כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // מופעים של בת שבע וקמע וכנס בנושא אמנות במלחמה

כרמינה בורנה: להקת המחול קמע בהרצליה; המוזות לא שותקות: כנס בגבעת חביבה; 2019: סדרת מופעים נוספת של להקת בת שבע; אסכולת ירושלים אז והיום: יום עיון בבצלאל

כרמינה בורנה // להקת המחול קמע בהרצליה

המופע כרמינה בורנה חוזר לבמה ויעלה חמש הופעות בלבד במהלך השבוע הקרוב (22-25.5) בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה. היצירה נוצרה במקור בשנת 2007, על ידי המנהל האמנותי וכוריאוגרף הבית תמיר גינץ, בהזמנת פסטיבל קיפריה בקפריסין. ״כרמינה בורנה״ הפכה לסיפור הצלחה בינלאומי ומאז הועלתה בכל רחבי העולם, ובכלל זה באירועי התרבות של האולימפיאדה בביגי׳ינג (2008). לקראת ההעלאה המחודשת לבקשת פסטיבלים בחו״ל, גינץ עדכן את הכוריאוגרפיה. עיצוב תלבושות מרהיב של אביעד הרמן ועיצוב תאורה חדש של שי יהודאי מפיחים רעננות ביצירה.

היצירה היא פרשנות תוססת ועכשווית ליצירה המוזיקלית של קרל אורף, קנטטה עלילתית שחיבר שחיבר בין השנים 1935-6. הוא מניע את רקדניו הווירטואוזיים בהתאם להתפתחות המוזיקלית להתהוללות במשחקי חיזור, תשוקה וארוטיקה. מתוך הנשף עטור החשקים נחשפות מגוון דמויות על זהותן הייחודית. היצירה מגיעה בשיאה לפורקן של חופש, אהבה רוחנית וגשמית.

כרמינה בורינה, להקת המחול קמע. צילום: כפיר בולוטין

כרמינה בורינה, להקת המחול קמע. צילומים: כפיר בולוטין


המוזות לא שותקות // כנס בגבעת חביבה

המוזות לא שותקות – כנס מיוחד העוסק בתפקידה של האמנות בשעות של מלחמה ושל חירום – יתקיים ביום שישי (24.5) במרכז המשותף בגבעת חביבה. בבסיס הכנס התפיסה לפיה האמנות אמורה לומר משהו ולא יכולה ״ליישר קו עם המציאות״ – היא לא יכולה לשתוק ולא יכולה להשתיק בנושאים כואבים כמו יחסי יהודים ערבים בישראל, זכויות אזרח, זכויות אדם ועוד.

בין המשתתפים: האוצרת והחוקרת גליה בר אור; האמנית וזוכת פרס רפפורט חנאן אבו חוסיין; האוצרת וחוקרת התרבות ד״ר נורמה מוסי; אמנית המולטימדיה הבינלאומית יעל ברתנא; האוצרת של מוזיאון תל אביב לאמנות דלית מתתיהו; מנהלת אגף תכנון ואסטרטגיה במשרד התרבות סברין חוג׳יראת; האמן הרב תחומי פריד אבו שקרה; הבמאי ומפיק הדוקו תומר הימן; הזמר והשחקן עלא דקה ועוד. בתום הכנס יתקיים סיור מודרך בתערוכה המוצגת במקום – ״זיכרונות ממרחב מדומיין״.

נועה קורניק בגלריה גבעת חביבה. צילומים: טל בדראק

נועה קורניק, מתוך ״זיכרונות ממרחב מדומיין״ בגלריה גבעת חביבה. צילומים: טל בדראק


birds

2019 // סדרת מופעים נוספת של להקת בת שבע

היצירה 2019 של אוהד נהרין ללהקת המחול בת שבע חוזרת לסבב הופעות נוסף ותוצג החל מהשבוע הקרוב (22.5) במרכז סוזן דלל. 2019 היא מכאן: היא עשויה מהמקום הזה ומהזמן הזה שמורכבים מלשונות, מגופים, מצלילים, מפולקלור מקומי ומלאומיות שמשועתקת ומשוכפלת שוב ושוב בחיינו; היא נוגעת במטען שנושא הגוף, וצוללת אל תוך הרפרטואר התנועתי של התרבות.

הבמה של נהרין היא ציר של היסטוריה לא כרונולוגית שהגופים בו נמתחים כמו בקפיץ. הם מתפקדים הן כמכונות להדהוד נוסטלגיה והן כיצורי כלאיים שחוגגים ומתיכים שוב ושוב את מגוון הזהויות שהגוף סופג במרחב הצר שבין הנהר לים. הם נעים הלוך וחזור, מציגים בגאווה מיתוסים מקומיים, קושרים באינטנסיביות מלאת פאתוס שמחה ומאמץ, ואז הם מאיטים, לעיתים עד כדי עצירה מוחלטת, ומתכנסים לתוך עצב עמוק.

2019 של להקת בת שבע. צילומים: אסקף

2019 של להקת בת שבע. צילומים: אסקף


אסכולת ירושלים: אז והיום // יום עיון בבצלאל

אסכולת ירושלים: אז והיום, יום עיון בשיתוף מוזיאון מגדל דוד והמפעל יתקיים בבצלאל ביום רביעי (22.5), ובו ישוחחו מרצים, אמנים וחוקרי אמנות על מאה שנים של אמנות בירושלים. שתי תערוכות – ״רוח אבן״ במגדל דוד מוזיאון ירושלים, ו״שטח הפקר״ במפעל – פותחות צוהר אל שנותיה המעצבות של אסכולת ירושלים, זרם אמנותי ייחודי שהתפתח בעיר עוד מימי הקמת ״בצלאל, בית מדרש לאמנות״ בשנת 1906 ועד ימינו.

מהי מידת החשיבות של ״אסכולת ירושלים״ להיסטוריה של האמנות הישראלית? מי הן דמויות המפתח? אילו אירועים מכוננים מגדירים אסכולה זו? וכיצד אלו מיוצגים באמנות הירושלמית היום? שאלות אלו ואחרות יידונו בכנס, שבין משתתפיו אמנים, אוצרים חוקרים ועוד.

יובל יאירי

יובל יאירי, מתוך ״אסכולת ירושלים״ במפעל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

תגובה אחת

 1. אזרח ם פה שוט

  פשוט סוטים
  כל התערטלות הזאת פשוט בא לי להקיא ממכם
  וזה נראה לכם סטנדרטי
  אתם מבינים ככה הרסתם את המדינה
  פריצות זה לגויים לא לנו

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden