כל מה שחשוב ויפה
גינת מויאל (HOTCROWN), קולקציית העוטף. צילומים: מ״ל
גינת מויאל (HOTCROWN), קולקציית העוטף. צילומים: מ״ל

תכשיטים כפריטי הנצחה: הפרויקט של גינת מויאל (HOTCROWN)

אחרי ה־7 באוקטובר החלה מעצבת התכשיטים גינת מויאל לעצב כאלה שנושאים סמלים שמזוהים עם ישראליות ויהדות. בהמשך החלה לקבל פניות מבני משפחות של נרצחים או חטופים במטרה לשחזר תכשיטים בעלי מטען רגשי - שהפכו גם לפריטי הנצחה

אירועי ה־7 באוקטובר החזירו את גינת מויאל, בעלת המותג HOTCROWN הביתה – למושב ישע שבו נולדה וגדלה, לאנשים שאיתם גדלה ולזיכרונות משירותה הצבאי כתצפיתנית בעזה. ״גדלתי במועצה האזורית אשכול, אני מכירה שם כל ישוב וישוב. הייתי מטולטלת לחלוטין ממה שארע לחברים הקרובים שלי ובכלל לאנשי האזור. הייתי עסוקה בחשיבה איך אני יכולה לפזר קצת אור בחושך שבו הם חיים״.

HOTCROWN הוא מפעל חייה של מויאל, שהקימה לפני עשור עם בן זוגה לשעבר. המותג צמח והפך מעסק קטן למותג יוקרתי ונחשב. נכון להיום מפרנסת החברה עשרה עובדים וכוללת בית מלאכה ברמת גן, חנות דגל ברחוב דיזינגוף בתל אביב ואתר פעיל.

ניר עוז

ניר עוז

חולית. צילום: אורי ליבני

חולית. צילום: אורי ליבני

מועצה אזורית אשכול

מועצה אזורית אשכול

רעים

רעים

נתיב העשרה

נתיב העשרה

המלחמה תפסה את מויאל בדיוק בשלב שבו תכננה לחגוג עשור למותג. ״חבל אשכול הוא אזור שבו כולם מכירים את כולם. רשימת השמות של חברי ילדות, מכרים ושכנים שנרצחו, נחטפו, נפצעו או שכלו קרובי משפחה – ריסקה אותי. האובדן מטורף והסיפורים ששמעתי והכרתי היו בלתי נתפסים. החיים התהפכו לרבים ממכריי. לא ממש הבנתי איך אני ממשיכה לעסוק בתכשיטים בימים כאלו״.

בימים הראשונים פעלה לצד מכרים וחברים בחמ״ל המלחמה שפעל מתל אביב והתעסקה בשינוע חבילות למפונים בבתי מלון ובניחומי אבלים. ״לא חשבתי שאצליח לחזור לעצב. ככל שחלפו הימים קיבלתי פניות מנשים שעברו אסונות אישיים נוראיים. זה הוביל אותי לקבל החלטה לקדם פרויקט מיוחד שיאפשר לנשים שחוו אובדן להנציח את יקיריהן באמצעות תכשיט״.

הרגשתי צורך להקיף את עצמי בסמלים מעצימים. בשיחות עם חברים הסתבר לי שאני ממש לא היחידה. אחרי ה־7 באוקטובר רבים החלו לענוד מגיני דוד ו/או סמלים אחרים שמזוהים עם היותנו ישראלים ויהודים

אז כמובן התעוררה שאלת מיליון הדולר, היא מספרת: ״איך מממנים פרויקט כזה, בעיקר כשמדובר בתכשיטים שעשויים ממתכות יקרות כמו זהב שמשובץ באבנים טובות. לצורך כך השקנו את פרויקט ׳מחבקות את אשכול׳ ונכון להיום 15% מההכנסות של מכירות הקולקציה הזו מועברים לקופה ייעודית שמממנת את פרוייקט ההנצחה והשחזור.

״הפרויקט יצא לדרך בדצמבר 23 ומאז יצרנו מגוון רחב של תכשיטים בטווח מחירים רחב, החל מ־296 ועד 7,680 שקלים. הפריטים עשויים זהב – צהוב, אדום או לבן, וכוללים שרשראות ותליוני מפת ישראל ומגן דוד במספר וריאציות, וגם אפשרות לשבץ יהלומים או אבני רובי, ספיר ואמרלד״.

למה דווקא הסמלים האלו?

״הרגשתי צורך להקיף את עצמי בסמלים מעצימים. בשיחות עם חברים הסתבר לי שאני ממש לא היחידה. אחרי ה־7 באוקטובר רבים החלו לענוד מגיני דוד ו/או סמלים אחרים שמזוהים עם היותנו ישראלים ויהודים. הבחירה במגן דוד הייתה ברורה. הוספנו לקולקציה גם תליונים בצורת מפת ארץ ישראל, מה שמבטא מבחינתי את האהבה שלי למדינה שלי״.

שחזור הטבעת של אימה של דורון כץ אשר

שחזור הטבעת של אימה של דורון כץ אשר

תודה לבני המשפחה המאמצים של אביגיל עידן

תודה לבני המשפחה המאמצים של אביגיל עידן

שחזור טבעת האירוסין של אליי גולן

שחזור טבעת האירוסין של אליי גולן

שרשרת לוקט שבתוכה תמונתו של טל חיימי ז״ל

שרשרת לוקט שבתוכה תמונתו של טל חיימי ז״ל

בשלב זה החלה מויאל לקבל פניות ובקשות אישיות שסייעו לה להבין כמה מטען רגשי נושאים איתם התכשיטים, מה שהופך אותם גם לפריט הנצחה. ״הראשונה שפנתה אליי הייתה בת המושב שלי, דנה סיטון, אחותה של שירי ביבס, שהיא ומשפחתה הפכו לאחד מסמלי המלחמה הזו.

אמא של שירי, מרגיט סילברמן ז״ל, נרצחה בניר עוז. דנה שלחה לי צילום של השרשרת שאמה ענדה על צווארה עד הרגע האחרון – שרשרת עם חמישה תליונים בצורת עלים, שעל כל עלה היה חרוט שם של נכד. היא ביקשה ממני לשחזר את התליון לזכרה של מרגיט, שיהווה גם סמל לתקווה לשובם של משפחת ביבס.

״תכשיט נוסף שאותו התבקשתי לשחזר הוא טבעת האירוסין של אליי גולן מכפר עזה שהייתה מונשמת 100 ימים עקב כוויות קשות בגופה. גם בעלה ובתה בת השנה נפגעו קשות. בעקבות פנייתה של גיסתה, גלי, שחזרנו לאליי את טבעת האירוסין שלה, טבעת אודרי אמרלד״.

גם עבור הילדה אביגיל עידן עיצבה מויאל תכשיט. ״אביגיל חזרה אחרי 55 יום בשבי ואומצה עם אחיה לחיק משפחתה של דודתה – לירון מור. פרויקט ההנצחה אפשר לנו להכין שרשראות לב לאביגיל ואחיה וגם למשפחה המאמצת שלהם. לאחים הביולוגים הכנו שרשרת לב שבצידה האחורי נחרטה המילה ׳אוהבים׳ ולבני המשפחה המאמצים שרשרת שעליה חרטנו ׳תודה׳.

״טל חיימי, חבר קיבוץ ניר יצחק, קפץ להגן על היישוב ב־7 באוקטובר ונחטף בידי החמאס. לאחר מספר חודשים התבשרה משפחתו שנרצח בשבי. עבור אשתו אלה הכנו שרשרת לוקט שבתוכה תמונתו של טל ז״ל. לפני מספר שבועות ילדה אלה את בתם הרביעית.

״דורון אשר כץ נחטפה לעזה עם שתי בנותיה ושוחררה. היא גם איבדה את אמה שנרצחה ובן זוגה של אימה עדיין שבוי. עבורה שחזרנו טבעת שהמחבלים של אמה דרשו ממנה שתסיר לפני שרצחו אותה בדם קר.

דניאל סקריבסקי בן ה־57, נשוי ואב לשלושה ממושב אוהד שבחבל אשכול, נרצח במתקפת חמאס כשיצא לאסוף את בתו גילי שגרה בבאר שבע, ובמכוניתו נקלע למארב מחבלים. בתו דניאל ביקשה לייצר טבעת מיוחדת עם החתימה של אביה. הטבעת משובצת ביהלום עם חריטה של חתימתו״.

גינת מויאל. צילום: שי פרנקו

גינת מויאל. צילום: שי פרנקו

הקולקציה האחרונה של HotCrown. צילומים: שי פרנקו

הקולקציה האחרונה של HotCrown. צילומים: שי פרנקו

birds

לצד התכשיטים האישיים, קיבלה לאחרונה מויאל בקשה לעצב שרשראות כתרומה לניצולי הטבח בקיבוץ ניר עוז. מדובר ב־200 שרשראות זהות, הנושאות את סמל הקיבוץ. ״כל סיפור שאנחנו פוגשות במסגרת הפרויקט הוא מסע משפחתי, מטלטל, כואב, מרגש. לא את כל הסיפורים אנחנו יכולות לשתף, אבל חשוב לנו להודות לכל המשפחות המופלאות שבחרו בנו לעזור להן להנציח את יקיריהן״.

מה מכאן? איפה את בעתיד?

״אני מודה שלא קל להיות בעלת עסק עצמאי בישראל. הבירוקרטיה חוגגת לצד יוקר המחיה ומעל לכל המצב הבטחוני שהופך את הכל לקשה יותר. אבל זה הבית שלי ואני לא רואה את עצמי חיה בשום מקום אחר.

״הייתי רוצה לפתח את המותג ולהרחיב את הקהלים שלי, לעצב גם תכשיטי גברים וילדים. אני לא שוללת אפשרות להיכנס לתחום אביזרי האופנה. אני רוצה לחזק את המותג ולמצב אותו כמוביל בתחומו״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden