כל מה שחשוב ויפה
הקרב על הפופ טארט. צילומים: נטפליקס
הקרב על הפופ טארט. צילומים: נטפליקס

מתקתק ועתיר גלוקוז: הסרט של גׁ׳רי סיינפלד לנטפליקס

הסרט החדש שיצר הקומיקאי (שחגג לא מזמן 70!) לנטפליקס הוא חמוד ומלא סוכר ופחמימות, אבל לא מעבר לזה. כמה לא מעבר לזה? אפילו דון דרייפר לא מצליח להציל את המצב

לא צריך להרחיב כאן על קורות חייו של ג׳רי סיינפלד, מי שפינק אותנו בניינטיז בגאונותו הקומית. המניה של הקומיקאי עלתה בעוד כמה רמות בארץ הקודש בעקבות ביקור ההזדהות שלו עם תושבי העוטף וההתייחסות שלו לכל מה שקורה כאן בחצי השנה האחרונה.

בתקופה שבה לא כל יהודי שיושב בגלות מתגאה ביהדותו, וחלקם מסתתרים מאחורי אימרות טבולות בתקינות פוליטית על הסכם שלום עם ארגון טרור, סיינפלד הוא אור ליהודים בעולם המחורבן הזה. האיש שגילה לנו ציניות אמיתית מהי, חגג בתחילת החודש 70 אביבים עם עליית סרטו החדש, שאותו גם ביים – ״הקרב על הפופ טארט״ בנטפליקס.

הסרט מציג את הקרב על בטנם של הצרכנים, בעיקר ילדים קטנים, שהתרחש בשנות ה־60 בין יצרניות דגני הבוקר קלוגס ופוסט בדרך להמצאת הפופ טארט – מאפה כל אמריקאי ושילוב מושלם בין פחמימה לוהטת ומילוי מתקתק עתיר גלוקוז וצבעי מאכל.

המלחמה בין קלוגס׳ לפוסט אכן הייתה אמיתית, ובשנות ה־60 יצאו שתי החברות למירוץ שבו ניצחה קלוגס. היא הקדימה את פוסט בשיווק הפופ טארטס שלה (טייק על תנועת הפופ ארט שצברה תאוצה באותה התקופה), המוצר הפך להצלחה מטורפת והמדפים רוקנו תוך שבועיים. אבל כל קשר בין מה שקרה במציאות לבין מה שקורה בקוריוז של סיינפלד ונטפליקס – הוא מקרי בהחלט.

כפיצ׳ר סיינפלדי למהדרין מכף רגל ועד ראש, הוא מפוצץ בגגים ובדיחות אופייניות שנלקחו היישר מהסיטקום המצליח ההוא. סביר להניח שלמעריצים האדוקים, שכל נפיחה שלו כנראה תגרום להם להתמוגג, הוא יהיה הנאה מובטחת

הפיצ׳ר הדי מטופש הזה נפתח כשסיינפלד, המגלם את בוב קבאנה, איש הפיתוח בחברת קלוגס ובעצם האדם האמיתי שמנהל אותה, מספר לילד שנוגס בפופ טארט שהוא זה שאחראי על קיומו של המאפה. הילד מטיל ספק בדבריו וקבאנה מגולל בפניו את השתלשלות האירועים שהובילו ליצירתו של הפופ טארט.

״הקרב על הפופ טארט״ הוא לא הסרט שאתם צריכים, ואני גם לא סגור על זה שהוא הסרט שאתם רוצים. מה שבטוח הוא שמדובר בגילטי פלז׳ר שהוא ספק ראוי לצפייה, ספק נושק לתחתית חבית התכנים הנטפליקסית. גם בסיומו קשה להחליט מהן התחושות לגביו.

כפיצ׳ר סיינפלדי למהדרין מכף רגל ועד ראש, הוא מפוצץ בגגים ובדיחות אופייניות שנלקחו היישר מהסיטקום המצליח ההוא. וכשזה קורה, קשה למצוא בסרט הזה איזושהי מקוריות. סביר להניח שלמעריצים האדוקים של סיינפלד, שכל נפיחה שלו כנראה תגרום להם להתמוגג, הוא יהיה הנאה מובטחת.

לצידו של סיינפלד יש שורה ארוכה של שחקנים בכירים: יו גרנט הוא טוני הנמר, הקמע של קלוגס ומוביל המחאה כנגד תנאי ההעסקה של החברה; מליסה מקארת׳י היא סטאן, שותפתו של קבאנה לפיתוח הפופ טארט; איימי שומר היא מנכ״לית פוסט. עוד קופצים לביקור כריסטיאן סלייטר ופיטר דינקלדג׳ כחלבנים עסקנים ומושחתים שידם טומנת בצלחת הדגנים הגדולה של ארצות הברית.

מכיוון שהסרט הזה גם ככה לא מתיימר להיות רציני ועמוק בשום צורה, אף אחד לא נותן כאן את הופעת חייו. ולמרות שמשחק מעולם לא היה הצד החזק שלו, סיינפלד עצמו מנפק הופעה חביבה יחסית.

birds

בעניין התסריט, הסרט יורה לכל הכיוונים האפשריים. הוא מתייחס לאירועים כמו משבר הטילים בקובה או הפלישה לגבעת הקפיטול ב־2021, ועושה את זה בהומור אופייני, לאו דווקא כביקורת אלא יותר כקוריוז וטייק שלו על האירועים.

אחד הקטעים הטובים בסרט שמור לקרוסאובר עם ״מד מן״, שבו ג׳ון האם וג׳ון סלאטרי אשכרה חוזרים לתפקידיהם האייקונים. זה חמוד וקצת מצחיק, אבל במקום לרומם את הסרט, הקטע הזה, שלגמרי עומד בפני עצמו – נותן לו חותמת גומי של מערכון בסטרדיי נייט לייב שהתארך מעל למצופה.

כעבודת בימוי ראשונה של ג׳רי סיינפלד על סרט באורך מלא, ״הקרב על הפופ טארט״ הוא תוצר חמוד ונחמד, אבל לא מרשים יתר על המידה. זו קומדיה מטופשת שמרגישה כמו פרק קצת פחות מוצלח בסיטקום, כולל כל הניואנסים הקטנים של ג׳רי שלמדנו להכיר, אבל לא תתגלגלו ממנה. משפטי הנונסנס של הסרט הם הצד החזק שלו והפאנצ׳ליינים שנזרקים באוויר הם קצת כמו פופ טארטס, מתקתקים, שקופצים מהטוסטר אל על.


הקרב על הפופ טארט | נטפליקס
בימוי: ג׳רי סיינפלד
90 דקות; ארצות הברית, 2024
3 כוכבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אחד

    חוץ מההופע של יו גרנט, אין שם מה לראות. פיהוק במקרה הטוב. ואגב, הרפרנס היחידי ליהדות בכל הסרט הוא השיתוף המתועב והמיותר של דמות נאצית מוצהרת, שכולם מלבינים בחיבה. אנטישמיות זו אמנם רוח התקופה, אבל מסיינפלד היה אפשר לצפות ליותר.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden