כל מה שחשוב ויפה
נחום טבת בגלריה חזי כהן. צילום: מ״ל
נחום טבת בגלריה חזי כהן. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 25.4.24

נחום טבת בגלריה חזי כהן; פנים. גוף. בית. בגלריה בית הגפן; דורון עובד בגלריה אורית ושדי; אגם ליברטי בגלריה חנינא; סשה אוקון ובוריס כץ ב־Wild Gallery; המקום הזה – הווה מתמשך בגלריה לאמנות רמות מנשה

נחום טבת בגלריה חזי כהן

״רצפות״, תערוכת יחיד לנחום טבת, ראשונה מזה למעלה מעשור, מוצגת בגלריה חזי כהן. במרכז התערוכה עבודות קיר גדולות שנעשו בשנים 2020–2024, ולצידן קבוצת עבודות קיר אינטימיות וקטנות יותר. אחת מנקודות המוצא לעבודות היא ניסיון לדמיין מצב שבו הרצפה ״טיפסה״ אל הקיר.

העבודות מערבבות מבנים פיסוליים מורכבים עם חללים סבוכים של ציור ומאופיינות בחזרתיות, וריאטיביות, הכפלות והשתקפויות. חלקן כוללות מראות שמייצרות ״כיסים של חללים וירטואליים״ וגם קולאז׳ים של דימויים מקטלוגים מסחריים וספרי אמנות, שבדרכם מסבכים ופורמים את החלל ואת האפשרות לקרוא ולהבין אותו.

נחום טבת בגלריה חזי כהן. צילומים: מ״ל

נחום טבת בגלריה חזי כהן. צילומים: מ״ל


פנים. גוף. בית. בגלריה בית הגפן

״פנים. גוף. בית״ תערוכה המציינת 60 שנות פעילות מוצגת בבית הגפן – מרכז התרבות הערבי יהודי הראשון בישראל – בחיפה (אוצרות: אינה ברקוביץ ושאם אבו סאלח). התערוכה מחברת בין ציירת, יוצרת רב תחומית, רקדן וכוריאוגרף ומעצב אופנה שהתקבצו יחד למפגש של אמנות, דת ומקום.

הציירת אירינה כרכבי מציגה גוף עבודות שמתפרס על פני שישה עשורים, החל ברישומים שיצרה בבית הספר ובמהלך לימודיה באקדמיה המלכותית לאמנות יפה בסנט פטרסבורג, וכלה בעבודות שמן על בד ורישומי הכנה שציירה בשנים האחרונות בסטודיו בחיפה; היוצרת הרב־תחומית דועא בסיס והרקדן והכוריאוגרף סאאד מנסור מעלים מיצג חדש שמלווה בעבודת וידיאו של בסיס. עבודתם המשותפת בוחנת את יחסי הגומלין בין גוף לגוף ובין וגוף לחומר. האובייקט הפיסולי של האמן ומעצב האופנה איימן דאו מעלה זיכרונות של החגיגיות, הצבעוניות והפאר של הבית שבו שוכן בית הגפן.

דועא בסיס וסאאד מנסור בגלריה בית הגפן. צילומים: מתן רייזמן

דועא בסיס וסאאד מנסור בגלריה בית הגפן. צילומים: מתן רייזמן

איימן דאו. צילום: יובל חי

איימן דאו. צילום: יובל חי


דורון עובד בגלריה אורית ושדי

״ימים״, תערוכת יחיד לדורון עובד, מוצגת בגלריה אורית ושדי. כמו פריחת הדובדבן במסורת היפנית – מצליחה עובד ללכוד בעדשתה נקודות על ציר הזמן שחושפות את שיא היופי והחמקמקות העצובה של החיים. החיים בכלל, והחיים כאן ועכשיו. צילומים אורבניים שמתעדים פינות יומיומיות לכאורה – מתבררים במבט שני כשיאים של מחזור החיים העירוני.

עובד מתבוננת ללא התערבות במתחולל מולה, וממתינה בסבלנות וברגישות לרגעים נדירים: הרגע שבו הכסא החגיגי ותיבת כלי העבודה מהפלסטיק יחברו; צינור מרזב על מדרכה צרה שניפרם בהסתלסלות; חוטי חשמל מתוחים ברפיון נישאים מעלה. בהתרחשויות אלה באה לידי ביטוי משימת חייהם הייחודית של האובייקטים המצולמים, שהם למעשה סובייקטים עם רצון ונחישות.

דורון עובד בגלריה אורית ושדי

דורון עובד בגלריה אורית ושדי


אגם ליברטי בגלריה חנינא

Inside Out, תערוכת יחיד ראשונה לאגם ליברטי, מוצגת בגלריה חנינא (אוצרת: הגר רבן). ליברטי, הזוכה בפרס ״סלון חנינא״ לשנת 2023, מציגה התבוננות מלאת אור ושלווה על מרחבים ביתיים פנימיים. מתוך תחושה ואמונה כי המרחב הביתי נועד לשמש מקום מפלט לאדם השוכן בו, היא מבקשת לייצר מרחבים צבעוניים, עשירים, המספקים נחמה והסחת דעת מהסערות המתחוללות בחוץ. גם הנופים הנשקפים בציוריה כמו מצטרפים למהלך זה, ומציעים שפע צבעוני וצורני המשלים את המהלך של ליברטי, בניסיונה להציע לצופה את ״הטוב האפשרי״.

אגם ליברטי בגלריה חנינא. צילומים: מ״ל

אגם ליברטי בגלריה חנינא. צילומים: מ״ל


birds

סשה אוקון ובוריס כץ ב־Wild Gallery

Recensendum, תערוכת משותפת לסשה אוקון ובוריס כץ, מוצגת ב־Wild Gallery בירושלים (אוצר: מקס אפשטיין). שני האמנים מציגים שתי סדרות חדשות של עבודות, המהרהרות על אודות תשוקות אנושיות, ועל המוות. סדרת הרישומים החדשה של אוקון, שזכתה לשם ״שערי צדק״, כוללת 13 דיוקנאות של אנשים הנמצאים בחזית הבמה לפני השתחוויית הסיום, רגע לפני הורדת המסך. בוריס כץ מציג סדרה של פסלי קרמיקה בשם ״תשוקות״ – עשרה פורטרטים אלגוריים המתארים להטים אנושיים.


המקום הזה – הווה מתמשך בגלריה לאמנות רמות מנשה

״המקום הזה – הווה מתמשך״ תפתח בשבת (27.4) בגלריה לאמנות בקיבוץ רמות מנשה (אוצרת: מירי ורנר). בתערוכה מציגות שבע אמניות – אתי אברג׳ל, רותם ריטוב, זהר אלעזר ויובל יאירי, לימור כמוס, ג׳וזיאן ונונו ויעל כנעני – עבודות חדשות לצד ותיקות יותר. אי אפשר לנתק את היצירות המוצגות ממציאות החיים הנוכחית, וכך העבודות מציעות השתהות והרהור נוסף במתרחש סביב, מציעות סוג של תגובה/פעולה נוכח המצב וגם ניסיון לנחמה ואור בקצה.

רותם ריטוב בגלריה לאמנות רמות מנשה. צילומים: מ״ל

רותם ריטוב בגלריה לאמנות רמות מנשה. צילומים: מ״ל

אתי אברג׳ל

אתי אברג׳ל

זהר אלעזר ויובל יאירי

זהר אלעזר ויובל יאירי

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden