כל מה שחשוב ויפה
לנה גוברמן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: מ״ל
לנה גוברמן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 18.4.24

פוווווווווּ כוח הנשיפה במוזיאון ארץ ישראל; שירלי וגנר במוזיאון מזכרת בתיה; זיכרונות ממרחב מדומיין בגלריה גבעת חביבה; דפים גנובים בגלריה מזל דגים; רובל ממושה בגלריה אינדי; נשים מספרות מלחמה במרכז עדן 51

פוווווווווּ כוח הנשיפה במוזיאון ארץ ישראל

״פוווווווווּ כוח הנשיפה״, תערוכה חדשה לילדים ולכל המשפחה, תפתח בשבת (20.4) במוזיאון ארץ ישראל (אוצרות: מור חיימוביץ׳ ונגה שי־שרברק). התערוכה מאירה מחדש את הנשיפה וחוגגת את מגוון פניה וביטוייה בתרבות האנושית. היא מבוססת על פריטים מאוספי המוזיאון, מביתני הזכוכית, אדם ועמלו, הקרמיקה והפולקלור; לצד עבודות אמנות עכשוויות, מיצבים והפעלות אינטראקטיביות.

כל אלה מובילים למסע צבעוני ורב־חושי בין חומרים, זמנים ותרבויות. המבט החדש שהתערוכה מציעה חושף את הנשיפה לא רק כפעולה פיזית, אלא גם כביטוי סמלי לכוח פנימי הנמצא בתוכנו, כוח שבימים אלה אנו – כפרטים וכחברה – נדרשים לו ביתר שאת.

בוריס שפייזמן במוזיאון ארץ ישראל. צילומים: מ״ל

בוריס שפייזמן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: מ״ל

מיכה חנונה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: יונתן זייד

מיכה חנונה. צילום: יונתן זייד


שירלי וגנר במוזיאון מזכרת בתיה

״מכניקה של נשל״, תערוכת יחיד לשירלי וגנר מוצגת במוזיאון מזכרת בתיה ע״ש ערן שמיר (אוצרת: אילנית ארקין קיש). תווך שבין ההווה לעבר התערוכה מקלפת וחושפת עבורנו שכבות בנות 140 שנה שכיסו מבנים, מנגנונים ועצים. מתוך מעין פעולה ארכיאולוגית, היא מפרקת ומחברת את השכבות השונות מחדש.

כמו בעל חיים המקלף את עורו הישן ומגלה את עורו החדש, יוצרת התערוכה ריבוד אחר ושונה של אותן שכבות היסטוריות־גיאולוגיות. את העבודות בתערוכה יצרה וגנר במסגרת תכנית רזידנסי לרגל 140 שנה להקמת המושבה מזכרת בתיה, ובהשראת אוספי ומבני המוזיאון ההיסטורי. היצירות מרובות השכבות והרבדים מאפשרות לנו לחוות את הזמן שחלף, להרהר במציאות בה אנו חיים ולחשוב על העתיד לבוא.


זיכרונות ממרחב מדומיין בגלריה גבעת חביבה

״זיכרונות ממרחב מדומיין״, תערוכה קבוצתית שמשלבת אמנים ואמניות צעירים, יהודים וערבים, מוצגת בגלריה גבעת חביבה (אוצרת: ד״ר דליה מנור). האמנים התגוררו ויצרו יחד במשך שלושה חודשים, במסגרת תכנית שהות במרכז המשותף לאמנות בגבעת חביבה, כשברקע אירועי ה־7 באוקטובר. אחדים בחרו לשוטט במרחב הפיזי והתרבותי של קמפוס גבעת חביבה ומתוך ממצאי מחקרם לתת ביטוי לעולמם בעת הזאת. אחרים בחרו להתכנס אל תוך שאלות של זהות אישית, מגדרית ותרבותית ואל יחסי הגוף והנפש.

נועה קורניק בגלריה גבעת חביבה. צילומים: טל בדראק

נועה קורניק בגלריה גבעת חביבה. צילומים: טל בדראק

מלאק מנצור

מלאק מנצור

עוביידה דחלה

עוביידה דחלה


דפים גנובים בגלריה מזל דגים

״דפים גנובים״, תערוכת אמנות אורבנית, תפתח מחר (19.4) בגלריה מזל דגים ביפו העתיקה (אוצרים: חיים שושן STUDIO CAPS, KEOS). התערוכה נוצרה בעקבות דפים נשכחים, שנגנבו או שנתלשו מספרים, כשכל יצירה היא ביטוי ויזואלי לסיפור אמיתי או בדיוני לחלוטין שלא סופר מעולם.

התערוכה מזמינה לגלות את החיבור בין אמנות, ספרות, מסתורין ואקטואליה, בו בזמן שנגלה לנו אוסף של יצירות מלאות דמיון ועשויות בקפידה שנוצרו בידי מיטב האמניות והאמנים הגרפיים הפועלים כיום בזירה האורבנית. במסגרת התערוכה תפתח חנות פופ־אפ בגלריה ויתקיימו הרצאות וסדנאות מקצועיות במחיר מיוחד לאורך התקופה על ידי מיטב האמנים והיוצרים בתחומי העיצוב והאיור בארץ.

YONIL בגלריה מזל דגים. צילומים: מ״ל

YONIL בגלריה מזל דגים. צילומים: מ״ל

Klone

Klone

דימה קורמה

דימה קורמה


birds

רובל ממושה בגלריה אינדי

״אדם שחור מחזיק תקווה״, תערוכת יחיד לרובל ממושה, תפתח הערב (18.4) בגלריה אינדי (אוצרת: אסיה אלדמע). ממושה נולד בסודאן בשנת 1998, למשפחה נוצרית אורתודוקסית. הוריו נמלטו מאתיופיה לסודאן, וב־2008 הגיעו לישראל. המשפחה הגישה בקשה למקלט, אולם לא קיבלה מענה עד היום, כמו מרבית מבקשי המקלט בארץ.

לפני כארבע שנים רכש ממושה מצלמת פילם, ומאז היא חלק בלתי נפרד ממנו. תצלומיו לוכדים רגעים יומיומיים עם חברים ובני משפחה בתל אביב. עבורו, התערוכה היא הזדמנות לספר את סיפורו של מי שגדל בישראל כמבקש מקלט ועוסק בשאלות של זהות: החיבור העמוק שלו לישראל, מצד אחד, וההבנה שישראל אינה מוכנה לקבל אותו, מהצד האחר.

רובל ממושה בגלריה אינדי. צילומים: מ״ל

רובל ממושה בגלריה אינדי. צילומים: מ״ל


נשים מספרות מלחמה במרכז עדן 51

״נשים מספרות מלחמה״ – תערוכה שמציבה במרכז את קולן של נשים במלחמה תפתח בשבת (20.4) במרכז עדן 51 בקיבוץ דורות (אוצרת: אסנת ישראלי). התערוכה היא יוזמה של עמותת עדן, שמתמחה בטיפול בטראומה בנערות ונשים, ובמסגרתה מביעות שבע אמניות את הטראומה שכולנו חווינו, ומבקשות למצוא ולהראות תקווה ותקומה דרך יצירת אמנות. משתתפות: ענת אבוקיה גרוזובסקי, אורלי לנדבר טרלובסקי, גילה מאיירס, ענת עין־דור, לימור צרפתי מקס, אליסיה שחף ומרב שין בן־אלון.

מרב שין בן־אלון במרכז עדן 51. צילומים: מ״ל

מרב שין בן־אלון במרכז עדן 51. צילומים: מ״ל

ענת אבוקיה גרוזובסקי

ענת אבוקיה גרוזובסקי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden