כל מה שחשוב ויפה
פולאאוט. צילומים: אמזון פריים
פולאאוט. צילומים: אמזון פריים

״פולאאוט״: יחסי האהבה־שנאה של האנושות עם עצמה

הסדרה החדשה מבית אמזון פריים כאילו מבוססת על משחק מחשב, אבל לא באמת. אולי זה מה שהופך אותה לכל כך טובה כמעט מכל בחינה אפשרית, כולל התסריט - שלא לגמרי בלתי אפשרי שיתקיים במציאות

את הדיון הזה קיימנו מספר לא מבוטל של פעמים, ובכל זאת נזכיר: עיבודים טלוויזיונים או קולנועיים למשחקי וידאו טומנים בחובם מספר לא קטן של מלכודות – מסיבות שונות ומגוונות. בכל מקרה, עד כה לא חזינו ביצירה אחת שהצליחה לתרגם במלוא שביעות רצון המעריצים של משחק כלשהו את הפיקסלים המתוכנתים לכדי משהו שלם וגדוש בכל טוב.

אולי זה סוד הצלחתה של ״פולאאוט״, הסדרה החדשה מבית אמזון פריים. היא כאילו מבוססת על משחק וידאו מצליח אבל לא באמת מבוססת. הדמויות שלה לא מככבות במשחק והסיפור אינו לקוח מאחד המשחקים (ארבעה בסדרה בסך הכל, לא כולל ספין־אופים). אפשר לומר שהיא לוקחת חלק בעולם הגדול של סדרות המשחקים.

סדרת משחקי ״פולאאוט״ עוסקת בעולם פוסט אפוקליפטי, לאחר שהמעצמות העולמיות נקלעו למלחמה אטומית שהשמידה כל זכר לחיים על פני האדמה. זאת אומרת, לא באמת ״כל זכר״. תאגיד ״וולט־טק״ השכיל לייצר מבעוד מועד כספות ענק מתחת לאדמה, שאליהן נדחסו אנשים, נשים וטף בדרך ליצור חברה חדשה. במילים אחרות: זוכרים את נח והמבול? אז רק עם נשורת אטומית. אבל גם על פני האדמה נותרו אנשים חיים, איכשהו.

הסדרה, שנוצרה על ידי ג׳נבה רוברטסון־דוורט וגראהם וגנר, והופקה על ידי חברת ההפקות של לא אחר מג׳ונתן נולאן (האח של), מתבססת ברפרוף על הרקע העלילתי הזה ומציגה לנו שלוש דמויות מרכזיות. הראשונה היא לוסי מקליין (אלה פורנל), שגדלה כל חייה בכספת ויוצאת אל העולם שבחוץ כדי להציל את אביה מפני פושטים שחדרו מהשממה שמעל, רק כדי לגלות את האמת המחרידה על העבר שלה.

על כולם בולט וולטון גוגינס, שקו העלילה המשני של דמותו הוא בעצם זה שמוביל את האירועים וחושף עוד טפח לגבי מה שקדם להם. הוא מוצג בהתחלה כסוג של נבל עם נשמה, ומתגלה בהמשך כגיבור שכולנו רוצים להיות 

השנייה היא מקסימוס (ארון מוטן), טוראי ב״אחוות הפלדה״, מעין ארגון צבאי פשיסטי, שיוצא למשימה כנושא כליו של האביר טיטוס. כשזה מת בעקבות מתקפת פתע של דוב רדיואקטיבי, מקסימוס משאיל את השריון שלו ומזמן אליו כל תקלה אפשרית. הדמות השלישית היא היצור (וולטון גוגינס), שהיה בעברו כוכב סרטים הוליוודי ג׳ון וויין סטייל, שרד את המלחמה וחי יותר מ־200 שנה כדי לספר על זה (רק שהוא כבר לא נראה כמו כוכב הוליוודי ובטח שלא כמו בן אדם נורמלי). דרכם של השלושה תצטלב ותיפרד במהלך שמונת פרקי הסדרה, והאירועים שהובילו למצבם הנוכחי יתגלו בפנינו לכל אורכה.

״פולאאוט״ הרוויחה ביושר כל מחמאה שקיבלה בכל אתר ומכל מבקר. בכלל, הסדרות מבית אמזון מוכיחות את עצמן בכל פעם מחדש כאיכותיות וראויות לצפייה. הכתיבה מצויינת, הבימוי עוד יותר והמשחק הוא הדובדבן שבקצפת הרדיואקטיבית הזו.

מעל כולם בולט וולטון גוגינס, שקו העלילה המשני של דמותו הוא בעצם זה שמוביל את האירועים וחושף עוד טפח לגבי מה שקדם להם. הוא מוצג בהתחלה כסוג של נבל עם נשמה, ומתגלה בהמשך כגיבור שכולנו רוצים להיות (רק עם אף ומראה קצת יותר אנושי). יחסי הגומלין בין שלושת הדמויות מאוזנים ולכל אחת מהן יש תפקיד מוגדר שאותו היא מבצעת בצורה נאמנה ואמינה.

birds

החדות והאיכות של ״פולאאוט״ נתונות לפן החזותי שלה כמו גם לתמה המרכזית שלה. העיצוב האמנותי נהדר עם זיקה ברורה לסגנון של שנות ה־50. זה בולט גם בפסקול שלקוח כולו מאותה תקופה ורמיזות ואזכורים לתקופת המלחמה הקרה, רק שפה היא התממשה בפטריית ענק של נשורת אטומית. יש כאן אלימות, איברים, מפלצות רדיואקטיביות ודם בליטרים, וזה פאקינג כיף.

כמו ״אופנהיימר״ (לאחים נולאן יש כנראה אובססיה לפצצות אטום. אין הסבר אחר), ״פולאאוט״ נוגעת ביחסי האהבה־שנאה שיש לאנושות עם עצמה ולחסדי המנהיגים עם האצבע על הכפתור האדום שירים את כולנו באוויר. היא מלאה בחצי ביקורת כנגד קפיטליזם, הון שלטון, תאגידי ענק ששולטים בחיינו והגלגלים שמניעים את המכונה העולמית, זאת אומרת – כסף, וכמה שיותר ממנו. מבחינה עלילתית היא לא חושפת הרבה על עצמה, עד הפרק האחרון, שגם הוא משאיר רק טעם לעוד.

״פולאאוט״ היא עיבוד מוצלח למשחק וידאו מסיבה פשוטה – זה לא באמת עיבוד למשחק וידאו. היא מתבססת על רעיונות מתוך משחק אבל לגמרי עומדת בפני עצמה כיחידה נפרדת ומוצלחת ללא קשר. מה בכל זאת לא טוב ב״פולאאוט״? כמעט כלום. היא מסקרנת מתחילתה ועד סופה, ומספרת סיפור חזק ועוצמתי שתכלס, לא רחוק מהמציאות. אגב, מישהו כאן מכיר בונה כספות אמין וזול?


פולאאוט | אמזון פריים
יוצרים: ג׳נבה רוברטסון־דוורט, גראהם וגנר
8 פרקים
4 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden