כל מה שחשוב ויפה
ויקי סקנדריון. צילום: כרמל שגב
ויקי סקנדריון. צילום: כרמל שגב

מה קורה // ויקי סקנדריון

בתערוכה הזוגית ״מלקטות תקווה״ ביחד עם אניה קרופיאקוב, ויקי סקנדריון מציגה עבודות שמתבססות על שיטוט וליקוט בטבע ומייצרות נוף טבע מלאכותי־סוריאליסטי מחוץ לזמן ולמקום

מי?

ויקי סקנדריון, 67, מיפו.
אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות.

מה בצלחת?

כל צלחת שמניח לפני השף הפרטי שלי שהוא בן זוגי.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה אני משתתפת בתערוכה הזוגית ״מלקטות תקווה״ בגלריה מנשר עם האמנית אניה קרופיאקוב, באוצרות המופלאה של מיטל כץ מינרבו, שאצרה ברגישות ובחוכמה. התערוכה עוסקת בעקבות של זכרון וברעיונות של נצחיות ושימור, נושאת עמה נרטיב של כאב וריפוי בשל עיסוקה בחולף ובמה שדינו להעלם, כששיר קינה חרישי מרחף מעליה.

העבודה שלי מבוססת על שיטוט וליקוט בטבע, שעבורי הוא זה שנפלט מן הים, שיירי טבע יבשים וקמלים כאלה שנפלטו ממחזור החיים ונמצאים בשולי הדרך כמו זרדים, ענפים יבשים, שורשים, קליפות חלולות, עלים ועוד. אני חשה משיכה עמוקה לסוג הזה של הטבע שאני אוספת לחיקי ואוגרת בסטודיו.

אני מוצאת בו יופי פיוטי וענוג שמאוד מרגש אותי. המפגש עם שרידים אלה נוגע במקום עמוק שקשור לאזור זמן אחר, קדום וקמאי. אני מזהה בו את עצמי ושואבת ממנו את מקורות ההשראה והיצירה שלי. הוא מאפשר לי לפנטז מחוץ לגבולות המציאות ולחוות רגע קדום.

סף כאב. צילומים: מיטל כץ מינרבו, אניה קרופיאקוב

סף כאב. צילומים: מיטל כץ מינרבו, אניה קרופיאקוב

חמלה

חמלה

ערבה בוכיה

ערבה בוכיה

ללא כותרת

ללא כותרת

דמעות שחורות

דמעות שחורות

דמעות תנין

דמעות תנין

בתהליך העבודה בסטודיו אני סועדת את הפרגמנט הצמחי היבש על ידי פעולות עמלניות וחזרתיות כמו טבילה, עיטוף, קילוף, תפירה ומילוי. סדרת פעולות טיפוליות זו נעשות על יד הכלאה של חומרים זרים זה לזה, הסינתטי והאורגני בתוספת צורות טעונות סימבוליקה איזוטרית.

הפרגמנט השולי עובר התמרה והאדרה מטבע מת ונטוש, חסר הילה, לאוביקט אחר במהותו ובמשמעותו עד לכדי התעלות וקדושה. עבורי אין הבדל בין מעשה האמנות לפולחן פגאני ופרטי, זהו גם עיסוק בפוסט־מורטום שבו אני מעניקה חיים חדשים שלאחר המוות.

חיבור סך הפסלים בחלל הגלריה יצר מיצב המדמה נוף טבע מלאכותי־סוריאליסטי, מעין מרחב פולחני ארכיטיפי הנמצא מחוץ לזמן ולמקום. הנוף מייצר סוג של מפה עם נתיבי גישה לביוגרפיה מורכבת.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

פנים מול פנים לא פגשתי אף פעם אמן שהוא מחוץ לישראל. במסגרת הרצאה על אמנים בינלאומיים פגשתי אמן מופלא על המסך, פטריט הליליי (petrit halilaj) שמו. חשתי חיבור מיידי לעולם הדימויים שלו שגם הם עוסקים בטבע.

מה פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

החלום שלי הוא להמשיך לקום כל בוקר בחדווה לסטודיו ליצור עולמות ולהמציא את עצמי מחדש. בקצה של כל תהליך או פרויקט חדש ארצה להציג בתערוכה. בנוסף אני חולמת להגיע לסיטה בפריז לחצי שנה.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

מצאתי חולצה שהסתתרה ונשכחה בארוני העמוס שחלק גדול ממנו לא בשימוש. הרגשתי כאילו והתחדשתי בחולצה חדשה וכמו באמנות שלי היא קיבלה חיים חדשים.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

מלקטות תקווה. צילומים: אניה קרופיאקוב

מלקטות תקווה. צילומים: אניה קרופיאקוב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

תגובה אחת

  1. ליאת

    מספיק לחלוק מחמאות לאוצרות-" מופלאה, נהדרת, מיוחדת, נדירה". אוצרות לא נזקקות להגדרות חריגות. הן עשו את עבודתן ואין צורך במחמאות ללא פרופורציות.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden