כל מה שחשוב ויפה
רוני גולוס, נקלע בדרכי. צילומים: ויקטור פרוסטיג

רוני גולוס בפריסקופ: נקלע בדרכי

פורטפוליו Promotion: בתערוכת יחיד בגלריה פריסקופ, המעצבת הוותיקה רוני גולוס מציגה סדרת עבודות אישיות ורגישות, שמשלבות קרמיקה וקליעה בעבודת יד, מחומרים שנאספו בטבע

רוני גולוס מציגה בגלריה פריסקופ תערוכת יחיד אישית ומיוחדת. כמי שבמשך שנים פיתחה מוצרים בעיצוב תעשייתי – בעיקר לגיל הרך – היא פונה לעבודת יד עמלנית, בשילוב טכניקות מסורתיות וחדשניות, ויוצרת בחומרים טבעיים וממוחזרים שהיא אוספת בדרכי היומיום. כל יציאה מהבית יכולה להסתיים בתא מטען מלא תרמילי פרי שנפלו על הרצפה, ריקים מגרעינים, ממתינים לעיצוב מחדש. ענפים יבשים, קוצים, שאריות. חומרים שסיימו את תפקידם – הופכים לחומרי גלם פוטנציאליים וממתינים בסטודיו שתפיח בהם חיים חדשים.

״שנים ארוכות עסקתי בעיצוב מוצרים. בעיקר מוצרים עבור תינוקות, בתקווה שיתעצבו כאנשים סקרניים ויצירתיים. במהלך השנים מוצרים שעיצבתי יחד עם שותפתי צפרירה היו להצלחה ברמה עולמית. חברת ׳גולוס ויסמן עיצוב׳ הייתה למותג מוכר בעולם, ומוצריה זכו לעשרות פרסים בין לאומיים. החברה שהקמנו עסקה בעיצוב, יצור ושיווק של מוצרי תינוקות ברחבי העולם וכיום היא ממשיכה את פעילותה בהצלחה, בלעדי. מאז עזבתי את העבודה המשותפת חזרתי לאהבה נושנה, עבודה בחומר, עבודת כפיים״.

ביד אומן לוקחת רוני את שתי קבוצות החומרים – האנאורגניים: אדמות, חרסיות, חומרים קרמיים; ומהצד השני החומרים האורגניים: ענפים וסנסנים (שרביטים של עצי תמר עליהם נמצאים הפרחים ומתפתחים הפירות). היא בוחנת אותם וממיינת אותם: ענפים קצרים מול ארוכים, עבים מול דקים, כאלו שסיימו להתייבש וכאלו שעוד כולאים בתוכם נוזלים; חומרים קרמיים בצבעים ובגרגור שונה.

בבסיס החיבור בין משפחות החומרים ניצבים דימויים בסיסיים של מעגלים ועיגולים, כמו מתארים בעצמם את פעולת המִחְזוּרבמובנה המַחְזוֹרִי, המעגלי. גלגל האבניים פוגש את השזירה המעגלית; הכד את מעגלי הענפים; החירור הסיבובי של חומר את גלילת העלים; והגילוף ההיקפי את גלגל כפיסי העץ.

״אני חושבת על התהליך כולו כגלגול נשמות, אבולוציה תרבותית, שבכל גלגול חדש המופע שונה, האישיות אחרת, התפקוד והייעוד שונה. אבל משהו מהגנטיקה העתיקה, הבסיסית ממשיך להתקיים״.

באוביקטים בתערוכה, החומר הקרמי כולא את האורגני, מאלף אותו, אך בה בעת, האורגני מארגן את החומר הקרמי, מבקיע בו עיגולים, מחורר אותו ופוער בו פתחי אוורור. האוביקטים שנוצרים הנם פראיים ומאולפים בו זמנית. מלאי כבוד למסורת קרמית בת אלפי שנים ולחומרים בני מליוני שנים, ובה בעת מחשבים מסלול מחדש, יוצרים בהם חיים חדשים, חיים משותפים, כאילו מעולם לא נפרדו.

״אם בתקופת עבודתי כמעצבת מוצרים היו נשלחים שרטוטים ליצרנים בסין לביצוע העבודה ולייצור המוני, הרי שכעת אני עסוקה ביצירה במו ידי. מתבוננת בכפות ידי ורואה ידים של פועל, איש עשייה, של אדם שמנהל מערכת יחסים אינטימית עם החומר. ידיים בעיני הן ראי הנפש, הן מעידות על הדרך, הן מספרות סיפור. את הסיפור שלי״.


רוני גולוס | נקלע בדרכי
אוצר: רועי מעין
גלריה פריסקופ, בן יהודה 176, תל אביב
נעילה: 23.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden