כל מה שחשוב ויפה
עליזה יבין, דיוקן. צילום: עמרם כהן
עליזה יבין, דיוקן. צילום: עמרם כהן

״תערוכה שהיא היפוכה של תערוכה אחרת״ בסדנה לאמנות יבנה

פורטפוליו Promotion: תערוכה לזכרו של האמן ניהאד דביט תפתח ביום שישי בסדנה לאמנות יבנה, ותכלול עבודות של עשרות אמנים ואמניות שנעשו במחווה לדביט האדם ולעבודתו האמנותית

״תערוכה שהיא היפוכה של תערוכה אחרת״ תוכננה לכבודו של האמן ניהאד דביט, שאמור היה להציג מיצג אקספרימנטלי חדש לאור המחקר רב השנים שלו, בגלריית הסדנה לאמנות יבנה. דביט היה אמור לפסל דמות אדם בטכניקות שונות של חוט ברזל ולצידה להציב דמויות קטנות בגודלן, שמיצב צללים היה אמור להעצים את נוכחותן ולקחת אותנו הצופים להרהור וחשיבה, בהקשרים אנושיים ורגשיים – כאלו שמן הסתם היו מקבלים פירושים אקטואליים לתקופה ולמציאות שבה אנחנו חיים מאז ה־7 באוקטובר – מציאות שהשפעתה על דביט היתה משמעותית ומכבידה ביותר.

כחודש לפני תאריך התערוכה המתוכננת, נפטר דביט. ליבו הרחב נדם כשהוא בן 55 בלבד. התערוכה שתוצג במקומה (אוצרים: עדי יקותיאלי ורוני ראובן) היא תערוכת מחווה לכבודו, ומשתתפים בה עשרות אמנים שביקשו להציג בה ובכך להוקיר את אישיותו המיוחדת ויוצאת הדופן. נדיר לחוות אהדה רחבת היקף שכזו לאמן שמשך אליו רבים, במסגרת אינטראקציות אנושיות ושיתופי פעולה אמנותיים.

 ניהאד דביט, עץ הזית. צילום: עמרם כהן

ניהאד דביט, עץ הזית. צילום: עמרם כהן

גילה מילר, התחדשות. צילום: דורון מילר

גילה מילר, התחדשות. צילום: דורון מילר

האמנים התבקשו להציע עבודה המתייחסת לניהאד עצמו, הן כאדם והן כאמן, בתוך מערכת הערכים שלו שדגלה בשיתוף ובשיח בין כולם, ללא הבדלי דת גזע ומין. דביט האמין בחיבור בין אנשים באשר הם, ולכן סלל מסלולים בוני אמון, תוך ניהול דיאלוג המקדם דו־קיום בחלקת האדמה שלנו; אדמה למודת מלחמות אינסופיות שמתנהלות מתוך צורך שורשי עמוק בהגדרה ובזהות, צורך המושך עמו סכסוך ארוך, כואב ועקוב מדם. ברוחב לב ייחודי, שהיו בו נתינה והכלה כערכים אנושיים בסיסיים, הוא ניהל את חייו האישיים והמקצועיים גם יחד.

התערוכה מציגה מערכת צבעונית של חברויות וסגנונות עבודה מגוונים, כשלא כל האמנים המשתתפים בה הכירו האחד את השני לפניה. דביט היה מאסטר ברגישות אנושית וכך זכה כל אחד מחבריו, מהאמנים וממכריו בתשומת הלב שלו, כמו גם באפשרות ללכת איתו, לב אל לב, בדרך משותפת טהורה, בשבילים מקומיים ובשיתופי פעולה שהתרחשו במקומות רבים ולאורך שנים.

birds

לא תמיד אמנים מסוגלים לפרגון הדדי ואילו דביט, כאמן וכאישיות, היה ההפך של זה, כמו גם התערוכה הזו – המייצגת במעט את עושר יחסי האנוש שהיו שזורים בחייו. אמנויות למיניהן, באמצעות הדמיון, מאפשרות לנו לתרגם דברים שהיינו רוצים שהם הם יהיו המציאות. תערוכה זו היא מפגש של ניהאד עם חבריו האמנים, בחלל אחד עם חלל גדול בלב כולנו.

מהצד האחד, תערוכה זו היא היפוכה של תערוכה אחרת. מאידך, תערוכה זו גם משלימה אותה, בדמותו של ניהאד דביט האדם והאמן. יהי זכרו ברוך ותהי מסכת חייו דוגמא והשראה עבורנו ועבור רבים אחרים.


תערוכה שהיא היפוכה של תערוכה אחרת
אוצרים: עדי יקותיאלי ורוני ראובן
הסדנה לאמנות יבנה, שדרות דואני 25, יבנה
פתיחה: 24.5 בשעה 11:00; נעילה: 3.7

חדוה ראובו. צילום: עמרם כהן

חדוה ראובו. צילום: עמרם כהן

ענבל בן ברית. צילום: מ״ל

ענבל בן ברית. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden