כל מה שחשוב ויפה

גלריה בארי המחודשת נפתחת בתל אביב. תערוכת הפתיחה: מתי אלמליח

פורטפוליו Promotion: גלריה בארי תפתח ב־2.5 במשכנה החדש בבית רומנו בתל אביב, בתערוכת יחיד של מתי אלמליח, ״ואני, לו רק הייתי יכול, הייתי״. אוצרת: סופי ברזון מקאי

גלריה בארי שנשרפה עד היסוד ב־7 באוקטובר תפתח מחדש בתל אביב ותפעל שם בשנים הקרובות, בזמן שקיבוץ בארי עובר את תהליכי השיקום והבנייה מחדש שלו. הגלריה נפתחת עם התערוכה של מתי אלמליח – ״ואני, לו רק הייתי יכול, הייתי״ – שתוכננה להיפתח ב־20 באוקטובר 2023 והמתינה בסבלנות לסיום תהליכי ההקמה מחדש.

״למהלך ההקמה היו שותפים רבים, בפרוייקט שהובל על ידי רויטל בן־אשר פרץ וסחף אליו אנשים רבים ומוכשרים שביקשו לסייע בתהליכי השיקום של הקהילה והנגב״, מספרות אוצרות הגלריה, זיוה ילין וסופי ברזון מקאי, ״ועל כך אנו אסירות תודה יחד עם קהילת בארי, שמקימה את עצמה מהאפר בנחישות אל תוך עתיד ראוי וטוב. אנו תקווה שהכאוס שהוליד את שיתוף הפעולה הזה בין הנגב למרכז, ימשיך עמוק אל תוך העתיד ויאפשר תנועה טובה ונכונה יותר של רעיונות, כישורים ואמנות מצויינת״.

מתי אלמליח, ללא כותרת (ורדים)

מתי אלמליח, ללא כותרת (ורדים)

ללא כותרת

ללא כותרת

התערוכה של מתי אלמליח אוספת לתוכה 16 שנים של התבוננות, בתוכם התפתחו גם השפה האמנותית וגם האדם שהוא מול עברו, העתיד שהוא מייחל לעצמו והווה שהוא צילם. העבודה שלו, שמתכנסת ומתרחקת מהביוגרפיה הפורמלית שלו, היא מבט מתמשך על זהות. הנחת נקודות עוגן פנימיות המתחברות לסיפור גדול ממנו, ומתיחת חוטים בין חלקים שונים שמבקשים להתחבר.

הוא עוסק באופן רוחבי ולאורך שנים במזרחיות, גבריות, הומוסקסואליות. צמיד בית חולים מסמן אותו גם כאב כעת. פוליטיקת זהויות שמצהירה את מה שידוע כבר, שחיינו שזורים בעולם מושגים ומונחים שחוקי המשחק שלו נקבעים בזירת יחסי הכוח והשיח החברתיים. אבל, יש בפעולת הקטלוג הזו גם בתוך השפה, איזה חטא לכליות שניבטת חזרה מהגוף החשוף, העדין, הנוכח והחי כל כך, שנפגש עם קפלי הסדין על המיטה.

birds

גוף שמבקש להיראות פשוט כך – בשלמותו המונחת בתוך רגע אחד ודאי. גוף של אדם בעולם מחולל כבידה, מושך אליו את כל חלקיו, שקורסים אל תוכו מתוך השנים. הגוף הזה של אלמליח נודד יחד עם כל עולמו מחדר לחדר. שנים רבות של חדרים, בתי מלון, מקומות שהות ארעיים או קבועים. החדר מתפרק ממשיותו כמקום בעולם, מרגיש יותר ויותר כמו קליפה עדינה של ביצה שהוא נושא איתו, מנקודת ציון אחת לאחרת.

בתוכה, מתפתחים בסבלנות חיים שלמים שעתידים להגיח במופלאותם. ייתכן והם נולדים כאן לראשונה. גבר נולד מתוך שנים רבות של תהליכי שינוי, השלמה, מתוך אהבה רבה, מתוך חוטי משי שקופים וחזקים שטווה בתוך עצמו, ובינו לבין העולם. מגיח מתוך כל הדורות שהובילו אליו, בתוך החדר שמאפשר את חירות הקרבה לעצמו.


מתי אלמליח | ואני, לו רק הייתי יכול, הייתי
אוצרת: סופי ברזון מקאי
גלריה בארי, בית רומנו, דרך יפו 9 קומה 1 תל אביב
פתיחה: 2.5; נעילה: 15.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שדה גולדשטיין שוש

    מרגש ביותר עם רוח אופטימית עם הכול……

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden