוש אנדרטאות אישיות, שבהן היא מפקיעה את החזות המונומנטלית־הירואית המאפיינת אתרי הנצחה רבים בישראל ומציעה אתיקה פיסולית המגדירה מחדש את היחסים בין אידיאולוגיה, צורה וקנה מידה. ״צללים״ – תערוכת יחיד לראובן קופרמן, זוכה פרס דיסקונט לעידוד היצירה (אוצרת: איה לוריא) שמציג גופי עבודה מהשנים האחרונות, שכורכים יחד פיסול וציור.

״צימאון״ – תערוכת יחיד לנועה תבורי (אוצרת: סמדר שינדלר) שמציגה מקבץ של פסלי ראש העשויים מתערובת של חומרי אדמה, שמייצגים אסופת דמויות של עוברי אורח. Home – תערוכת יחיד ללהלי פרילינג (אוצרת: איה לוריא) שמורכבת מסרטונים קצרצרים החוזרים על עצמם, כמו קובצי גיף זעירים המקעקעים רגעים קטנים של דרמה בלופ אינסופי.

לצד התערוכות יוצג גם פרויקט מתארח – ״ערוגת בארי״ (אוצרת: ניבי להבי) – מיצב שמורכב מצמחים שנאספו בין הבתים ההרוסים בקיבוץ, ומבקשים לתעד חלק ממה שהיה ואיננו יחד עם מה שנותר.


רואים ירוק רואים שקוף בביתן איל עופר

התערוכה ״ רואים ירוק רואים שקוף״ תפתח בשבת (13.4) בביתן איל עופר (לשעבר הלנה רובינשטיין) של מוזיאון תל אביב (אוצרת: איה מירון). התערוכה, שמוצגת בביתן שממנו נשקף גן יעקב, מבקשת להציע נחמה וריפוי באמצעות שהות במרחב משתנה, מואר באור טבעי, המהדהד את יופיים של מראות מהגן הסמוך ומשמיע טון רגשי מורכב.

כל מי שמגדל צמחים, נפגש מדי יום עם צמיחה וקמילה. תשומת לב וקרבה אינטימית מחזקות את הצמחים המשיבים לנו מכחם המבריא ודואגים להוסיף יופי ולזרוע תקווה. בדומה להכנסת צמחים לגידול בבית, התערוכה שואבת אל תוך הביתן, יצירות של אמניות ואמנים ישראליים ובינלאומיים, שהווייתן כשל גינות, פארקים וגינון.

אורס פישר. צילום: סטפן אלטנבורגר

אורס פישר. צילום: סטפן אלטנבורגר

שירה זלוור. צילום: טל ניסים

שירה זלוור. צילום: טל ניסים

שרון ברויאר. צילום: נדב זיתוני

שרון ברויאר. צילום: נדב זיתוני

עמית לוינגר. צילום: מ״ל


מרים כבסה בגלריה בזל

״רימיקס״, תערוכת יחיד למרים כבסה תפתח מחר (12.4) בגלריה בזל. זוהי תערוכת היחיד הראשונה של מרים כבסה מאז זכייתה בפרס מפעל חיים של משרד התרבות לשנת 2022. כבסה מציגה סדרה של ציורים על גבי דפים של ספרי אמנות מהספריה הפרטית שלה, שאיתם היא מתערבבת ומנהלת שיחה ציורית.

כבסה מפלרטטת עם כל עמוד, כל יצירת אמנות מקבלת מגע ציורי חושני, חושי, גופני ואינטלקטואלי. השפה הציורית של כבסה, יחד עם הדימוי הציורי, מתאחדים למפגש – רימיקס של ציורים.

מרים כבסה. צילום: מ״ל

מרים כבסה. צילום: מ״ל


40 שנה לסדנאות האמנים ירושלים

״האומן 26״, תערוכה לציון 40 שנות פעילות, תפתח מחר (12.4) בסדנאות האמנים ירושלים (אוצרות: הילי וורטמן מויאל ודביר שקד). התערוכה תתפרש בכל חללי הסדנאות ויוצגו בה עבודות של כ־100 אמני הסדנאות לדורותיהם. התערוכה פורשת ארבעה עשורים של אמנות ישראלית שבהן חלפו תמורות ותהפוכות על העיר ירושלים, על ישראל, ועל האמנות הישראלית.

התערוכה נולדה מתוך עבודת הארכיון, שהחלה לפני עשור. פרויקט האירכוב פורש דורות של אמנים ואוצרים, קהילה שנוצרה לאורך 40 שנים, השאירה חותם בשדה, והתפתחה למרכז תרבות חשוב ומשמעותי בירושלים. הארכיון אינו מבטא עבר שהושלם, אלא התבוננות שמבהירה את המשמעות של שהות – שהות שיצרה שיתופיות ובין דוריות, מקום שממנו אפשר להמשיך לשאול שאלות ולאסוף את אוצרות האמנות והתרבות, לטובת הדורות הבאים.

רעיה ברוקנטל. צילומים: מ״ל

דן רוברט להיאני

אלכס קרמר

דוד גרשטיין


birds

טלי רצקר ויוליאן סטופ בגלריה העירונית רחובות

שתי תערוכות חדשות מוצגות בגלריה העירונית לאמנות רחובות. הראשונה, ״מנוחת הלוחמות״, תערוכת יחיד לטלי רצקר (אוצרת: יערה רז חקלאי) שמציגה סדרת צילומים שבה מצולמות היא ואמה כשהן מבקרות בבתי מלון ברחבי העולם. רק במקום מנותק וזר מצליחה רצקר ליצור עם אמה אינטימיות אמיתית. רק שם מצליחות שתי הלוחמות לפשוט את המדים. רק אז הן מרגישות הכי בטוח וקרוב.

השנייה, ״חול וקודש״, תערוכת יחיד ליוליאן סטופ (אוצרת: יעל סונינו־לוי), שמציג גוף עבודות הדפס העוסק בבני אנוש, נשים וגברים משחר האנושות ועד ימינו. סטופ מקבל השראה מסיפורי העבר הקדום, מאנשים מדתות שונות שהפכו אייקונים והשפיעו על החברה, מסיפורי התנ״ך והברית החדשה וכן סיפורי רחוב יומיומיים. התערוכה נוגעת בדומה ובשונה בין נושאי קדושה ונושאי יום חול.

טלי רצקר

יוליאן סטופ. צילום: מ״ל

יוליאן סטופ. צילום: מ״ל


ומה אם – בדיקות אלטרנטיביות בגלריה כנפיים

״ומה אם – בדיקות אלטרנטיביות״, תערוכה של 16 אמנים מקבוצת כנפיים וארבעה יוצרים אורחים מקבוצת פינות עיגול מוצגת בגלריה כנפיים סלון לאמנות ביפו (אוצרות: ג׳אי דמיין ורותי רשף). האמנים הוזמנו להתייחס לכוח התמדתם של דברים המוכרים לנו במציאות או בתפיסתנו, אל מול אלטרנטיבה או שינוי מדומיין שיכולים היו להתרחש. חלק מהעבודות מתייחסות גם למציאות הקשה שאותה אנחנו חווים בחודשים האחרונים. העבודות מוצגות במרחב משותף השואף להזמין את הצופה להתבוננות וחשיבה על המוכר, ועל חוויית המרחב האלטרנטיבי המוצע.

גדעון סער. צילומים: גלריה כנפיים

אלה ששו

חיים חננאל


עומר אודוין בבית אגודת הציירים והפסלים בחיפה

״טביעת צבע״, תערוכת יחיד ראשונה לעומר אודוין, תפתח בשבת (13.4) בבית אגודת הציירים והפסלים בחיפה (אוצרים: רונית חלפון ואיציק כוכבי). אודוין, בן 24, מאובחן על הספקטרום האוטיסטי, הציג בעבר עבודות שלו בארץ ובחו״ל, וזכה עליהן בפרסים. עבודותיו מייצגות יחס שונה בין היצירה של האמן לזיכרון שלו. הציור הוא סוג של התמודדות עם הדחקה ואי־הבעה של הזיכרון, והוא זה שמתעד דרך היצירה את מחשבותיו של אודוין. דרך הציור הוא משתף רגשות ומבצע בחירות שביומיום אינן אפשריות.

עומר אודוין. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden