כל מה שחשוב ויפה
יעקב שנקר, ארטיביזם בתל חי. צילומים: מ״ל

מה חדש // ארטיביזם בתל חי

האמן אורן פישר העביר בסמסטר האחרון במכון לאמנויות תל חי את הקורס ״ארטיביזם - אמנות בקהילה״. החלום שלו להמשיך ולהפוך בסיסים צבאיים נטושים לחללי אמנות, שמאפשרים להירפא מטראומות המלחמה בעזרת אמנות ויצירה

מי אני

אורן פישר, עוסק ב־12 שנים האחרונות באמנות כעיסוק המרכזי. העבודה שלי מחולקת בין יצירה בסטודיו ופיתוח האמנות האישית שלי, לבין השילוב ומערכת היחסים שבין אמנות לחברה, קהילה, סביבה. או במילה אחת: ארטביזם. 

במשפט אחד

חלום ישן שלי שהתגשם השנה: קורס ראשון שאני מעביר במכללת תל חי בשם ״ארטיביזם – אמנות בקהילה״.

אורן פישר. צילום: תמוז רחמן

אורן פישר. צילום: תמוז רחמן

מה חדש

הקורס ארטיביזם, שאמור היה להתקיים במכללת תל חי אבל בגלל המלחמה הוא התארח בבניין התכנית לתואר שני באמנויות של בצלאל בתל אביב (תודה!!), היווה אי של יציבות ומסגרת עבור הסטודנטים המפונים של המכון לאמנויות תל חי. הוא איפשר להם להביע את התחושות ואת מחאתם על מצבם העגום בעזרת כלים יצירתיים.

במהלך הקורס קיימנו סדרת מפגשים עם אמנים ואמניות שמשלבים אמנות ואקטיביזם, ופעילים כאן ועכשיו במציאות הישראלית המורכבת. היוצרים המעולים זאב אנגלמאיר, אלכס פרפורי, אלעד ירון ומיכאל ליאני, שיתפו בפעילות החברתית־אמנותית שלהם והיוו השראה לסטודנטים בפרויקט הגמר.

במהלך הקורס הסטודנטים התחלקו לקבוצות ולכבוד פרויקט הגמר כל קבוצה הייתה צריכה לייצר פעילות אמנותית עם קהילה שהיא בוחרת. המטרה העיקרית היא לגעת באנשים ולייצר שינוי שגולש מתחום הסטודיו ומנסה לייצר שינוי חברתי כלשהו. האירוע יחתם בתערוכה שתיפתח בסוף השבוע בניין נטוש ביפו שהסטודנטים ואני נעצב (יפת 30, יפו, 18-19.4)

לינוי בן מאיר

לינוי בן מאיר

זהרה רמאל

זהרה רמאל

זהרה רמאל

זהרה רמאל

טיימליין

במהלך השנים תמיד הייתי פעיל חברתית בכל מיני אספקטים. תחילת הדרך הייתה כשיצרתי עם חברים את פרויקט צבעי בסיס: הפיכתו של בסיס צבאי נטוש לחלל אמנותי וגיבוש קהילת אמנות סביב זה. 

לאחר מכן הקמתי בתל אביב יחד עם אנטון אברמוב גלריה קהילתית בשם משונע; ואצרתי וניהלתי אמנותית את הבית האדום, שהיה מקום שעסק באמנות חברתית. בין לבין אני מאוד עסוק במאבק נגד הממשלה הנוכחית, כל פעם בווליום אחר ובכובע אחר. במהלך המלחמה אני בעיקר מצייר בהקשר לנושא, מעלה את העבודות לרשתות ומנסה להשתמש בכוח החזותי לייצר שינוי. 

birds

אולי יעניין אותנו גם

לאחרונה צפיתי בסרט ״דניאל אויערבעך״ בבימויו של דוד וולך, יוצר שאני מאוד אוהב. הוא יצר את הסרט יחד עם אייל שיראי שיזם עם טינקרבל את פסטיבל סרטים בערבה, אירוע מדהים שאני משתדל לא לפספס. 

מהו פרויקט החלומות שלך ומה צריך לקרות כדי שהוא יתגשם?

להמשיך ולפתח את פרוייקט צבעי בסיס, שמתקיים בגבולות ישראל. רק לעשות אותו בעתיד בתוך עזה. ובלבנון. ובסוריה. ובכל מקום בעולם שיש בו מלחמה ונשפך בו דם. אני חולם להפוך את הבסיסים לחללים אמנותיים שמאפשרים ליוצרים ולמבקרים להירפא מטראומות המלחמה בעזרת אמנות ויצירה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden