כל מה שחשוב ויפה
רחל עזרא. צילומים: עמרם כהן
רחל עזרא. צילומים: עמרם כהן

מראות של קדושה: רחל עזרא בגלריה אשכילה

פורטפוליו Promotion: בתערוכת יחידה ביפו, רחל עזרא מפגישה בין פנים לחוץ ובין קודש לחול

רחל עזרא, אמנית דתייה, מתמקדת בנושאים הקשורים למעגל חייה: משפחה, סביבת המגורים ובית הכנסת כמקום של קדושה. בתערוכה ״מראות של קדושה״, שתיפתח בגלריה אשכילה ביפו ביום שישי, 21.6, היא אוחזת בתקווה במפגש בין הפנים לחוץ, בין קודש לחול. את התערוכה אוצרים במשותף איתי גבאי מנהל הגלריה ורוני ראובן, מנהל הסדנה ביבנה, שם מלמדת רחל.

תחריטים שיצרה בעקבות ה״שבר״, התבססו על צילומים אותם צילמה רחל מאשנב ״עזרת הנשים״. חור הצצה לחיים, לזמן, למחשבות על ההווה ולתהיות על העתיד הלא נודע. עבודות העוסקות במפגש בין החוץ לפנים, בין הרגוע לסוער. מראות של קדושה אפופת מסתורין.

רחל עזרא. צילומים: עמרם כהן

רחל עזרא. צילומים: עמרם כהן

תקופת מלחמת ״חרבות ברזל״ הביאה עימה דילמות נוספות. הקשיים הפרטיים חברו לקשיים הלאומיים והביאו עימם מצבים אשר לא ניתנים להכלה. אלו הובילו לעבודות הצבע הגדולות, שהחלו כציורי ״טבע דומם״ והתפתחו תוך רצון להיאחז בתקווה ל״מראות של קדושה״.

birds

השימוש בזהב כצבע המסמל את בית הכנסת המייצג את הקדושה, מאזכר גם את מטפחותיה של אמא השזורות בחוטי זהב, המעוטרות בפרחים ואורנמנטים בצבעים חמים ומעידות על הצורך לזכור ולשמר. מטפחות שנלקחו מביתה של האם בימי השבעה כביטוי לחוזקה פיזית ורוחנית וכזיכרון לדורות הבאים.

רחל, ילידת יבנה 1956, לימדה שנים רבות אמנות בבתי ספר יסודיים ביבנה ופרשה לגמלאות. כיום היא מלמדת בסדנה לאמנות יבנה. היא יוצרת בטכניקות של ציור בצבעי שמן, רישום ותחריט. כיום היא חיה ויוצרת במושב בן זכאי. למדה אמנות במכללה האקדמית לחינוך תלפיות בתל אביב, אצל האמנים אליהו גת, משה רוזנטליס, אריה למדן, ישראל הרשברג, הסדנה להדפס ירושלים ועוד. עבודותיה של רחל הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות, בארץ ובחו״ל.


רחל עזרא | מראות של קדושה

אוצרים: איתי גבאי ורוני ראובן
גלריה אשכילה, רח׳ הפנינים 2, יפו.
פתיחה: שישי 21.6, בשעה 12:30. נעילה: 12.7. שיח גלריה: יום שישי 5.7 בשעה 12:30

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden